12.11.2008

Irak Savaşı Bitti!

http://www.nytimes-se.com/ Tüm gazeteyi PDF olarak indir.

Çakma New York Times gazetesi bu sabah New York sokaklarında dağıtılmaya başlandı. 4 Temmuz 2009 tarihli gazetenin başlığı yukarıda görüldüğü gibi. Sabah gidip bir kaç kopya da ben aldım. Özenle hazırlanmış gazetede Amerika’nın Irak’dan çekiliyor olduğu, serbest pazara din diyen –2008 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi Paul Krugman ağzından– bir baş makale, Kitle İmha Silahları için özür dileyen eski savunma bakanı, Bush hakkında dava açıldığı, Iraklı göçmenlerin tüm dünyada kutlama yaptığı, en zengin ile en fakir arasında 1e 15 gelir düzenlemesi yapılacağı gibi haberler anasayfada yer alıyor. Hemen New York Times logosunun sol yanında şöyle diyor:

“Basmayı umduğumuz bütün haberler”

Bakıyoruz başka neler var.

Gazetedeki reklamların her biri ayrı ayrı konularda mesaj yağdırıyor. Hemen üçüncü sayfadaki Exxon petrol şirketi reklamı barışçıl mesajlar verirken, ortada HSBC Obama’yı kullanarak “Sadece bizim seçimimiz değil, diğer başkanlar gibi, yapsın diye seçtiğimiz şeyleri nasıl yapacak. Henüz bitmedi.” diyor, sonra bir haber “Popüler bilgisayar oyunu Amerika’nın Ordusu kaldırıldı” diye müjde veriyor (bu oyun şu anda Amerikan ordusuna asker toplamak için kullanılıyor). En arkada KBR inşaat şirketinin dramatik bir ilanı verilmiş. “Irak’da Amerikan askeri için her türlü inşaatı yaptık, Irak’tan Amerikan halkına petrolu en hızlı yoldan akıtacak her türlü sistemi boru hattını kurduk. Peki şimdi niye Amerika Irak’dan çekilmesini kutluyoruz? Çünkü biz bir servis şirketiyiz. Ne gerekiyorsa onu yaparız. Bugün devletin politikası değişiyorsa bizim de değişir. Şimdi okullar, hastaneler, elektrik santralleri yapıcaz. Bu yeni bir dünya, alışacak çok şey var ama sonuçta biz bir servis şirketiyiz. Yeni KBR’ı keşfedin.” Böyle yazmış Irak’tan dönen tır konvoyu resminin üstüne. Bir de son söz:

“Eğer kanunlaştırırsanız, biz gerçekleştiririz.”

Kim yaptı bunu?

The Yes Men (theyesmen.org). Daha önce Düğümküme AKSANAT Sunumu‘nda da “ağda eylem” kategorisinde bahsettiğimiz aktivist sanatçı grup. Kimlik değiştirerek kendilerini büyük şirket patronları olarak tanıtmak suretiyle çıktıkları haber programlarında ve hazırladıkları sahte web siteleri ile vur-kaç taktikleri uyguluyorlar ve bu yolla aslında “kimlik düzeltmesi” yaptıklarını söylüyorlar.

Etiketler

, , ,

4 Yorum

 1. Dara Kılıçoğlu

  Bu arada bu organizasyon için Yes Men tam 1 yıl çalışmış. Tasarım, basılma ve dağıtım aşamaları süper gizlilik içersinde yürütülmüş. Bence çok iyi iş çıkarmışlar. Yes Men’e tebrikler :) NY da olmadığım için üzüldüm.

 2. Dara Kılıçoğlu

  Bu arada aşırı yüklenmeden olabilir theyesmen.org açılmıyor. http://becausewewantit.org/ açılıyor.

 3. turgan

  bu umut ebay\\\’e dusmus:

  http://tinyurl.com/65q563

 4. ugur

  sahane bir calisma. 1.2 milyon tane dagitmislar ki inanilmaz bi rakam.

Yorum Yaz