17.03.2007

Hesap Makinesi Estetiği

Bilgisayarlardan önce hesap makineleri vardı. İlk pilli taşınabilir hesap makineleri 1970lerde satılmaya başladı. Sharp, Casio, Commodore, Sinclair, HP, TI gibi şirketler çeşitli özelliklerde hesap makineleri tasarladılar ve ürettiler. Önce + – x / gibi basit işlemlerle başladılar, sonra hafıza (M düğmesi), kesinlik, daha iyi ekranlar gibi özellikler eklediler. Sonra bunları programlanabilir hesap makineleri ve daha karmaşık fonksiyonların olduğu mühendislik hesap makineleri takip etti. 1980lere gelindiğinde avucumuzda oldukça karmaşık aletler vardı.

Bu hesap makineleri bir yanda fonksiyonel özellikleriyle yarışırken, diğer yanda düğmeleri, ekranları, ve kasaların hatları ile “geleceğe dair yaşam biçimleri” öneriyorlardı. Polygraph tarafından toplanan hesap makinesi koleksiyonu PC öncesi dönemde günlük hayatımıza karışan makinelerin estetiğine dair güzel örnekler sergiliyor.

calculator1.jpg

calculator0.jpg

calculator3.jpg

calculator2.jpg

calculator4.jpg

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. etrafta.com » Hesap makinesi estetiği
 2. düğümküme » Gerçekten Sahte Saatler

5 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  burak bir onceki makalen, ses kasetleri ile ilgili olan ve simdi de bu, bana dugumkume’de eglenceli tipolojilere yer verilmesi acisindan cok keyifli geliyor. etiketlerken “tipoloji” kullanilabilir.

 2. arikan

  Tespitin icin sagol Dara, “tipoloji” hakkaten düğümküme’de oldukca konu ettigimiz bir kavram.

 3. arikan

  Tipoloji etiketiyle yayınlanmış düğümküme yazıları:

  http://www.dugumkume.org/tag/tipoloji

 4. cankam

  len nıye aclmas bu hesap makınesı!!!!!!!!!!!!
  salak bır hesap makınesı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  canı sıkılan canı sıkılan mua D::D:D:D:D:D

 5. muhammed

  çok sevdim

Yorum Yaz