13.01.2007

iPhone dedikoduları

Şu ana kadar iPhone hakkında iyi kötü spekülatif karamsar binbir türlü yorumlar okudunuz muhtemelen. Biz de burada söylentilerden kısa bir toparlama yapıyoruz.

 • Dokunmatik ekranda yazı yazılması iPhone’un en riskli özelliği. “Üzerindeki doku hissedilmiyor diyor 37Signals’dan Jason Fried, ve ekliyor “Cebimdeyeken telefonu hissedemem, illaki ekrana bakmam lazım.” Telefon ekranına arada bir sadece saat, sinyal gücü, ve aramalar için gözatarız. iPhone’da daha sık gözatma yapılacaktır ve bu “gözatma alanı” daha akıllı kullanılabilir.

 • iPhone’un fiyatı oldukça yüksek bulunuyor. Ancak erken dönem tüketiclerin kapışmasından hemen sonra fiyat inecektir.

 • Microsoft’un iPod’a rakip çıkardığı mp3 çalıcı Zune iPhone’la toz duman içinde kaldı.

 • Kısa bir süre sonra Nokia, Ericsson gibi devler piyasaya iPhone gibi telefon makinasının kalitesini yükseltici yeni özelliklerle gelecektir.

 • iPhone’un muhtemel başarısı şu anda kullandığımız cep telefonlarının çok kötü ürünler olmasından kaynaklanıyor. iPhone bir anda kalite barını yükseltti. Steve Jobs “Herkes telefonundan nefret ediyor, Apple burada bir imkan gördü.” diyor Time röportajında. iPhone’da kullanılan bir çok teknolojiyi zaten bilgisayarlarda kullanıyoruz. Mesela Mac dizüstü bilgisayarlarda zaten çoklu dokunma teknolojisi iki parmaklı ekran kaydırma için kullanılıyor. Ayrıca New York Universitesi’nden Jeff Han da bir süredir teknolojiyle çok başarılı deneysel uygulamalar geliştiriyor. iPhone zaten varolan bu teknolojileri kullanım açısından birbiriyle uymlu hale getiriyor ve gereksiz özellikleri kaldırıp sadece ihtiyacmız olan özelliklere odaklanıyor.

 • iPhone işletim sistemi OS X ile şu anda Mac bilgisayarımda çalışan OS X aynı değil. Yeni OS X Leopard olduğuna dair söylentiler var.

 • iPhone’da üçüncü parti açık kaynaklı yazılım yok. Widget’lar veya arkadaşlarımızdan aldığımız programlar çalışmayacak. Slashdot’da Apple’ın bu kapalı yaklaşımı hakkında derin eleştiriler var. Telekom sağlayacılarının karanlık oyunları iPhone’da karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

 • iPhone Görsel Sesli Mesaj sistemi telekom servis saglayıcılarının da işe karıştığı bir teknoloji. Turkcell Vodafone gibi telekom servis sağlayıcıları ve topluma daha görünmez bir alt kademede bulunan kuresel telekom veri tasiyicilari cogu zaman Nokia Ericsson gibi telefon ureticilerine zorla fonksiyonlar veya kurallar kabul ettiriyorlar.

 • Sesli arayüzler niye yok? Bugünkü ses işleme teknolojileriyle isimini söylediğimde telefon defterimden birini aramak veya soylediklerimin SMSe donüşmesi mümkün. Türkiye’de bu işi GVZ Ses Teknolojileri yapıyor.

 • Japonya’da iPhone o kadar da ilginc bulunmamış. Japon toplumunda telefon ve gizmo aletler o kadar yaygın ve kabul edilmiş ki iPhone bu “özellikli telefon” açlığını doyuramayabilir.

EK: iphone etiketli bağları takip edin

GÜNCELLEME: iPhone satışa çıktı. New York Apple Dükkanı önündeki uzun iPhone kuyruğundan canlı canlı fotoğraflar ve videolar çektik.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Ceyhun AKSAN &#160 Arama Motorlarını Kötü Emellerinize Alet Edin!
 2. Ceyhun AKSAN ¯ Arama Motoru Gündemi
 3. düğümküme » Canlı Canlı Tarih Yazılıyor
 4. düğümküme » iPhone Türkiye’de Çalışır mı?
 5. Apple iPhone Türkiye’de Çalışır mı? : Suphi Özgür Cankurt
 6. düğümküme » Bugün Satışa Çıkacak iPhone İçinHer Yerde Uzun Kuyruk
 7. Düğümküme » iPhone Türkiye’de Çalışır mı?

5 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  Bende iPhone’u oldukca basarisiz buldugumu soylemek istiyorum. Daha once gordugum tasarimlardan ‘particular’ olarak yeni degil. Tasarimi sabun kutusunu andiriyor. 3rd parti acik yazilimlari desteklememsi facia. Japonya’da ilginc bulunmamasi cok dogal. Belki’de en son Japonya pazarina girmelerinin sebebi budur: Japonlarin iPhone icin gobek atiyor olmamalari.

 2. Fatih Arslan

  Başka yazılımların geliştirilmesi için bir API sağlanmıyorsa, o zaman bu iş kötü olur. Hele bizim gibi Linux kullananlar insanlar ne yapsın örneğin ? Uyumluluk konusuna sorun yaşanacak, ama Apple böyle bir saçma uygulamaya girmez umarım. Zaten bu bir heves bence. En yakın zaman’da Nokia, Samsung,Lg,SonyE., gibi firmalar da arkalarından gelir. Piyasa sadece Apple’den ibaret değil.

 3. dg

  bence cok guzel

 4. arikan

  iPhone satışa çıktı. New York Apple Dükkanı önündeki uzun iPhone kuyruğuna bizzat gidip canlı canlı fotoğraflar ve videolar çektik.

 5. hakan istanbulluoglu

  iphone ekran cam kırılıdı ellerinde bulunan iphone yedek parça sayesinde aynı gün iphone onarımı yaptılar. kaliteli bir iphone servisi olması beni memnun etti…
  izmirde iphone servisinde tek adresimiz http://www.dijitalcepservis.com

Yorum Yaz