11.07.2008

iPhone Pazar Yeri Açıldı

Önümüzdeki bir kaç gün içinde iPhone haberlerinden bıkmış olacaksınız muhtemelen. iPhone neden bu kadar heyecan yaratıyor? Dokunmatik ekran internet bağlantılı akıllı telefon olması mı? Bu özellikleri zaten geçen sene ilk çıktığında aklımızı almıştı. iPhone geldi, iPhone nasıl kırılır?, iPhone Türkiye’de çalışır mı? gibi yazılar Düğümküme’de yüksek trafik alan yazılar olmuştu. Şimdi telefona GPS eklenmesi ve 3G hızlı internet bağlantısı tabii ki telefonu daha da kullanışlı kılıyor. Ancak bu yeni heyecanın esas sebebi iPhone’un bir mobil platforma dönüşmesi.

iPhone sadece bir cep telefonu değil akıllı telefon uygulamaları için bir pazar. Bir zamanlar nasıl Microsoft Windows işletim sistemi PCler için pazar oluşturduysa, nasıl Facebook platformu sosyal uygulamalar için bir pazar oluşturduysa, iPhone da üzerinde uygulama geliştirmeye açık platformuyla akıllı cep telefonları için bir pazar oluşturuyor. Daha çıkmadan yüzlerce uygulamanın promosyonu yapılmaya başlandı. 1 dolardan 20 dolara kadar fiyatlandırlımış, reklamlı reklamsız bedava uygulamlar daha iPhone çıkmadan iTunes üzerinden satılmaya başladı. iPhone App Store‘da en çok satanlar arasında SuperMonkeyBall oyunu, OmniFocus üretkenlik arttırıcı, iLoveControl uzaktan kumanda, YellowPages ilanlar, Twitterrific, BigTipper bahşiş hesaplayıcısı, ShopIt alışveriş listesi, ShoutIt uzaktan sessiz bağırma, Metro Haritaları gibi tek fonksiyonlu uygulamalar var.


En çok satan SuperMonkeyBall 9.99 dolar ve şu ana kadar yaklaşık 12 bin satmış, 120 bin dolar gelir elde etmiş. En pahalı uygulama Omnifocus 19.99 dolar, şu ana kadar yaklaşık bin tane satmış, 20 bin dolar gelir elde etmiş. Bu satışlardan uygulama sahipleri %70 kazanırken Apple %30 kazanıyor. Yani SuperMonkeyBall yapımcısı Sega oyun şirketi 84 bin dolar, OmniFocus yapımcısı Omni Group şirketi 14 bin dolar kazanmış.

Çok satan uygulamalar sahiperine bir gün içerisinde 3-5 bin dolar kazandırırken Apple aynı sürede 50 bin dolardan fazla yapıyor. İngilizce iş alemlerinde “win win” denilen bir durum gerçekleşiyor.


Pinch Media iPhone uygulamaları istatistklerine göre fiyat dağılımı.

iPhone analitik programı Pinch Aanalytics‘in 650+ iPhone uygulaması üzerinden tuttuğu istatistiklere göre bir iPhone uygulamasının ortalama fiyatı 5 dolar. Ancak yukarıdaki grafikde görüldüğü gibi 10 dolar seviyesi de oldukça tutuyor.

Bedava uygulamalardan bazıları reklamlı. Mesela Iconfactory şirketinin geliştirdiği Twitterrific Premium 9.99 dolar iken bedava olanı reklamlı. Aynı şekilde iPhone Flickr uygulaması Exposure reklamsız 9.99 reklamlı bedava. Bu iki uygulamanın reklam dağıtımı ve gösterimi daha önce Reklam Federasyonları Nasıl Kurulur? yazısında bahsettiğimiz The Deck federasyonu ile yapılıyor. Daring Fireball blogundan John Gruber bu iki uygulamanın premium ve bedava sürümlerinin indirilme sayılarını çıkarmış:

Exposure 3,638
Exposure Premium 76
Twitterrific 13,638
Twitterrific Premium 322

Bedava ile premium arasındaki oran, premium/reklamlı yaklaşık 1/40, zamanla değişecektir kesin ama bugün iPhone uygulaması geliştirmek isteyenler veya geliştirmeye başlamış olanlar için ürünlerini iPhone pazarında nasıl konumlandırabileceklerine dair fikir veriyor.

iPhone App Store uyguluması ile direk iPhone üzerinden bu ürünleri satın alıp indirebiliyorsunuz. Bilgi çağında ticaret adına herhalde bugüne kadar yapılmış en büyük gelişmelerden bir tanesidir. Cebimde kullanacağım ürünleri, cebimden alıyorum. Çoğu web ürünlerinde, Facebook uygulamlarında olduğu gibi, alışveriş ile kullanım ortamı aynı…

iPhone bu haliyle bir pazar yerine dönüşüyor. Bir yanda uygulama geliştirenler platform’un sağladığı özellikler üzerinden (gps yer bilgisi, internet bağlantısı, hareket algilayıcıları vs.) çeşit çeşit uygulamalar geliştiriyorlar. Bir yanda iPhone kullanıcıları ihtiyaçlarına göre bu zengin uygulama çeşitlerinden istediklerini satın alıyorlar. Diğer yanda Apple platform’u hızlı, kullanışlı, ve hatasız tutmaya çalışıyor. Kapitalizmin temel kuralı rekabet ortamı daha gelişmiş uygulamlar çıkmasını sağlıyor. Teknolojik platform oluşturma stratejisi Microsoft Windows’dan öğrendiğimiz, yıllar sonra Facebook Platformu ile tekrar karşımıza çıkan, ve şimdi de iPhone plafromu ile tekrar akılları almaya başlayan çok kuvvetli bir kapital stratejisi.

iPhone uygulaması geliştirmek istiyorsanız iPhone Developer Center‘daki belgeleri okuyarak başlayabilirsiniz.

