16.05.2008

Internet ile Web Arasındaki Fark

Zaman zaman “internet” ile “web” terimlerinin birbirine karıştırıldığını görüyorum. Bilinçsizce her iki terim de birbirinin yerine kullanılıyor. Doğrusu şu. Internet bir teknolojik iletişim altyapısıdır. Web, yani World Wide Web, internet altyapısı üzerinde çalışan bir sistemdir.

Internet birbirine kablolarla bağlı bilgisayarların oluşturduğu ağların ağıdır. Web bu ağ üzerinde biribirine bağlanabilen sayfalar ağıdır. Web’de birim eleman bir HTML dosyasıdır, internet’de birim eleman bir bilgisayardır.

Web tarayıcılar HTML protokolünde yayınlanan metinleri okur ve görsel hale getirir (televizyonun sinyalleri görüntüye çevirmesi gibi). HTML dosyaları internet üzerinden TCP/IP paketleri içinde bir bilgisayardan diğerine taşınır.

Internet üzerinde HTML’den başka protokoller de çalışır. Bu başka protokoller ile çalışan sistemlere Web denilmez. Onların kendi adları vardır, mesela ses transferi için Voice over Internet Protocol (VoIP), chat için Jabber (XMPP), dosya paylaşımı için BitTorrent gibi. Mesela Skype bir web uygulaması değil VoIP uygulamasıdır, Instant Messenger’niz bir web uygulaması değil bir Jabber uygulamasıdır, dosya paylaşım programınız bir web uygulaması değil bir BitTorrent uygulamasıdır.

Bir çok kişiye web ile internet arasındaki fark bariz gelebilir ancak bu dünyalarda üretmeyip tüketenler için faydalı olacağını düşünüyorum. Web ve internet terimlerini birbirinin yerine kullanmamak bir fikir kurarken çok daha yalın iletişim sağlayacaktır.

* Yukarıdaki görsel internetin haritası.

Etiketler

, , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Bilgi Fotoğraf Resim Güncel Meseleler » Blog Archive » Seçme Blog Yazıları – 2

7 Yorum

 1. Blogumdan

  Gerçekten de çok karıştırılan bir konu. Düşünüyorum da sanırım zaman zaman ben de aynı hataya düştüm. Hatırlatma için teşekkürler.

 2. Oriflame Üyelik

  Dilimizde bazı tanımlar kalıplaşmış sanırım. Bu da onlara bir örnek. Sanırım bir çok kişi aradaki farkı bimiyordur.

 3. Oriflame Üyelik

  Dilimizde böyle kalıplaşmış ancak yanlış kullanılan bir çok terim var. Bu da en iyi örneklerden biri.

 4. Honor Gunday

  Harika! Bunu yazmis olman guzel olmus.. Iki hafta once islemeyen internet baglantim hakkinda Comcast’i aradigimda Internet’e baglanabiliyor musunuz? diye sordu adam.. internet’e baglanabiliyorum ama web’e baglanamiyorum dedim. Bana cahilmisim numarasi yapti telefondaki eleman. Internet’le Web’in ayni olmadigini soyledim. Belki http protokolunu bloke eden birsey olup olamayacagini sordum verdikleri modemde… ama bir sonuca ulasamadim. Ara sira web gidiyor ama Internet kaliyor, anlamis degilim neden:)
  Ama Web ile dogmus Generation Y, Internet ile Web’in arasindaki farki malesef bilmiyor.

 5. onur gündüz

  birileri p2p ile mi uğraşıyor? :) yeni yorumu acil bana bildir.

 6. onur gündüz

  Ama AKSİNE, çoğu yazılım geliştirici artık herşeyi web browserların içine sokma derdinde.
  Bir çeşit ” Browserda yakaladık kaçırmayalım ” felsefesi :)

  Tabi medium değiştikçe, bu durum da değişecektir. Benim kanaatim ileride bu tür mediumları sıradan bir designer/developerın yapması oldukça kolaylaşacak ve Web servisleri popularitesini yitirecek ve sadece yapması gereken işi yapacak. Chat servisi almak için bir web sunucuya bağlanmayacağız. Çünkü elimizdeki uygulama çalışmak için bir web browser gerektirmeyecek.

  Web servisi bu uygulamayı kullanıcıya ulaştırması gereken servislerden biri olmalı. Bu da internetin ve teknolojinin ve insanların teknolojiye adaptasyonunun gelişimiyle doğru orantılı bir iş.

  Neyseki artık AIR var.

 7. onur gunduz

  Şimdi farkettim, bu yazıda HTML ile HTTP karıştırılmış. HTML markup diliyken, protokol olan HTTP.

Yorum Yaz