17.06.2009

İran Seçimleri Sonrası Ağlı-Bağlı Sosyal Medya Politikaları

noosphere

Görsel: The promise of noöpolitik

ABD hükümet yetkilileri, İran’daki tartışmalı seçimlerin ardından televizyon ve gazetelerde şaibeli seçim gibi kelimeler kullanmamaya özen gösteriyor. Ne de olsa başka devletin içişleri, mantıklı. Fakat sosyal medya ile izlenen strateji o kadar diplomatik değil, daha ağlı-bağlı, daha noöpolitik. Peki nedir bu noöpolitik?

New York Times haberine göre ABD hükümeti basın sözcülerinden Jared Cohen, Twitter ortaklarından biri olan Jack Dorsey’den ilginç bir istekte bulunmuş: Twitter sistemini geçici olarak devre dışı bırakacak olan bakım çalışmalarının ertelenmesi. Sebep, İran’da seçim sonrası halk tepkilerinin Twitter’da yarattığı dalgalanmanın hızının kesilmemesi. Bu tepkilere bir örnek @StopAhmadi adlı kullanıcı.

Önceden Venezuela, Haiti, Irak, Türkiye ve daha birçok yerde doğrudan girişimleri ile bilinen Amerikan dış politikası, bu sefer dalgayı başlatmak yerine başlamış bir dalganın arkasına geçmeyi ve dalganın kırılmasına sebep olacak etmenlerin önünü kesmeyi tercih ediyor. Twitter’dan yapılan istek böyle bir çaba.

ABD hükümetinin bu hareketi, dağıtık iletişim kanallarının ve ana-akım sosyal ağ sistemlerinin politik bir amaç doğrultusunda “hafifçe” kullanılmasına güzel bir örnek. Bu tarz ağlı-bağlı politikalara Noopolitik de deniyor.

Noöpolitik Nedir?

Noöpolitik, ağlı-bağlı politikadır. Siyasi amaçların, halkla ilişkilerin ve sivil toplum hareketlerinin püsür olması ve bu püsürün bir devlet politikası doğrultusunda şekillendirilmesi ve kullanılmasıdır.

Daha detaylı bilgi için

Etiketler

, , , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. İran Seçimleri Sonrası Ağlı-Bağlı Sosyal Medya Politikaları « Bay Bedava – Netten Başlıklar
  2. Düğüm Küme « bahriyekaya

2 Yorum

  1. yaksari

    Biraz geç kaldı bu yorum ama youtube da ucundan bu politikaya alet olmakta. Günlerdir sayfanın en üstünde sabit bir şekilde İran’daki olaylara ait videoların yayınlandığı citizentube kanalına bağlantı verilmekteydi. Güzel bilginin paylaşımı, fakat bu bilgi paylaşımının sınırları ne olacaktır orası daha önemli bir konu.

  2. kuponadam

    Google’da yapılan bu “ortalığı karıştırma” harekatına destek olmuş durumda, üzücü.

Yorum Yaz