02.01.2007

Internet Ekonomisinde Uzun Kuyruk Ne Demek?

2007 yılında en çok tartışılacak konulardan bir tanesi Internet ekonomisiyle hayatımızda giderek daha fazla beliren Uzun Kuyruk (“The Long Tail”) kavramı. Uzun Kuyruk çok çeşitli ürünlerin toplam satışının çok tutan bir ürünün satışından daha fazla olmasını ifade ediyor. Örneğin milyonlarca kişi Internet kitapçısı Amazon’dan milyonlarca faklı çeşitte kitap satın alıyor. Amazon’da az satan çeşitli kitapların toplam satışı, çok satan bir ürünün satışından daha fazla olabiliyor. Ticaretle uğraşanlara pek de yabancı olmayan bu durum Internet üzerindeki yüksek trafikli alışveriş ortamları göz önüne alındığında Uzun Kuyruk denilen istatistiki dağılımı oluşturuyor.

Uzun Kuyruk (

Uzun Kuyruk Internet ekonomisi hakkında düşüncelerimizi düzenlememize çok yardımcı olan bir kavram. Bu kavram Wired dergisi editorü Chris Anderson’un son iki yıldır geliştirdiği ve sonunda kitabını çıkardığı bir ekonomi ve iş dünyası terimi haline geldi. Chris Anderson’a göre bir Uzun Kuyruk işi yapmak için 3 kural var:

 1. Çeşit bulundur.
 2. Fiyatları düşür.
 3. Bulmama yardımcı ol.

Uzun Kuyruk grafiğini ilk çizen Erik Brynjolfsson, Yu (Jeffrey) Hu, ve Michael D. Smith yaptıkları araştırmada arama ve erişim maliyetleri düşürüldüğünde –web servislerinde olduğu gibi– ürün satışlarının daha çok çeşitlenip kuyruğu uzatacağını yazıyor. Anderson bu teoriye paralel olarak Uzun Kuyruk kurallarını film, müzik, kitap satışlarından verdiği örneklerle destekliyor. Örneğin giderek daha fazla Internet üzerinden müzik tüketiyoruz ve Madonna gibi yıldızların albüm satışları orta sınıf müzisyenlerin toplam satışlarına göre giderek daha da azalıyor. Bu durum geçmiş yüz yılın yıldız yaratan pazarlama modellerinin giderek çürüyeceği anlamına geliyor. Tower Records gibi yıldızlar üzerinden para kazanmaya yönelik şirketler iflas etmeye başladı bile.

“The Long Tail” kitabında Anderson tüketicilerden sürekli alınan girdilerle oluşturulan süzgeçlerin (“filters”) Uzun Kuyruk üzerinde yol gösterici makenizmalar olduğunu söylüyor. Böylece tüketiciler çeşitler arasında dolaşıp seçim yapabiliyorlar. Bunun en bariz örnekleri Amazon tavsiye sistemi, Google PageRank, YouTube oy sistemi, veya Flickr etiketleri.

Uzun Kuyruk sadece iş dünyasında değil başka pek çok alanda da kafamızı toplamaya yardımcı olabilir. Yani klasik perkandecilik dışında pek çok başka konunun Uzun Kuyruğu olabilir. Kültürel üretim alanına Uzun Kuyruk gözlükleriyle baktığımızda yeni hareket vektörleri görebiliriz. Örneğin bugünün paha biçilmez çağdaş sanatçıları Uzun Kuyruğun başında duruyor. Bu alanda yüzlerce “yüksek” sanat yapan ve fahiş fiyatlara satan çağdaş sanatçı olabilir, ancak kuyruğa baktığımızda milyonlarca farklı sanatçıyı düşük fiyatlara satarken görebiliriz. Ekonomik olarak zayıf sanatçıların gücünü sadece birazcık arttıracak bir pazar yaratıldığında Uzun Kuyruk’da dengeler karışacağından sanat endüstrisi karışabilir.

Özetle Uzun Kuyruk üzerinde ürünlerle insanları yer değiştirin, kuyruğun sonundaki insanlara sadece biraz güç veren sistemler geliştirdiğimizde o kuyruğun etkilediği alanlar ters düz olabilir.

İlgili bağlar:
The Long Tail kitabının giriş bölümü (PDF)
The Long Tail tanıtım filmi
Wired dergisi Long Tail makalesi

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Blog Archive » Etiketler, Kümelenme ve Uzun Kuyruk
 2. düğümküme » Bugün Satışa Çıkacak iPhone İçinHer Yerde Uzun Kuyruk
 3. Internet ne demek?
 4. Düğümküme » Bugün Satışa Çıkacak iPhone İçin Her Yerde Uzun Kuyruk

2 Yorum

 1. Ceyhun AKSAN

  Gerçekten faydalı bir yazı olmuş, eline sağlık.

 2. kafil

  hov ne demek

Yorum Yaz