27.03.2005

İşlemsel Montaj

Sinema dilinde hikaye anlatımının temel tekniği montajlama bilgisayar programı tarafından kontrol edildiğinde ortaya yeni bir görsel biçim çıkıyor. Bu biçimleri farklı derinliklerde şu iki kişinin işinde görüyoruz: David Crawford ve Lev Manovich.

Bu alanda David Crawford seri olarak çektiği fotografları programlayarak montajlıyor ve fotoğraf video arası animatik fotoğraf üretiyor. Genelde farklı dünya şehirlerinde metrolarda çektigi fotoğraflar insan hareketlerini ve mimiklerini yakalayan animasyonlara dönüşüyor. Montaj programı fotogafları arka arkaya değil rastgele sırayla göstererek (“non-linear”) farklı örüntüler ortaya koyuyor.

David Crawford - Stop Motion Studies, Tokyo 2004
Stop Motion Series, David Crawford

Bir başka çalışma Lev Manovich’in “Soft Cinema” adında yürüttüğü “Algorithmic Cinema”, “Macro-cinema”, “Multimedia Cinema”, ve “Database Cinema” baslikli konulari araştıran projesi. Bu projede sinemanin öğeleri bir kurallar sistemi ve bir programlama dili kullanilarak bir araya getiriliyor. Veritabanına yeni temsiliyet biçimi olarak yaklasiliyor. Manovich yeni sinemayi oluşturan öğeleri şu şekilde tanımlıyor:

Sinema = video + dijiital gorsel işleme + dijital boyama + komposizyon + 2 boyutlu animasyon + 3 boyutlu animasyon + harita + şema(diyagram)

Lev Manovich - Soft Cinema
Soft Cinema, Lev Manovich

Etiketler

, , , , , ,

Yorum Yaz