26.01.2007

Jennifer Government / My Nation

Avustralya’lı yazar Max Berry tarafından kaleme alınan Jennifer Government romanı distopik bir gelecekte çalışanlarının çalıştığı şirketin ismini soyadı olarak kullandığı bir gelecekte geçiyor.

Jennifer Government

MyNation bu roman üzerinden gene yazar tarafından kurgulanan ve primitif soru – cevap sistemiyle prensiplerinin, politik duruşunun belirlenebildiği kendinize ait bir ülke kurmaya olanak sağlayan bir sistem.

Kendi içinde birliklerin oluştuğu ve iki ülke ilişkilerinin bireylere indirgendiği yapı, bir çok soruyu daha ülkemizi yaratırken kendimize sormamızı sağlıyor. Ülke bayrakları için reel dünyadaki ulusların bayraklarından birini kullanma zorunluluğu bunlardan sadece biri.

Etiketler

1 Yorum

  1. arikan

    Internet’te çok popülasyonlu ortamlarda –mspace vs. gibi sosyal ağ siteleri– bu toplumu nasıl kontrol ederiz problemi yaşanıyor. Çoğu zaman eski kontrol sistemleri uygulanmaya çalışılıyor. Önce krallık hanedanlık gibi ilkel yöntemler daha sonra biraz daha modern monarşi belki cumhuriyet, seçimler vs. sonra da henüz anlaşılması kolay olmayan ama yaşadığımız çağda geçerli kendi kendine organize olabilen sistemler (“self-organizing networks”) düşünülmeye başlanıyor. Bu organizasyon basitçe herkesin oy verdiği demokrasi mi yoksa daha karmaşık kavramlar mı? Biz Düğümküme’de bu sonuncusuyla ilgileniyoruz…

Yorum Yaz