15.01.2007

Internet'in Kara Delikleri

Internet 13 ülkede sansürleniyor. Bu ülkelerde devlet Internet’e bağlanmayı kontrol ediyor, yazılan çizilienleri izliyor, blogcuları hapse atıyor… Internet dünyada kendini özgürce ifade etmek için en önemli platformken bu ülkelerde insanlar cezalandırılıyorlar. Sınırsız Gazeteciler (“Reporters Without Borders“) grubu Internet’in kara delikleri olan bu 13 bölgeyi harita üzerinde gösteriyor ve Internet özgürlüğü için oy kampanyası sürdürüyor.

Internet sansürlü ülkeler: Belarus, Burma, Çin, Küba, Mısır, İran, Kuzey Kore, Sudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Özbekistan, Vietnam

Internet Kara Delikleri

Etiketler

4 Yorum

 1. ali

  son haftalarda basında internet takip merkezi hakkında yazılar çıkmaya başladı; odtü merkezli, çin güvenlik seddi benzeri, “olumsuz internet kullanımının” (aynen bu ifade kullanılmış) hangi bilgisayar ya da web adresinden yapıldığını anında tespit edebilecek bir filtreleme sistemi getirileceği, esas amacın çocuk pornosuna engel olmak olduğu söyleniyor ve bu söylemle halktan destek alınıyor, ama söylenenler yapılırsa biz de 14. karadelik ülke konumuna gelebiliriz:
  http://teknoloji.superonline.com/2006_12_15/haber__EDT14965_60.html
  http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=186085
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=208500
  http://www.hurriyet.com.tr/e-yasam/5693403.asp?gid=54&srid=3099&oid=6&l=1

 2. site admin

  Türkiye’de Internet kullanıcı sayısı 2005 yılı için 16 milyon olarak açıklandı. Yani Türkiye nüfusunun %22si Internet kullanıyor demek. Bir zamanlar Internet için RTUK kurmaya kalkan devlet benzer bir sistemi böyle bir kitleyi kontrol etmek için kullanabilir. Umarız insanları eğitmek yerine sansurlemek gibi basit ve kolaycı bir eylem yapılmaz.

 3. Onur Öztaş

  Karadeliklerin bir sonu asla yoktur.Şöyle ki; karadelik yıldızların patlamasından sontra oluşur.Bu yüksek hacimli patlamada yıldız atomlara bölünür ve bu atomlar birbirlerini çemeye başlar.Böylece birbirleriyle etkileşime geçer.Etkileşim içindeki atomlar büyü,k enerjiler ortaya tekrar çıkarır.Bu enerji o kadar büyüktür ki saniyede 300.000 km hızla giden ışık hızını emerler ve geçirmezler.Aynı şekilde bu gücün yörüngesine giren herhangi bir cismi büyük bir hızla kendisine doğru çeker.Zaten bu hız o kadar çoktur ki atmosferi geçen bir meteor taşının yok olmasının saniyenin milyonda biridir.Yani karadeliğin yörüngesine giren bir cisim o kadar ısınır ki enerjinin yoğunlaştığı yere gelince saniyenin milyonda bir hızla yok olur ve cisim patlayarak x ışını çıkardığında atomlara bölünerek karadeliğin yapısına katılır.Yani Hawking’in yeni teorisi gibi karadelik yuttuklarını geri püskürtmez.Atomlarına bölünerek karadeliğin yapısına katılır.Karadeliğin yapısına katılan bu cisim karadeliği büyütür.Yani ölen bir yıldız tekrar büyüyor.KIsacası bir cisim karadeliğin yapısına katıldığında karadeliğin enerjisini ve gücünü artırır.Bu sayede karadelikler uzun yıllar tekrar yaşar.Fakat karadelik bir süre sonra o kadar büyür ki yapsındaki ısı yavaş yavaş soğur.Böylece bir süre sonra karadelik buharlaşarak tüm yuttukları ve esrarengizlikleriyle yok olur.Bu da Hawking teorisini çürütecek başka bir hipotez.

 4. ibrahim

  Denetim bir yere kadar gerekli ama bir yer nasıl ve kim tarafından belirlenmeli asıl mesele bu

Yorum Yaz