08.12.2008

Halka Açık GPS 15 Yaşında.

ABD Eski Savunma Bakanı Les Aspin’in, Ulaştırma bakanına yazdığı bir yazı ile 15 yıl önce bugün Küresel Konumlandırma Sistemi herkesin ücresiz kullanımına açıldı. GPS sistemi üçgenleme denilen bir metod ile konumumuzu buluyor. Tüm uydu konumlarının kayıtlı olduğu GPS entegresi, en az 3 uydudan sinyal aldığında bu uyduların herbirine olan uzaklağın hesaplanması neticesinde konum bilgisi ediniliyor.

GPS, güvenlikten, takibe, CRM’den, yol bulma ve harita servislerine kadar pek çok uygulama alanı buldu kendine. Ama nedense Outdoor spor meraklıları dışında son kullanıcı nezdinde yaygınlaşamadı.

 

Bugün mobil pazarın %20′sine ulaşan hacmiyle iphone 3G’nin bence en dikkate değer özelliği içinde verimli bir GPS alıcısının bulunması. Brightkite gibi 3. parti uygulamalar ise GPS’si günlük hayatımızın bir parçası yapacak gibi görünüyor.

Brightkite sayesinde etrafınızda olan biteni anlık olarak takip edebiliyor, bulunduğunuz konumla ilgili ses, görüntü ve metinsel bilgiyi anında brightkite sunucularına gönderebiliyor ve arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz aylarda Nokia tarafından satın alınan Plazes da benzer bir hizmet sunuyor. Nokia önümüzdeki 1-2 yıl içinde tüm amiral telefonlarına GPS entegresi koymayı planlıyor.

Uzun lafın kısası bol konumlu günler bizleri bekliyor.

Etiketler

, , , , , , , ,

5 Yorum

 1. arikan

  Açık GPS var mı? Mesela Türkiye isterse kendi GPS sistemini kurabilir mi? Yoksa bu veriler için hep bir Amerikan servisini mi kullanmak zorunda?

 2. bengi

  Diğer küresel konumlandırma sistemleri:

  Çin: Beidou
  Hindistan: IRNNS (2012′de tamamlanacak. İlk uydu 2009′da gönderiliyor.)
  Rusya: Glonass
  AB: Galileo (GPS ile birlikte çalışacak. 2013′te projenin tamamlanması bekleniyor. AB’ye ek olarak Çin, Hindistan, İsrail, Fas, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Ukrayna tarafından destekleniyor.)
  Japonya: QZSS (İlk uydu 2009′da gönderiliyor.)

 3. bengi

  GPS’in dünyaya açılması
  1983′te Rus Hava sahasına giren Kore Havayolları’na ait sivil bir uçağın vurulmasının ardından dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından GPS’in sivil kullanıma açılması duyurulmuştu.

 4. arikan

  Sağol bilgiler için Bengi.

  Bir Amerikan sistemi olan GPS herhangi bir anlaşmazlıkta ABD ordusuna doğrudan avantaj kazandırıyor. Başka ülkelerin GPS kullanan araçları (uçak, gemi vs.) halihazırda küresel dijital radar içine girmiş oluyor.

  Bu ülkeler kendi Küresel Konumlandırma Sistemleri çalışmaya bşaladığında, vatandaşlar da farklı Küresel Konumlandırma Sistemleri arasında geçiş yapabilecekler herhalde. O zaman donanımdan bağımsız soft-GPS olmalı. Bulunduğum konuma göre –çekim gücü ve politik görüş– en uygun GPSi kullandıran yazılım.

 5. s

  Açık GPS var mı?

  Uydularınızı yörüngeye yerleştirebildikten sonra, (maliyeti de karşıladıktan sonra) neden olmasın ki?

Yorum Yaz