08.08.2008

Günün Resmi: Baku-Tbilisi-Ceyhan Petrol Boru Hattı

Rusya Gücistan savaşı başladı. Merkezden-kitleye medya (BBC, CNN, Hürriyet vb.) yaptıkları haberlerde etknik kimlik ve azınlıklar meselesini savaşın sebebi olarak gösteriyor. Ancak Gürcistan’ın başkenti Tbilisi’den geçen Baku-Tbilisi-Ceyhan petrol boru hattından hiç bir kanal bahsetmiyor. Üstelik cahil veya ayarlı gazeteciler “Savaşın Türk ekonomisine etkisi olmaz” diye başlıklar atıyorlar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Baku-Tbilisi-Ceyhan_pipeline

Etiketler

, , , ,

2 Yorum

  1. ugur

    verdiğiniz linkte btc’den söz ediliyor. kısa vadede btc’nin sekteye uğramasını beklemiyorum ben de, uzun vadede sorun olabilir. rusya’nın nerede duracağına bağlı. ama yeni ipek yolu projesi örneğin rafa kalkacak. türkiye’nin etkilenmemesi mümkün değil, zira bir anlamda savaşın gizli tarafı sayılır. nihayetinde kabaca abd-türkiye-gürcistan-azerbaycan vs. rusya -ermenistan-iran gibi bir cephelesme var var o bolgede. isin nereye varacagini kestirmek zor. mesela türkiye kars anlaşması sayesinde / nedeniyle batum ve çevresinde garantör ülke aynı zamanda. tüm gürcistan’a savaşın yayılması birçok şeyi etkiler. bu kadar uzatacagimi dusunmemistim. neyse.

    bir yanda olimpiyat halkaları barış, kardeşlik vs. teraneleri ile birbirine kenetlenirken pekin’de, aynı saatlerde osetya’da 1500 kişinin ölüm haberini almak çok fena bir de…

  2. arikan

    Uğur sağol bilgilendirdiğin için. Bahsettiğin kamplaşma çok mantıklı. Türkiye zaten elektrik yardımı yapmaya başlamış Gürcistan’a.

    Çin’deki olimpiyatta ilgili en çok dikkatimi çeken şey genelde fotoğrafların “çokluk” göstermesi. Binlerce pelerinli adam, binlerce fırıldaklı kız, binlerce atlet vs. Hiç birinin suratına, ifadesine yakın çekim bir fotoğraf yayınlandığını görmedim amerikalı ve avrupalı merkezden-kitleye gazetelerde.

Yorum Yaz