02.05.2007

Google'dan Cep Prensipleri

Google son 1 yil içerisinde cep telefonlarına yönelik Gmail Mobile ve Google Local Mobile ile mobil uygulamalarda kullanılabilirlik adına büyük adımlar attı. Google’dan iyiliksever bir insan 2 hafta kadar önce bu uygulamaların tasarımında kullanılan bazı prensipleri açıkladı. Bu prensiplerin bir coğu büyük surprizler değil (yerellik, kullanıcyı iyi tanıma, diğer kişisel elektronik cihazlarla uyum vs.). Hedefledikleri kullanım modelleri ise gayet net ve aydınlatıcı (Şurada yazının orjinalini okuyabilirsiniz).

Tekrar tekrar bakılacaklar
Sürekli monitor edilen spot içeriklere hızlı ve kolay erişim sağlamak (hava durumu, borsada kağıt takibi, taze haberler vs.).

Can sıkıntısı gidericiler
Çeşitli gündelik sebeplerden doğan kısa süreli zaman aralıklarında insanlara bakacak bir şeyler sunmak (otobüs/vapur beklerken, kuyrukta vs.).

Acil bilgi servisi
Kullanıcının içinde bulunduğu durum gereği ihtiyaç duyabileceği bilgileri en kısa yoldan erişim saşlamak (en yakın otel, sinema saatleri, metro çizelgesi vs.).

Eğer cep tarifenizde online erişim varsa bu uygulamaları denemenizi tavsiye ederim. Özellikle harita uygulaması gayet faydali olabiliyor. Şu adreslerden indirebilirsiniz:
Gmail Mobile
Google Local Mobile

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Uydudan Istanbul

5 Yorum

 1. ciftcie

  Google Reader’ın mobil versiyonu da oldukça kullanışlı. Seçtiğiniz kaynaklardan gelen bilgilere mobil olarak ulaşabiliyor, önemli bulduklarınızı işaretliyebiliyorsunuz. Normal Google Reader’dan en önemli farkı tüm işlemleri küçük bir ekranda yapabilmek tabi ki. Google sıkça övülen sade kullanıcı arayüzünü, mobil servislerde de avantaja çevirmiş gibi görünüyor.

  http://www.google.com/reader/

 2. engin

  Google Reader gercekten kullanisli, ekledigin icin tesekkurler. Standartlarin olusmasi neredeyse imkansiz bir ortamda (her cep telefonunun farkli klavyesi, ekran boyutu, fontu, her servis saglayicinin kendi portali vs.) Google istikrarli adimlar atiyor.

 3. arikan

  Hem Apple iPhone hem Google Telefon bu dev cep telefonu pazarına girdiğinde ortalık başka tür şenlenecek. Daha önce telefon gibi kullandığımız cep telefonları artık kişisel bilgisayar dünyasındaki tecrübeleriyle gelen bu oyuncularla bütün deneyimimizi değiştirekce gibi gözüküyor.

 4. arikan

  Prada’nin telefon çıkarmasında olduğu gibi alternatif stratejiler de cep pazarındaki oyuna renk katıyor.

 5. arikan

  Bütün bu telefon etkileşim stratejileri ve cep pazarı oyunları yanında çorbada açık kaynaklı telefon platformları da yer almalı.

Yorum Yaz