25.09.2007

İnternet Yasağı Nasıl Aşılır?

Çabuk yoldan bilgisayarımı, ağımı sansürden kurtarmak istiyorum ne yapmalıyım? Bağlı olduğunuz servis sağlayıcının DNS sunucularını değil, başka sunucuları kullanabilirsiniz. (Ağ ayarlarından ‘Otomatik DNS sunucusu adresi al’ seçeneğini elle değiştirin. Bu ayarı router veya kablosuz ağ cihazınızın içerisinden değiştirebilecek beceriniz varsa eşi dostu da serbest bırakmış olursunuz)

Pardus DNS
Birincil (Primary)      : 193.140.100.210
İkincil    (Secondary) : 193.140.100.215

Comodo DNS
Birincil (Primary)      : 156.154.70.22
İkincil    (Secondary) : 156.154.71.22

Google Public DNS
Birincil (Primary)      : 8.8.8.8
İkincil    (Secondary) : 8.8.4.4

OpenDNS
Birincil (Primary)      : 208.67.222.222
İkincil    (Secondary) : 208.67.220.220

PC’ler için (Sağ alt köşede kıpraşan ağ belirtecine sağ tuş sonra özellikler)

Apple Mac bilgisayarlar için (System Preferences / Network / Airport (?) / Advanced / DNS)

Bu ve benzeri çözümleri hepimiz kullanıyoruz, lakin bu hizmeti babamızın hayrına vermediklerini de bilelim. Google 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde IP adreslerimizi ve ağa nereden bağlandığımız bilgilerini kaydediyor. 24 saat sonra IP adresi bilgilerini siliyor, diğer gezinti bilgilerini muhtemelen daha sonra işlemek ve gerektiğinde kullanmak üzere rafa kaldırıyor. OpenDNS de gizlilik bildirgesinde iki iş günü içerisinde IP adresi kayıtlarını sildiklerini belirtmiş, gerisini fazla kurcalama diyor.

Hiç yoktan iyidir güzel yurdumun engellenmeye çalışılan insanları. Yukarıda anlatılanlar en kolay yöntemdir, elbette daha başka metodlar da var. Bu yazı yayınlandıktan sonra yorum yazmak suretiyle yapılan katkılar şahane birikim oluşturmuştu, aşağıya göz atmayı da ihmal etmeyin.

Hazır güncelleme yapmışken (Mayıs 2010) eski bilgileri sildim.

Hepimize özgür gezintiler!


Düğümküme’de konu ile ilgili yazılmış yazılar:

Biri Bu Adamı Durdursun, Etkin Çiftçi
http://www.dugumkume.org/biri-bu-adami-durdursun

Youtube’a Türkiye’den erişim, Türk Mahkemesi Tarafından Engellendi!, Dara Kılıçoğlu
http://www.dugumkume.org/youtube-turk-mahkemesi-tarafindan-engellendi

Mahkeme Kararıyla Internet Sitesi Kapattırma Formu, Burak Arıkan
http://www.dugumkume.org/mahkeme-karariyla-internet-sitesi-kapattirma-formu

İfade Özgürlüğü Yazılımları, Ali Miharbi
http://www.dugumkume.org/ifade-ozgurlugu-yazilimlari

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Bugünlerde Merak Ettiklerim
 2. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 3. düğümküme » Türkiye’de Kitlesel İfade Özgürlüğü Engellemesi
 4. düğümküme » Bu Bir Televizyon Yayını Değildir
 5. düğümküme » Google Groups Türkiye’ye Kapandı
 6. herseyy-proxy
 7. düğümküme » Bilnçli Bilinçsiz Site Kapatmalara Çözüm Arayışı
 8. Düğümküme » Türkiye Google Groups’a Erişimi Kapattı
 9. Düğümküme » Düşüncelerimizle makinaları yönlendirmek
 10. Düğümküme » Avatarımın Canı, Canımın Avatarı
 11. Düğümküme » Türkiye Devleti YouTube’u 1 Yıldır Yasaklıyor
 12. Düğümküme » Türkiye’den Blogger.com’a erişim kapatıldı, Kitlesel İfade Özgürlüğü Engellemesi Çığırdan Çıktı
 13. Düğümküme » Radikal Bolluk, 2009, Douglas Rushkoff

