11.05.2007

Icon'da Tanıdık Yüzler: Kram/Weisshaar

current_cover.jpg

İngiliz mimari tasarım dergisi Icon son sayısında İşlemsel tasarımın öncü şirketi Kram/Weisshaar’ı kapak yaptı. Kısa bir süredir ülkemizde de Türkçe olarak yayınlanmaya başlayan Icon dergisinde bu konuyu Türkçe okuyabilirsiniz. İlk günlerinden itibaren Düğümküme’de oldukça sık bahsi geçen ‘işlemsel tasarım‘ ve ‘fiziksel programlama‘ konularında uzmanlık gösteren Kram/Weisshaar ofisi Stockholm ve Munih gibi iki farklı şehirden yönetiliyor. Icon dergisindeki yazıda iki ofis arasındaki kilometrelerce mesafenin özellikle altı çizilmiş. Prada’nın dillere destan New York mağazasından tutun da, Milan tasarım fuarında yoğun ilgi odağı haline gelen ‘Breeding Table’ adlı kendi kendini tasarlayan mobilya projeleri ile ikili hem kavramsal, hem uygulamaya yönelik birçok yeniliğe imza atmış olması ile ünlü. Burada bu yazıyı kısa keserek size ‘Yılın en iyi aylık dergisi (bu sanırım yurtdışı edisyonundan ithal edilmiş bir cümle)’ olarak lanse edilen Icon dergisinin Mayıs sayısını alıp Kram/Weisshaar ofisini ve arkasındaki felsefeyi yakından tanımanızı tavsiye ediyoruz.

Kram Design
Kram/Weisshaar

Etiketler

, , ,

4 Yorum

 1. arikan

  Reed Kram ile 2004 yılında İşlemsel Tasarım Workshop’u yapmıştık İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde. Bu workshop Düğümküme olarak düzenlediğimiz İşlemsel Tasarım Etkinliklerinin (ITE) ilki sayılır.

 2. arikan

  Kram/Weisshaar’in geliştirdiği ve tasarladığı Üreyen Masalar (“Breeding Tables”) serisini daha önce Düğümküme’e yazmıştık. Bu masaların en büyük özelliği her birinin kendine özel karakteri olması. İşlemsel olarak tasarlanan modeller tek bir plakadan yapılıyor. İşlemler sonucu ortaya çıkan biçimler lazer kesici ile kesiliyor ve plaka belirlenen yerlerden eğilip bükülerek masa yapılıyor. Ikea bu projeye sponsor olmak istemiştir muhtemelen. Çarşıdan aldım bir plaka eve geldim oldu masa.

 3. arikan

  Icon dergisi web sitesi.

 4. arikan

  Icon dergisinin önceki sayıları.

Yorum Yaz