Etiketler

, , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » iPhone Türkiye’de Çalışır mı?
 2. düğümküme » Apple iPhone Geldi
 3. Hedef Türkçe - Yabancı kelimeler 12 Temmuz 2008

11 Yorum

 1. Yalçın Pembecioğlu

  Tabii burada yine şuna dikkat etmek lazım, cebimizde kullanacağımız ürünleri cebimizden alabiliyorduk zaten ama standartlaşamamış, kullanıcı düşmanı yöntemlerle. iTunes Store gibi basit ve kullanışlı bir uygulamanın iPhone deneyimine eklemlenmiş olması Apple’ın ürün ve hizmet geliştirme yönteminin asıl önemli noktası sanırım.

 2. barış gümüştaş

  dikakt edilmesi gerekn nokta bugünkü itunes güncellemesiyle beraber itunes store da bulunan ülkeler arasına türkiyeninde eklenmesi şimdilik yanlızca iphone uygulamaları satıyor. gerçi legal iphone satışı ülkemizde hala başlamadı anca sonbahar civarlarında vodafone un iphone 3g yi getireceği zaten biliniyor (bkz. http://www.vodafone.com.tr/iPhone/iphone.home.php). sonuçta türkiyede hala mantıklı mobil internet tarifeleri yok. ancak iphone birçok servisi için internete ihtiyaç duyacak. buda türkiyede uygun mobil internet açısından bir umut…

 3. arikan

  @barış Vodafone’un Türkiye’de 3G mobil internet bağlantısı sağlayacağını bilimiyordum. 3G fiyatları ve kaplama alanı konusunda bilgi var mı?

 4. arikan

  @Yalçın katılıyorum, mesela iPod’u da kullanışlı bir cihaz yapan iTunes’du. iPod gibi küçük bir cihazın arka planında PC üzerinde iPod ile sync çalışan kuvvetli bir uygulama olması önemli bir strateji. Apple şirketinin hem yazılıma hem donanıma aynı derecede önem verdiğini gösteriyor.

  iPhone ile bu strateji daha da gelişti. Artık sadece bir iPhone ürününden değil iPhone adında bir mobil platform‘dan bahsediyoruz. Yazıda bu platform/pazar ilişkisine dikkat çekmek istedim. Artık üçüncü parti şirketler veya bağımsız geliştiriciler bu iPhone mobil platformu üzerinde uygulama geliştirebilecekler. Tabiiki bir yıldır kırılmış iPhone’lar için uygulama geliştirmek mümkündü, ama bugün artık iPhone SDKsı ile, online klavuzlarla, yardım sayfalarıyla, örnek kodlarla, ve iPhone app store ile mobil platform stratejisi resmen ilan edilmiştir.

 5. arikan

  Türkiye’de sonbahar’dan itibaren Turkcell Vodafone Avea artık mobil uygulamlarda egemenliğini kaybetmeye başlayacak gibi gözüküyor. Yani o bilmem 5555 yaz SMS gönder cebine bir şey gelsin oyunlarının sonu gelmiştir.

 6. barış gümüştaş

  @arikan açıkçası bilmiyorum hatırladığım kadarıyla 3g olayı hala muallaktaydı. ama apple ın iphone gibi önce çıkan bi ürünün madara olmasına izin vereceğini samıyorum.

 7. barış gümüştaş

  bu arada belki duymuşsunuzdur nokia, symbian foundation’ı tamamen satın aldı. önümüzdeki sonbaharda ilk android telefonlar satışa çıkıcak ayrıca windows mobile 7′nin son screenshotlarıda gayet şahane gözüküyodu. tahminim bu savaştan native uygulamalardan öte daha çok web uygulamaları galip çıkar. bu iphone çok başarılı bir platform ama türkiye’de ki başarısı operatörün sunacağı imkanlarla çok orantılı. şu an push mail için operatörler 30 milyon fiyat biçiyolar. buna orantılı olarak iphone için ayda 100 milyon üstü bi ücret talep edebilirlerki o zaman çoğu ülkedeki gibi ulaşabilir bir platform olmaktan bir hayli uzaklaşır.

 8. banu

  mesela, taptaptap.com adresindeki uygulamaları Türkiye’de kullanabilecekmiyiz acaba.

 9. arikan

  @banu taptaptap uygulamaları dahil mevcut tüm uygulamalar çalışıyor olacak Türkiye’de de.

 10. arikan

  @barış Symbian gibi açık kaynaklı bir telefon işletim sistemininin Nokia tarafından satın alınması büyük bir savaşın habercisi.

  Google Android
  Nokia Symbian
  Apple iPhone

  Bu şirketler arasında büyük bir savaş kopacağı bariz. Burada üzücü olan kısım bu Android ve Symbian gibi açık kaynaklı sistemlerin tamamen şirketlerin tekeline dönüşüyor olması. Ve açık kaynaklı geliştiricilerin emeklerinin bu şirketler tarafından sömürülüyor olması.

 11. burak genç

  Webrazzi’de gördüm, Turkcell’de talep toplamaya başlamış:

  http://www.turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/iphone3G

Yorum Yaz