06.11.2007

Internet'te Yüksek Çözünürlüklü Video Paylaşımı

vimeohd.jpg

Video paylaşım sitesi Vimeo geçtiğmiz günlerde yüksek çözünürlüklü video servisine başladığını açıkladı.

Yüksek çözünürlükte görüntü izleme olanağı sağlayan HDTV (“High Definition TV”) eski TV sistemlerinin pabucunu dama atıyor. Dünyada ve Türkiye’de pek çok kanal yüksek çözünürlüklü TV yayını yapmaya başladı, ancak internet üzerinde bunu görmemiştik. YouTube videoları mesela standard TVde izlediğimiz görüntülere göre çok düşük kalitede. YouTube, TV, ve Vimeo HD görüntü kaliteleri arasındaki ilişkiyi şu diyagramdan daha iyi anlayabilirsiniz.

hd_sizes.gif

YouTube ve benzeri video paylaşım sitelerinden farklı olarak Vimeo paylaşacağınız videonun sizin üretiminiz olmasını şart koşuyor. Yani herhangi bir TV şovu veya klip değil, ancak kendi ürettiğiniz videoları yükleyebilirsiniz (Mesela bizim Ali Demirel ile yaptığımız bir iş). Vimeo bu prensiple yaratıcı bir topluluk toplamaya başladı. Şimdi sunduğu yüksek çözünürlüklü video servisiyle de bu topluluğu memnun ediyor.

Vimeo HD videolarını tek bir ikona tıklayarak tam ekran seyredebiliyorsunuz, böylece DVD kalitesinde video izleme olanağı sağlıyor. Hemen bu aşağıdaki videodan denemenizi tavsiye ederim. Bu haliyle yaptığınız bir filmi veya video işini kendiniz tüm kalitesiyle olduğu gibi internet üzerinden dağıtabilirsiniz. Bu bence film ve video endüstrisinide yepyeni açılımlara yol açacaktır.


My Backyard This Morning – Macro HD Video from youdiejoe on Vimeo.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Takipci.Net » HD Video Paylaşımı
  2. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
  3. düğümküme » QuickSilverScreen: Bedava Online Film Seyredin (Video Değil)
  4. Düğümküme » YouTube Platformu ile Yeni Nesil Televizyonculuk

2 Yorum

  1. engin

    “Sadece kendi urettigin videolar” kismi ozellikle dikkat cekici. Bunu nasil kontrol ediyorlar merak ediyorum. Bireysel uretimi tesvik icin mimari atak da diyebiliriz buna.

  2. Dara Kilicoglu

    Sadece kendi urettigin videolari yukleten Vimeo bir servis sahibi icin genisleme sikintisi da yok ise otomatik olarak zaten YouTube’dan kesinlikle HD olayina daha yakin durmasi cok dogal. Sonucta YouTube’daki icerigin buyuk bir kismi TV ve video gibi eski ortamlardan cevirilen malzemelerden olusuyor. Vimeo bu yuzden daha gurultusuz bir ortam izlenimi uyandiriyor hatta belki de oyle.

Yorum Yaz