16.04.2007

Google Haritaya 2,5 Boyutlu Binalar Ekledi

Google Maps‘de bir süredir harita üzerinde bilinen binaların kapladığı alanı leke olarak görebiliyorduk. Google Geo ekibi geçenlerde bu özelliği biraz daha geliştirmiş. Google Maps artık belli bir yakınlaşmadan sonra binaların 2,5 boyutlu hallerini gösteriyor.

2,5maps-0.gif

3-4 kademesinde zoom’da görüntü.

2,5maps-1.gif

1-2 kademesinde zoom’da yeni görüntü.

Muhtemelen pek yakında Google SketchUp ile insanların çizdiği binaları ve hatta daha üst seviye bilgileri (burası bakkal, bu benim apartmanım, köşede Susam Kafe’nin girişi) harita üzerinde görebiliriz. Sonunda “dünyanın en iyi haritası”na baktığımızı düşünüyor olacağız. Çünkü insanların katkılarıyla geliştirilen ve üzerine değer katılan haritaların sahibi Google, insanların manevi emeğini sömürerek ürünlerinin değerini ve dolayısıyla karlılığını arttırmaya devam edecek.

Sömürü tartışması bir yana, Google Geo takımının bu hamlesinden tasarım anlamında bir ders çıkarabiliriz. Birden 3 boyutlu bir sunuma atlamak yerine 2,5 boyuta yavaş yavaş deneyerek –ve kullanıcılardan geri veri alarak– geçme stratejisi hem üretim kolaylığı sağlıyor hem de teknolojinin çakılma riskini azaltıyor. Özellikle karmaşık sistemlerle uğraşan tasarımcıların takip edebileceği bir strateji bu. Hatta o kadar çok kullanılıyor ki yeni çıkan web servislerinin logolarında beta alfa gibi versiyon ekleri görüyoruz son bir kaç yıldır. “O kadar alfa ki kullanmak bile istemezsiniz” bizim MIT’de deneysel projeler için kullandığımız bir mottoydu.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » Uydudan Istanbul

Yorum Yaz