05.10.2006

Hayranlar, basit kurallar ile etkileşime geçiyor

rules_01_Beck.jpg

Beck’in, son albümünün kapağı boş. Albümü satın alan hayranlar, paketten çıkan stickerleri kullanarak boş kapağı tasarlama keyfini de ediniyor. İkinci basımın kapağı, bu tasarımlar arasında yapılacak bir yarışmayla belirlenecek.

Yeah Yeah Yeahs, son albümlerinin kapağını bir yarışma aracılığıyla hayranlarına çizdiriyor, grubun vokalistinin giyeceği kostüm hayranlarının oylarıyla belirleniyor, video kliplerinden biri hayranlarının çektiği filmlerden seçilen parçalarla her hafta yeniden oluşturuluyor.

The Beastie Boys, rastgele seçtikleri onbeş hayranının eline birer kamera vererek, konserleri boyunca ne çekerlerse çeksinler sadece kamerayı kapatmamalarını istiyor ve çekilen görüntülerden bir konser filmi montajlıyor.

Basit kurallarla, hayran kitleleriyle etkileşim sağlayan bu üç müzik grubunun yöntemi, Sol LeWitt‘in sanat eserleri üreten kurallar dizileriyle yakın benzerlikler gösteriyor. Ama Sol Lewit’in çalışmaları, izlendikleri küçük toplulukların eleştrilerine maruz kalırken, Beck ve diğer grupların yöntemi müzik platformunda geniş hayran kitleleri tarafından kolaylıkla algılanarak yoğun etkileşimle sonuçlanıyor.

Makalenin Orjinali : Dmitri Siegel, “More Rules

Etiketler

, ,

Yorum Yaz