17.01.2007

Joost ile Televizyona Yeni Bakışlar

Joost

Joost (eski adi Venice Project), henuz emekleme doneminde bir IP TV projesi. Apache’nin arkasındaki beyinlerden Dirk Willem van Gulik ve Skype kardeşler Janus Friis ve Niclas Zenström’un ürünü. İlginç bir girişim, çünkü kendini yıllardır Internet’e vermiş gençlerin kuralları konmuş bir ortamı degiştirme çabası. Önemli ve şaşırtıcı noktalarından biri, Joost ekibinin son zamanların popüler akımı amatör üretime pek ilgi göstermeyişi, bunun yerine profesyonel yapımları destekleyişi.

Normal televizyondan birinci farkı, yayını Internet üzerinden ve bilgisayarda izliyorsunuz. Diğer farklar da haliyle Internetin sağladığı olanaklarla geliyor. İzlerken diğer izleyicilerle mesajlaşma, programları oylama, gerçek-zamanlı haberler, görüntüyle eş zamanlı olarak izleyiciye sunulan bazı araçlar. Ayrıca programları yayın akışından bağımsız olarak izleme, platformun getirdiği esnekliklerden biri. Şu anda müzik, belgesel, eğlence, kendin pişir kendin ye (DIY) gibi konularda 10-15 kadar kanal ile yayın yapan Joost gittikçe büyüyor ve dikkat çekmeye başlıyor.

Televizyonda yenilik adına başka bir örnek için Current.tv adlı, kullanıcının ürettiği içerikle yayın yapan televizyon projesine de göz atın.

Etiketler

4 Yorum

 1. arikan

  Joost gibi sistemler yaygınlaştığında dünyada ve Türkiye’de son 50 yıldır hakimiyet süren dev TV kanalları yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır. İnsanlar daha önce hiç olmadığı kadar video içerik çeşidine ulaşacak ve haliyle “uzun kuyruk” etkisini gösterecek. Bu şartlarda iki büyük değişim olacaktır:

  1. TVlerde olduğu gibi merkezden-kitleye mesaj verme azalacağından politik paradigmalar değişecek. Yani politikanın kuralları geçtiğimiz 50 yıla göre çok daha farklı olacak.

  2. Eskiden olduğu gibi TV kanalı kurmak değil, içerik üreten ile izleyen arasında özel çözümler kurmak yeni iş trendi olacaktır.

 2. turker

  Joost’u deneme imkanim oldu. Icerik azligindan dolayi ve MTV tarzi icerigin coklugundan dolayi sasirdim. MTV etkisinin bir sebebi herhalde kurucularindan birinin MTV gecmisi. Bana oyle geldi ki sanki su anki haliyle normal tv’yi internete tasiyor. Yazida dedigin gibi amator icerige onem vermeli. Programin onemli yanlarindan biri interaktif kisimlari. Sohbet etmek, oy vermek mumkun.

  arikan saydigin maddelere katiliyorum. Umarim simdiki sistem ile beslenen kesimler, yontemlerini yeni sistemlere tasimayi basaramazlar.

 3. arikan

  Joost’un kurucularından Janus Friis “Internet ile TVnin en iyi yanlarını aldık ve Joost’da birleştirdik” diyor. Bu ekip KaZaa ile p2p dosya paylaşım olayını kitlelere yaydı, Skype ile telekom endüstrisini alt üst etti, ve şimdi de Joost ile TV endüstrisini dağıtmaları bekleniyor.

 4. gokturk

  arkadaşlar elinde fazla davetiyesi olan varsa beni davet ederse çok makbule geçer.1 ay geçti hala davetiyem gelmedi çıldıracam.ilgilenenlere şimdiden teşekür ederim

  gokturksavas@gmail.com

Yorum Yaz