15 Yorum

 1. arikan

  Cenk çok sağol bu kaynaklar ve rehber için. Ayrıca bir de bu ayarları otomatik yapacak bir Firefox plugin buldum FoxyProxy diye:
  http://foxyproxy.mozdev.org/

 2. engin

  Ana vanayi kapatinca akimin duracagini zanneden zihniyet icin guzel bir aydinlanma yontemi. Sagol Cenk.

 3. ali

  başka bir yazıya yorum olarak yazdığım alternatif ve pratik bir yöntemi de buraya yapıştırıyorum:

  1. Bilgisayarınızda Firefox yüklü değilse yükleyin.
  2. Tor sitesinden en son “Tor & Privoxy & Vidalia bundle”ı indirip yükleyin. Yükleme sırasında Firefox için Torbutton eklentisinin seçili olduğundan emin olun. Böyle bir seçenek yoksa Tor’u yükledikten sonra Torbutton’ı https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2275 adresinden de indirebilirsiniz.
  3. Tor, yükleme tamamlandıktan sonra otomatik olarak çalışmadıysa, Tor’un grafik arayüzü olan Vidalia Control Panel’den çalıştırın.
  4. Firefox’tan http://brianholmes.wordpress.com/2007/09/09/future-map/ adresine veya yasaklı herhangi bir adrese gitmeden önce sağ altta yeşil “Tor Enabled” yazısı olduğundan emin olun. Değilse üzerine tıklayıp etkinleştirin.

 4. ali

  proxy üzerinden hız yavaşladığı için, bu firefox plugin’ini kullanarak, bir tıklama ile sansürlü ve sansürsüz bağlantı arasında gidip gelebilirsiniz.

 5. ibrahim

  İnternet Yasağı Nasıl Aşılır? başlıklı dugumkumede ve bagcikta Burak’ın yorumunu ve kullandığı başlığı okudum.Burak’ın bagciktaki başlığında “Türkiye Devleti wordpress.com ve youtubbe.com siteleri’ne Türkiye’den erişimi yasakladı” diye bir ifade kullanmış.Düzğün olan Türkiyedeki yöneticiler/idareciler demek istemiş olabilir.Çunkü bunlar farklı farklı ifadelerdir.Türk Devletinin büyüklüğünü tarihin derinlilerine indiğiniz zaman anlayabilirsiniz.Tabii teknolojinin ve iletişimin hızlı geliştiği bir çağda bu engellemelerden çok fazla netice alamazsınız. Her türlü bilgi ve belgelerin taşındığı bu ortamlarda, sen de güçlü olacaksın ve tedbirlerini bilgi donanımını ona göre hazırlayacaksın.Önünü boş bırakırsan sel gibi siler süpürür gider.Burada bu ortamlara ciddi manada kafa yoran beyinlerin de kendi ülkesindeki bu sellere karşı ne yapabiliriz sorusuna cevap araması gerekeceği düşüncesindeyim.

 6. ali

  @ibrahim, “sellerin” neler olduğunu biraz açabilir misiniz?

 7. arikan

  Evet Türkiye Devleti diyerek biraz genellemiş oluyoruz, ancak bu rezaletin sorumlusunu aradıkça hiyerarşide yukarı doğru tırmanmak zorunda kalıyoruz.

