27.06.2008

Hangi Web Tarayıcıyı Kullanmalıyım?

Dugumkume.org 2008 yılı istatistikleri ziyaretçilerimizden çoğunun hala Internet Explorer kullandığını gösteriyor. Bu kadar yavaş çalışan, geri kalmış web özelliklerine sahip, yeni web teknolojilerine ayak uyduramayan, kötü arayüzlü, doğru düzgün geliştirilmeyen, kaynak kodu kapalı bir web tarayıcıyı neden hala kullanmaya devam ediyorsunuz.

Firefox 3 kullanın

Yeni Firefox 3 çıktı. Eğer şu anda bu yazıyı Internet Explorer’dan okuyorsanız hemen bu Firefox 3 indir bağlantısına tıklayın. Firefox 3 hızlı, güvenli, ve yeni nesil web teknolojilerine uyumlu çalışıyor.

Yeni adres barı daha önce ziayret ettiğiniz siteleri çok hızlı bulmanızı sağlıyor. Bir kaç kelime girerek anında geçmişte gittiğiniz veya imlediğiniz yerleri bulabiliyorsunuz.

Etiketler

, , , , , , , , ,

11 Yorum

 1. cfq

  Planim $u: ufak bir program, win32 exe’si.
  Bilgisayarda Firefox yuklu mu diye kontrol ediyor, otomatik Firefox yukluyor, sonra Internet Explorer ikonlarinin hepsini Firefox’a ceviriyor. Internet Explorer aciyorum diye Firefox aciyor.
  Zaten IE6 ile FF’un farkini bilmeyen, FF acilsa farketmez bile.
  Firefox yuklu ama default degilse de default yapiyor. Gene ayni ikon degisimi falan.
  Bunu da USB stick’lere autorun olarak koyuyoruz. Sonra buldugumuz butun bilgisayarlara takiyoruz.

  Worm’u da yazilabilir, hatta daha super olur. Anonymous’u goreve cagiriyorum.

 2. onur gunduz

  Oldu gözledim doldu

 3. Altan KARAALP

  iyi de kardeşim herkes istediğini kullanır yaaa siz nasıl bir görev üstleniyorsunuz kendinize anlamıyorum başka işimiz yok mu? ben şu an operadan yazıyorum mesela. ha derseniz millet cahil bilmiyor bu işi anlatmaya çalışıyoruz o başka. ama göz morartmaya çalışarak olmaz bu. bende 3 tarayıcı da yüklü bazı yerlere explorer ile giriyorum çünkü o daha güzel gösteriyor. bence bir şeyi överken diğerine taş atarak bu işi yaptıkça bişi olmaz. övdüğümüzün güzellikleri ön plana çıkmalı. e zate bizde tarayıcı internet kullanıcıları için ne kadar önemli ki? işte burda cahillik yatıyor bunu gidermek lazım.

  alışmış kudurmuştan beterdir!

 4. gKAANs

  Birde işin garibi şu: verdiğin istatistiklere bak o IE kullananların çoğu IE6 kullanıyor.. Onun için biz tasarımcılar her ne kadar nefret etsekte IE6′dan kullanıcı sayısı çok olduğu için onada ayak uydurmak zorundayız..

  IE kullananlar hadi Firefox’uda geçtim IE dışında herhangi bir browser bile kullansalar aradaki uçurumu çok rahat görebilecekler..

 5. required

  @Altan Karaalp, herkes istediği tarayıcıyı kullanma hakkına sahip olduğu gibi yine herkes blogunda istediği yazıyı yazmakta da serbesttir dimi güzelim. celallenmenin anlamı yok.

  @gKAANs, “biz tasarımcılar” diye birşey yok canım, tasarımcı olan başkaları. blogunuzda da belirttiğiniz gibi siz 20 Yaşında, bilgisayar mühendisliği’nde okuyan bir öğrencisiniz, tasarımcı değil.

  Yazıya gelirsek, itiraz edeceğim hiçbirşey yok. Hala İe kullanan kitleye “biraz akıllı olun, firefox kullanın” mesajı verilmiş, çok ta iyi edilmiş. ellerinize sağlık.
  Ayrıca şu yorumlarda bahsi geçen “genel internet kullanıcılarına” gelirsek, onlar internette adult materyal peşinde koşturan amorf bir kitledir. Eğer onların gönlüne göre tarayıcı önerecek ya da içerik üreteceksek, vay halimize.

 6. onur gunduz

  Mesela IE8 Acid testini de geçti. Yarın Firefox 3 den çok daha iyi bir ürün olarak ortaya çıkabilir. Ama bu halen Firefox kullanan Internet kullanıcılarını muhtemelen fazla etkilemeyecektir.

  Peki neden Firefox kullanıyoruz bir fikriniz var mı? Bunun arkasında XUL’uyla, (artık) Tamarin’iyle ve bunun gibi dolu incik boncuğu ve dünyalar güzeli CEO’suyla bir Mozilla Foundation var.

  Peki neden Firefox 3 kullanıyoruz? Bu yazıda çok detayına inilmemiş, mozilla.org dan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Mesela CSS3? Duydunuz mu? :)

 7. arikan

  CSS3′de mesela yuvarlak köşeler yapılabiliyor kolayca. Henüz Safari desteklemiyor ama illa ki desteklemek zorunda:
  http://developer.mozilla.org/en/docs/CSS3_Columns

 8. gKAANs

  @required

  Sen nesin? bloglarda boş beleş konuşan kimliği belirsiz bir kişi..
  Tasarımcı olup olmadığımı rüyanda mı gördün? Boş boş ahkam kesme..

 9. cfq

  Super cirkinle$mi$ ortam.

  Web uzerinde geni$ kitlelere CSS ve JavaScript ula$tirmak isteyen herkes IE6′dan nefret eder, etmektedir, edecektir.

  Bunun antitezi ise Web Standartlaridir.
  W3C’dir. (http://www.w3.org/)
  WHAT’dir. (http://www.whatwg.org/)
  WaSP’dir. (http://www.webstandards.org/)

  Interneti kurtarmaya cali$iyoruz burada!

 10. onur gunduz

  @cfq

  Ben sana interneti kurtaramazsın demedim, “tasarımcı” olamazsın dedim!! Bu yalnızca çok “asil duygulara sahip insanlara” olur sadece bir kere ve yılda bir :P

 11. bb

  @Altan KARAALP adlı arkadaş yorumunda ne yazmışsa aynen katılmaktayım. Önemli olan amaçmı araçmı. Önemli olan internetteki bilgimi yoksa firefox mu?. önemli olan bilgisayardaki işlerinizi halletmekmi yoksa winXP mi??? vb örnekler çoğaltılabilir.

Yorum Yaz