18.04.2007

"Internet Bayramınız" Kutlu Olsun

9 Nisan’da başlayan Internet Haftası‘nın sloganı “Internet Yaşamdır”. 1998 yılında ilki yapılan bu özel haftanın tanımı şöyle belirtilmiş.

İnternet Üst Kurulu İnternetin Türkiye’ye gelişinin 5. yıl dönümü olan 12 Nisan 1998′ide kapsayacak şekilde İnterneti geniş kitlelere tanıtacak, yayacak, toplumun gündemine İnterneti yerleştirecek, ve Türkiye İnternetine ivme verecek etkinliklerin yapılması amacıyla 12-27 Nisanı İnternet Haftası olarak ilan etmiştir.

Türkiye’de neden Internet Üst Kurulu var? Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) merkezden-kitleye yayın araçlarında disiplin sağlamak amaçlı kuruldu ama Internet gibi kitleden-kitleye bir yapı için böyle bir disipline ne gerek var? Internet bizi hiyerarşinin olmadığı bir topluma hazırlarken, “üst kurul” neyin üstünde olabilir ki? Yukardaki belirtildiği gibi Internet’i yaymak geliştirmek gibi amaçlar varsa, Interneti Geliştirme Grubu gibi isimler kullanılmalı.

Internet yaşamsa biz “Yaşam Üst Kurulu” istemiyoruz.

Internet Haftası sitesinde Internet hayatınızı nasıl değiştiriyor? sorusuna yazılan yorumlara baktığımızda ironik bir şekilde “üst kurullar” ile büyüyen bir neslin Internet hakkındaki görüşlerinden örnekler görüyoruz:

“internet insanlıgın icat ettigi en önemli teknik lakin yaralanmasını bilmek güzel amaçlarda kullanmak gerek internet hırbızlıga yolsuzluga alet edilmemeli…” – OÖ

“internet şu anda bilgisayarın başında oturup çetleşmeye yarıyor.Çocukların oyun oynadığı bir makina.” – AS

“İnternet`in yararları olduğu gibi zararları da vardır.İnternet`te çok oyun oynamamalıyız.İnternet`te kötü şeyler olabilir bunlardan uzak durmalıyız.” – UÖ

“internet vazgeçilmezim değil ancak bilgilere ulaşmamda kolaylıksağlıyor ve hayatı her yönden kolaylaştırabiliyor anca olumsuz yönleri çok fazla..” – SA

“… hele internet sitelerinin oyun bölümleri neredeyse bir facia bütün gün insanlar orada oyun oynuyor ve bana göre kumarhanelerle eş değerde oyun yüzünden insanlar özel yaşamlarını feda eder hale geldiler bunun bir an önce önlem altına alınması lazım” – GK

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Google Web Tarihini Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

1 Yorum

 1. arikan

  amber‘den Nafız “sansür refleksi” dedi bu tür yasaklı üst kurullu toplumda güç sahibi olanların davranışlarına. Ve ekledi ” Kendisi koca bir reklama dönüşmüş ekşi sözlüğü acaba neden kapatmışlar? Bir de biz bu kapatmalara ne adında kızıyoruz? Benim bu konuda kafam karışık. ”

  Her türlü sansüre ve konuşma kapatmaya kızıyoruz çünkü insan hakkına tecavüz ediliyor. Özellikle Internet’i kısıtlayacak yasaklara kızıyoruz çünkü Internet bizi eski merkezden-kitleye medyadan kitleden-kitleye ortama taşıyor. “Media” Türkçe’de “ortam” anlamına geliyor. Bunu hem “ortam nasıl abi” gibi hem de “ortam geliştiriyorum” gibi kullandığımızda aynı şeyden bahsediyoruz. Buna göre tekrar düşünelim:

  merkezden-kitleye ortam -> kitleden-kitleye ortam

  Bir de McLuhan’in “medium is the message”ına tekrar bakalım: “ortam mesajdır”.

  TV ve gazetecilik var olduğundan beri merkez bize yani kitlelere dikte eder şöyledir böyledir diye, ve hayatımız ona göre şekillenir. Bunu anlamak için sürekli TV seyreden bir kaç kişinin günlük konuştuğu konulara biraz daha dikkatli bakın.

  Internet var olduğundan beri kurumlardan çok bireylerle iletişim kurabiliyoruz, üstelik karşılıklı yani etkileşimli. Bu da kitleden-kitleye ortamı geliştiriyor.

  Kitleden-kitleye ortamda ise “üst kurul” gibi disiplin amaçlı kontrol değil Deleuze‘un bahsettiği gibi kontroller toplumu, yani her türlü kontrol makenizmasının gömülü bir şekilde birbiriyle ilişki kurarak bağlı rol oynaması geçerli. Örneğin bu yıl Time dergisi “Sensin yılım insanı” diyerek bu yeni kontrol mekanizmasının varlığını belirgenleştiriyor.

Yorum Yaz