  Olay wordpress.com’da yayınlanan yazılar için dava açan şahısdan başlıyor, sonra bu davaya bakan avukatlar ve hakime gidiyor, sonra verilen karar sonucu, uygulama yapan memura bakıyoruz. Eğer dava sonucunda hakim “tüm wordpress.com alanı sitesi kapatılsın” kararı aldıysa yargı yetersiz kalmış demektir. Eğer şu şu adresler kapatılsın dediyse ve memur gidip tüm wordpress.com adresini kapatmışsa memur görevini yanlış uygulamış veya bilerek tüm alanı kapatmıştır demektir. Memur görevini yanlış yapmışsa bunun sorumlusu onu göreve getirendir. Göreve getiren mesela bir IT uzmanı müdür ise bu müdür görevini yanlış yapmış demektir. Böyle bir müdürü göreve getiren kişiler ya bilgi teknolojileri cahili ya da görevini iyi yapmıyor demektir. Görevini iyi yapmayan bu kişiler daha üst düzeyde Türkiye Devleti’ni temsil etmektedir.

  Tekrar hatırlatalım. WordPress.com adresi bedava blog hizmeti verir. Bu hizmeti kullanarak Türkçe yazı yazan onbinlerce Türkiye vatandaşı var. Bu yazıları tahminen milyonlarca Türkiye vatandaşı okuyordu. Bir adamın gidip bütün bu bloglar arasında üç tanesine şahsi sebeplerden dava açması sonucu bütün wordpress.com adresine erişim kapatılmıştır. Yani şu yukarda saydığım sorumlular bir anda milyonlarca vatandaşın bilgiye erişim hakkını kesip onbinlerce Türkçe yazı yazan insanın emeğini çöpe atmışlardır. Bu insanlık dışı bir davranıştır. Bir çok bilmeyen kişi altıüstü bir site canım diyordur muhtemelen, ancak Türkiye vatandaşlarına bu yapılan hareket bir zamanların kitap toplatma hareketinden kat kat beterdir.

 8. cenk

  Yukarıdakilerden bir özet ve tekrar hatırlatma:

  WordPress.com ücretsiz blog yazılımı dağıtımı yaptığı gibi alt alan adı (isim nokta alan adı) ile hazır kurulu sistemi de size sağlayan bir sitedir.

  Örn: ibrahim.wordpress.com alt alan adı ve gerekli olan yazılım hiçbir kurulum yapmanıza gerek olmadan iki dakika içinde sizindir.

  Bu kısıtlama ile hem wordpress.com hem de tüm alan adlarına Türkiye’den erişilememektedir.

  http://turk.internet.com

 9. cenk

  Benim bilgiler artık eskimiş, zamanla neler çıkıyor çok sevindirici…

  Ali, verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Bu konuda en güncel ve pratik bilgilere sahip olan dostumuz olarak, yeni bir başlık altında yazsan hepimiz için çok faydalı olur diye düşünüyorum.

 10. ali

  sağol cenk, burak’ın linkini gönderdiği FoxyProxy veya benim yazdıklarım gibi yorumlardaki tamamlayıcı bilgiler doğrudan şimdiki yazıya da eklenebilir, blog yazmanın güzel bir yanı da bu bence.. :)

 11. Koray Löker

  Uzun bir aradan sonra selam herkese… Ortama geri dönmenin heyecanıyla henüz yorumları falan okumadan dalma edepsizliğinde bulunacağım, ama daha bugün bir arkadaşımla bu tür sorunları aşma yöntemlerinin güvensizliğinden söz ediyorduk. Sanırım kullanıcılara proxy sunucularının “tüm” alışverişi loglayabilecek olmasını ve dolayısıyla bu servisler devredeyken gönderilen her tür parola vb. bilgisinin 3. kişilerin eline geçme olasılığı olduğu gerçeği büyük harflerle bildirilmeli diye düşündüm…

  Proxy iyidir, ama TT yöneticileri bunu keşfedene kadar openDNS kullanmak openProxy kullanmaktan daha güvenli ve hızlı olabilir…

