06.03.2007

Hey Corc Versene Borç

“Bankalardan kredi almayın çünkü kimden borç aldığınızı asla bilmeniz mümkün değil.” – Zopa

Web 2.0 akımının ilk ortaya çıktığı geçtiğimiz birkaç sene içersinde farkettiğim ve oldukça şüpheci yaklaştığım bir başka Web2.0 projesi, Zopa‘nın ikinci yılını doldurduğu şu sıralarda gidişattan oldukça mutlu olduğunu görüyoruz. Şirket 2007 Ocak ayının tarihinin en hareketli dönemi olduğunu açıkladı.

Mevcut finans/kredi kurumlarının arenasına cesurca dalıp, sisteme yenilikçi ve sosyal bir bakış açısı ile kalite kazandıran Zopa’nın işlevi aslında oldukça basit: bu servis, borç vermek isteyenler ile borç almak isteyen insanları internet ortamında buluşturuyor ve borç alıp, vermelerini regüle ederek kolaylaştırıyor.

big-idea-uk.gifİngiltere’deki banka hesap sahipleri, sırf 4 büyük İngiliz bankasına sadık kaldıkları için toplamda senelik 1.31 milyar Sterlin zarar ediyorlar. Oysaki piyasa’da daha iyi oranlar ile kredi kullanmaları söz konusu.

İş dünyasının standart, daha fazla kazanmaya odaklı felsefesini tepetaklak edecek şekilde doğrudan insana odaklı bir hizmet anlayışı ile Zopa büyümeye devam ediyor. Bu servis sayesinde istediğiniz faiz oranları ile borç vermeniz veya aynı esneklik ile borç almanız mümkün oluyor. Ayrıca en önemlisi kime borç verdiğinizi biliyorsunuz ve aynı şekilde paranızın hangi iş için kullanılacağından tamamen emin olduğunuz için de prensiplerinize ve ideolojilerinize aykırı düşmeyecek şekilde borç alıp verebiliyorsunuz.

Yeterince cazip mi? Şu an sadece İngiltere vatandaşları bu servisten faydalanabiliyor.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Post-modern Özelleştirme: Akbil Kalkıyor Kredi Kartı Geliyor

2 Yorum

 1. arikan

  Balonda Yaşamak: Kredi, Borç, ve Kriz
  http://www.dugumkume.org/balonda-yasamak-kredi-borc-ve-kriz/

 2. arikan

  Pledge.com da fena değil. Turbulence son “fund raising” kampanyasını burda yapıyor:
  http://www.pledgie.com/campaigns/440

Yorum Yaz