07.03.2007

Jean Baudrillard (1929-2007)

JeanBaudrillard.jpg

“Kendimden dışardayım, kelimenin tüm anlamlarıyla bunu kastediyorum.” – Jean Baudrillard.

Fransız medya teorisyeni Jean Baudrillard dün vefat etti (6 Mart, 2007). Baudrillard’ın televizyon ve video gibi merkezden-kitleye medya hakkında yazdıkları onu medya felsefesi alanında ilk ve belki de en verimli teorisyenlerden biri olarak öne çıkardı.

Baudrillard hiper-gerçeklik (“hyperreality“) kavramını geliştirenlerden biri olarak post-modern kültür eleştirisine katkıda bulundu. Geliştirdiği simülasyon ve simulacra kavramları bugün medya teorisi analizlerinde kullanılıyor. Akademik kariyeri öne çıksa da Baudrillard aynı zamanda aktif olarak fotoğraf çekiyordu.

Etiketler

3 Yorum

 1. banu

  Hayat yanılsamadan başka ne ki?

  Bize anlatmak istediği arkasından yapılan yorumlardan daha fazlaydı. O herşeyin olmama ihitmalini hesaba katmamızı istedi. gEREKTİĞİNDEN DAHA ÇOK ÖENM VERDİKLERİMİZi unutup da asıl bize etkiyenlerin farkına varmaktan bahsetti

  Kukla yaşam değil, farkında yaşamdı onun işaret ettiği.

  Yok mu artık? Büyük yanılsama.

 2. arikan

  “Simulacra kopyanın kopyasıdır. Orjinale o kadar uzaktır ki artık kopya denilemez.â€? der Jean Baudrillard. Yanılsamanın da yanılsama olacağı gibi bitmez tükenmez döngülerde dolaşmaktansa Mahatma Gandhi’nin dediği “Dünyada görmek istediğiniz değişim siz olun.â€? felsefesi bana mantıklı geliyor.

 3. banu

  Yanılsamanın yanılsamasının yanılsamasına götüren yola bakarken neyin değişken olduğunu, neye bel bağlanamAyacağını, adandıklarımızın nasıl da hayal olabileceğini söyledi.

  Bu durumda onun işaret ettiği de Gandhi’yle çelişmezdi.

Yorum Yaz