  DNS yani alan adı sunucusu olarak (bilgisayarınızda ya da daha güzeli modeminizde) dışarıdan bağlantıya izin veren herhangi bir DNS seçildiğinde TT’nin sınırlamalarının çevresinden dolaşılabiliyor… Çünkü TTNet’in şu anda yaptığı basitçe örneğin wordpress.com adresine yapılan çağrıları gerçek karşılığı olan **.**.**.** sitesine değil, mahkeme kararları yayını yaptığı **.**.**.** adresine yönlendiriyor. Biz wordpress.com sitesi internette hangi sunucudan yayın yapar bilgisini TTnet yerine doğru bildiren başka bir sunucudan öğrendiğimiz zaman sorun ortadan kalkıyor.

  Tabii TTNet’in sansürü başka türlü gerçekleştirme yoluna gitmesi halinde bu en basit çözüm devre dışı kalacaktır, yine de şimdilik iş görür…

 12. cenk

  Koray, verdiğin bilgiler için teşekkürler.

  Şimdi OpenDns’i router’dan ayarlayıp denedim. Gayet güzel çalışıyor.

  DNS sunucuları adresleri

  208.67.220.220
  208.67.222.222

  İnternete bağlandığınız cihazın ayarlarında ‘DNS Servers’ kısmına bu adresleri (ikisini de) yazıp, otomatik sunucu atama seçeneğini de kapatırsanız tüm ağ kullanıcılarınız TTNet’in çevresinden dolanacaktır.

 13. ali

  koray’ın bahsettiği log’lanma problemini yaşamamak için doğrudan proxy kullanmak yerine Tor+Privoxy kombinasyonu gibi anonimleştirme/gizlilik servisleri kullanmak da bir çözüm. hem anonimleştiriyor hem de sansürü aşıyor; şu an için sadece basit dns bloklanmalarını değil, çin’deki “great firewall”u da aşabiliyor ama kullanımı yaygın olmadığı için otoritelerce fazla önemsenmemesi de buna etken.

 14. UMUT SEDA TÖRELİ

  iNTERDEKİ KISITLAMALARI DOĞRU BULMUYORUZ ÇÜNKÜ BİZE CEZA VERİLİYOR BİR NEVİ SORUNLAR OLUYOR TABİ SINIRLAMALAR OLACAK AMA SANSÜR YALNIŞ BUNU BELİRTİYORUZ HER FIRSATTA HER ÜLEKDE OLDUĞU GİBİ SÜRATİ YÜKSEK BİR ERİŞİM SĞALANSIN SADECE TABİ VİDEO PAYLAŞIM SİTELERİNDEN ZİYADE BİR FİRMAYA İLETİ GÖNDEREMİYORSUNUZ BÖYLE BİR SORUNDA VAR MAİLLER GİTMİYOR HABERLEŞME HÜRRİYETİDE ZAYIFLIYOR.BU SIKINTI ARZ EDİYOR.TURKTELEKOM’UN SATILMASI İSTİHBARATIMIZIN DIŞARIYA GİTMESİ DEMEK BU SEBEPTEN DOLAYIDA KONABİLİR ÇÖZÜM OLUYOR İYİ AMA OLMUYORSA HALK TABİ BURADA KULALNICI KİTLELER CEZALANDIRILMIŞ OLUYOR YOUTUBE MESELA HİÇ AÇILMADI ARTIK YANİ ÖZGÜR BİR ÜLKE HAYALİNİ BOŞUNA KURUYORUZ BENCE MESELE BUNDAN SONRASI BUNDAN SONRE GELECEK NESİLLER İÇİN NASIL BİR İNTERNET HÜRRİYETİ SAĞLANABİLİR?ONU DÜŞÜNMEMİZ LAZIM.ÇÜNKÜ HER GÇEN GÜNÜMÜZÜ HER KONUDA VE KONUMDA ARIYORUZ.SAYGILARIMLA

 15. Cenk Dölek

  Güncellendi.

Yorum Yaz