04.07.2006

Internet bağ trendleri üzerine görsel bir araştırma

Onceki yazida bahsi gecen “Internet baglarinin sosyal ortamlar ile filtrelenmesi” uzerine gecenlerde bireysel bir arastirma yapildi. Ian Timourian yaptigi bu gorsel analizde del.icio.us’da biriken baglara, taglere, ve benzer baglar ve tagler kullanan insanlarin arasindaki iliskilere bakiyor. Bu arastirmayla bir kisinin Internet’te gezerken toparladigi adreslerin ne kadar populer veya ne kadar nadir oldugu gorulebiliyor.

Ancak bu arastirmada belirli bir zaman dilimine bakilmamis. Oysa bir kisinin topluma gore olan durumu nasil degisiklik gosteriyor analizi del.icio.us gibi dinamik bir ortam icin cok ilginc sonuclar cikarabilir. Mesela, bir yil icinde populer ve nadir baglara olan ilgim nasil degisiyor gormek isterdim. Bu arastirma sosyal aglar biliminde cok yaygin olan birey-toplum karsilastirmasi icin faydali bir ornek olarak gosterilebilir.

delicious analiz
Ian Timourian’in analizinden del.icio.us’da bir kullanicinin topladigi adreslerin tum kullaniclarin topladiklarina gore karsilastirilmasi.

Etiketler

1 Yorum

  1. ali

    kişinin topluma göre durumunun yanında, bağlantıların zamana göre popülaritesindeki değişim de (http://www.trendmapper.com/ tarzı bir yöntemle) takip edilmezse; örneğin kişinin bulduğu yeni oluşturulmuş bir sitenin zamanla popülerleşmesi, bu kişinin zamanla popüler olana daha fazla eğilim gösterdiği şeklinde yanlış bir yoruma yol açabilir.

Yorum Yaz