12.08.2008

İşte Düğümküme Arşivleri!

“İşte o araba”, “İşte böyle konuştu”, “İşte Ergenekon’un gizli tarihi” diye yazıyor merkezden-kitleye medya hergün. Kuvvetli bir söz söyleme tekniği (“rhetoric”) ancak hemen her şey için böyle başlıklar atıldıkça okuyanlar için gürültüden başka bir şey olmuyor. Dahası gürültü oldukça bilgi erişilmez hale geliyor, yani bu tür ayarlı gazeteler sadece psikolojik sömürü yapmıyor aynı zamanda bilgi alma hakkımızı da ihlal ediyor.

Sömürücü gazetecilik türünün tam tersi bağımsız iletişim ağı adı altında gazetecilik yapan Bianet.org‘a bakın. Haberlerinde dikkatli hazırlanmış yalın ve bilgi verici başlıklar kullanılıyor. Bianet sayfalarını hızlıca bir taradığınızda doyurucu bilgi alabiliyorsunuz, oysa sömürücü gazeteler aynı taramayı yaptığınızda sizi abur cubur ve içi boş börek gibi zırva bilgilerle bırakıyor. Biz de zaten sömürücüleri okumuyoruz, bağımsız blogları okuyoruz, bağımsız blog yazıyoruz.

Düğümküme’de 3 yılı aşkın bir süredir yazıp çiziyoruz. Burada bağımsız yazarlar ve çizerler uğraştıkları alanlarda bildiklerini, öngörülerini paylaşıyor, yeniliklerden haber veriyor. Bu ağlı bağlı internet hayatımızda tekno-kültürel üretim diye tanılmadığımız yeni nesil üretim yöntemlerini tartışıyoruz. Klasik merkezden-kitleye medya ile yeni nesil internet medyası arasında bir çekişme yaşıyoruz. Sadece medya da değil çoğu zaman temsili demokrasi ile doğrudan demokrasi arasındaki yeni iletişim teknolojileri sayesinde yükselen gerginlikleri de konuşuyoruz. Bu tartışma mesela genel geçer medyada sık tartışılan “Türkiye’de demokrasi istiyoruz”dan başka bir tartışma. Yeni nesil ticari ürünler (akıllı telefonlar, web servisleri) de burada sık sık konu oluyor, konu oluyor çünkü muhtemel sosyal etkisini daha ürünler çıkar çıkmaz konuşmaya başlıyoruz. İşlemsel sanat ağlı sanat ya da basitçe günümüz sanatı da sık konuştuğumuz bir alan. Hem ticaret hem sanat hem devlet konuşmak bizim nesil için doğal. Aralarında ilişkiler kurmak, örüntülere bakmak sık sık yazılarda, yorumlarda, verilan bağlanrtılarda yaptığımız şey. Sadece yazıp çizmiyoruz, yazarların kim olduklarına bakarsanız her biri bu alanlarda işler yapıyor, dersler veriyor, hem akdemik hem profesyonel hem de ikisinin de dışında hayatlar sürdürüyorlar.

http://www.dugumkume.org/arsiv

Dün tüm Düğümküme yazılarını tek bir sayfada görebileceğiniz Düğümküme arşiv sayfasını hazırladım. Adresi de yukarda gördüğünüz gibi çok basit /arsiv. Bu bağlantıya her an sağ barda “Bilgiler” kutusundan da ulaşabilirsiniz. İlk günden son yazıya kadar tüm yazı başlıklarına aylara göre bakabilirsiniz. Bu sayfa aramaya alternatif herşeyi bir arada görme sayfası. Ayrıca bu sayfa içinde arama yapmak için tarayıcınızın aramasını (ctrl+F) kullanmak bazen site aramasından daha hızlı oluyor.

Her yeni yazıda yenilenen bu dinamik arşivi yapmak için SmartArchives WordPress eklentisini kullandık. Siz de blogunuza aylara göre temiz bir arşiv sayfası yapmak isterseniz tavsiye ederim.

Etiketler

, , ,

6 Yorum

 1. Baris Unver

  Ay başlıklarında Türkçe karakterler sorunlu, sanırım eklenti dosyalarının “UTF-8 (BOM olmadan)” şeklinde kaydedilmemesi yüzünden. Notepad++ ile bu sorunu çözebilirsin.

 2. arikan

  Baris sağol bozuk karakterleri gördüm ancak kullandığımız WordPress SmartArchvies eklentisi çeviri yaparken patlamış. Buna bir bakmak lazım ancak şu anda zamanım yok, el atmak isteyen olursa sevinirim.

 3. Baris Unver

  Dosyayı benim e-posta adresine yolla, hemen geri göndereyim sana düzelmişini. 3 saniyelik iş çünkü :). Veya şu eklenti var (çevirisi de bana ait), bunu kullanabilirsin:

  http://www.viper007bond.com/wordpress-plugins/clean-archives-reloaded/

 4. Dara Kılıçoğlu

  Arikan ellerine saglik. Bu liste cok faydali olacak.

 5. dino//

  ellere sağlık, sondan başa doğru okuyacağız, yaşasın.

 6. meursault

  ellerinize saglik. $oyle de bir bulutumuz varmis:
  http://wordle.net/gallery/wrdl/126580/D%C3%BC%C4%9F%C3%BCmk%C3%BCme

Yorum Yaz