04.06.2010

Haydarpaşa Garı Urbanscreening Projesi, Nerdworking

3 – 6 Haziran 2010, 21.15
Haydarpaşa Garı

İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi departmanının kurumsal çalışması olan ‘Haydarpaşa’da Bahar’ etkinliği dahilinde 3D Projection, mapping, animasyon teknikleriyle Yekpare adlı urbanscreening gösterisi gerçekleştirilecektir. Nazım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 47. yılına denk gelen 3 Haziran gecesi, Memleketimden İnsan Manzaraları’na atıfla kendisini anacağız.

..: Yekpare hakkında :..

İstanbul; limanlarındaki ticaret hacmiyle başlayan milattan önceki yılları, gelişen ticaretle kaynaşan binlerce halkı, Bizans mimarisi ve Osmanlı’nın İstanbul’u fethiyle vardığımız 15. yüzyıl hikayelerinin tümü sembolik anlatımlar ve şaşalı görsel animasyonlarla izleyicilere aktarılacak. Dillerin ve inançların karmaşası, doğu – batı ikiliği, yakın tarihimizdeki göç dalgaları ve Haydarpaşa Garı’nın insan sirkülasyonundaki yeri ile kalabalık hayatımızın düzensiz düzenliği klişelerini çağdaş animasyon grafikleriyle birleştiriyor ve İstanbul’u İstanbul halkının karşısına yerleştiriyoruz. Tarihin tüm katmanlarını üst üste getirmeyi amaçlayan gösteri 3 – 6 Haziran 2010 tarihleri arasında saat 21.15’te gerçekleşecektir.

..: Yekpare ekibi :..

Proje yöneticisi: Erdem Dilbaz

Sanat yönetmenleri: Candaş Şişman, Deniz Kader
Müzik: Görkem Şen

Teknik danışmanlar: Alican Aktürk, Refik Anadol (GRIDUO.com)
Modelleme: Can Dinlenmiş, Gökhan Uzun (Prospektif.org)

..: Haydarpaşa Garı’nda Bahar :..

Haydarpaşa Garı’nda Bahar, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği ana projelerindendir. İstanbul siluetinin en önemli sembollerinden olan Haydarpaşa Garı, kenti tren yoluyla Anadolu’ya ve Anadolu’yu da İstanbul’a ve Avrupa’ya bağlarken pek çok romana, öyküye ve şiire konu olmuştur. Gar aynı zamanda İstanbul’un yoğun göçle değişen sosyal yapısının, gündelik hayatının konu edildiği tiyatro, sinema ve diğer görsel sanatlar eserleri için her zaman bir esin kaynağıdır.

Kuşkusuz Haydarpaşa Garı’nı anlatan en güzel eserlerden biri, Nazım Hikmet’in “Haydarpaşa Garı’nda 1941 baharında saat on beş. Merdivenlerin üstünde güneş yorgunluk ve telaş” dizeleriyle başlayan “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı şiiridir. “Haydarpaşa Garı’nda Bahar” buluşması, ödenekli ve özel tiyatroların, sanatçılarımızın katılımıyla, Nazım Hikmet’e ölümünün 47. yılında bir saygı, sevgi ve doğduğu topraklardan selam niteliğinde bir çalışma olacaktır.

..: nerdworking hakkında :..

nerdworking; 2009 yılında, kamusal alanda etkileşimli teknolojik ürünler geliştirmeye yönelik başlatılmış bir network projesidir. Türkiye, Almanya ve Japonya’dan 13 çok yönlü sanat / tasarım / illüstrasyon / hareketli animasyon/ programlama / elektronik / robotik ve mekatronik profesyonelinin biraraya gelmesiyle oluşmutur. Fuar ve benzeri ticari organizasyonlardan sahne sanatlarına kadar farklı sektörlere içerik geliştiriyor, ürün hazırlıyor. Programlama ve donanım geliştirerek insan – makine – yazılım üçlüsü için etkileşimli, deneysel, ticari ve sanatsal medya ürünleri geliştiriyor.

iletişim: erdemdilbaz@gmail.com

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. YEKPARE (monolithic) | Elma+Alt+Shift

9 Yorum

 1. geraldine

  bunu bir ay önce Beyoğlu Tünel’de Vodafone yapmıştı.

 2. Erdem Dilbaz

  bir de haydarpaşa’ya bakın geraldine,

  aradaki fark dağları geçiyor.

 3. gül

  Bayıldım! Keşke İstanbul’da olsam da doya doya izlesem. Yapanın eline sağlık!

 4. marvin

  tebrik ediyorum oncelikle canlı olarak izleme fırsatı buldum, yurtdısı orneklerininde bir kacını yerinde canlı izlemis olarak biraz hayalkırıklıgına ugradım acıkcası..

  bana gore eksi yanları

  - kullandıgınız projektorler yuzunden cozunurlugun dusuk olması
  - animasyonun kopuklugu ve hikayenin net anlasılmamsı
  - ve loop etmemesi(bazı seyler bir kac kere izlenince daha rahat anlasılıyor)
  bunların dısında gayet basarılı bir uygulamaydı..
  ellerinize saglık

 5. Barış ŞENGÜN

  Marvin selamlar.

  Kullanılan watcout sistemi ve 10 adet 15.000 ANSI projektörler ile,görüntü çözünürlüğü 2048*1920 res. olarak yansıtma yapıldı.Dolayısı ile çözünürlük düşük değildi.Haydarpaşa gar binasının zemin rengi ve izlediğiniz mesafenin yaklaşık 600m civarında olması,algıda sıkıntı yaratmıştır.Saygılar.

 6. Barış ŞENGÜN

  özür dilerim çözünürlük 2048*1080 0lacaktır.

 7. perihn

  yaa müthişşşşş yaaa. yokk bölee bişi. tebrik ediyorum herkessiii. süper, etkileyici ve gurur vericii bi an.
  bu aşamaya kadar olan kısımları, hazırlığınızı,zorluklarını vs. de görmek isterdimm. nasıl buraya kadar gelindiii:)
  oda bambaşka bir organizasyondur emınım. neyse

  Saygılar ,sevgiler, başarılar:D

 8. Mito

  Elinize sağlık… tüyler diken diken izledik.

 9. Name (required)

  Bu gösterinin tekrarlanması gibi bir durum söz konusumu ? vimeo dan izledim müthiş bir görsel şölen olmuş, ne böyle birşey olacağından haberim vardı ne olduğundan, şans eseri 8 haziran gibi vimeodan izledim ve “olamaz” dedim “bunu nasıl kaçırdık…” Projede Emeği geçen herkese çok teşekkürler, saygılar… Umarım bu gösteri tekrarlanır ve bu defa canlı olarak izlerim.

Yorum Yaz