22.07.2008

Genetik Özelliklerine Göre Arkadaş Bulma Sitesi Açıldı: GenePartner.com

“Aşk rastlantı değildir” sloganıyla yola çıkan İsviçreli GenePartner şirketi DNA özelliklerinize bakıp size uygun eşleri buluyor.

GenePartner.com 199 dolara DNA testi yaparak size en uygun eşi bulmaya yardımcı oluyor. Yüzlerce “başarılı ilişki yürüten çift” üzerindeki yaptıkları genetik araştırmadan çıkardıkları formülleri kullanıyorlar. Bu algoritmalar ile sizin DNAnızı karşılaştırarak uzun ömürlü romantik ilişkiler kurabileceğiniz kişileri belirliyorlar. Genetik uyumlu çiftlerin mutlu bir hayat süreceğini iddia ediyorlar.

Nasıl çalışıyor?

Adresinize gönderilen bir test tübüne salya örneği verip şirkete gönderiyorsunuz, DNA’nız çıkartılıyor, genetik özellikleriniz analiz ediliyor, ve bir GenePartnerID alıyorsunuz.

İlgilendiğiniz başka bir GenePartner üyesiyle karşılaştığınızda (online veya fiziksel), onun GenePartnerID’sini sisteme giriyorsunuz, GenePartner size ne kadar genetik uyumlu olduğunuzu gösteriyor.

Evet yeni nesil romantizm böyle soğuk analitik super-hijyenik hiper-steril bir şey, şimdiden alışmaya bakın.

Gen Pazarı

GenePartner şu anda mevcut arkadaş bulma çöp çatan siteleriyle işbirliği yaparak kullanıcılarını DNA analizine teşvik etmeye çalışıyor. Ayrıca 199 dolara yaptıkları DNA testi henüz dünyada yeni yeni oluşmaya başlayan genetik analiz pazarında en ucuz fiyat. Mesela Google desteğiyle ünlenen 23andme.com kişisel DNA analiz servisi 1000 dolara DNA analizi yapıyor. Öteyandan biyoteknoloji alanında çalışan bir arkadaşınız DNA’nızı size bedavaya çıkartıp analiz yapabilir, hatta isterseniz kendi kendinize evde DNA’nızı çıkarabilirsiniz.

Türkiye’de DNA analizi

Romantik aşk hikayeleri Yeşilçam’dan laboratuvar kapılarına taşınadursun, bizi bilimsel, politik, etik, ve hatta ekonomik tartışmalar bekliyor. DNA’da mutluluğu bulabilir miyiz? Türkiye anayasasında DNA analizine yasak getirilecek mi? DNA’sından Türk olmadığı ortaya çıkanlar 301den süresiz göz altına mı alınacak? Genetik uyumluluğa göre evlenmek haram mıdır caiz midir mübah mıdır? Sağlık BakanlığıSağlık ve Genetik Bakanlığı“na dönüşüp aynı Ulaştırma Bakanlığı’nın iletişime ve Turizm Bakanlığı’nın kültüre baktığı gibi alakasız iki konuya beraber mi bakacak? Türkiye’de açık kaynaklı biyoteknoloji, açık kaynaklı romantizm mümkün olacak mı?

İlgili yazılar:

Etiketler

, , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. NBR? ASL? DNA? | bilalgul.com

11 Yorum

  1. Koray Löker

    Sosyal ağlar üzerinden ölçülmesi ve saklanması teknik anlamda zor olabilecek kimi bilgileri elimizle istatistiğe dönüşürüp bunun emeğini harcamaktan kurtarmıştık “sistemi”… Şimdi de, yine en kaba tabiriyle “uçkur bu konuda yeterli motivasyon olur” diyen bir zekinin elinde muazzam büyüklükte bir DNA veritabanı olacak… Önümüzdeki yıllara dair en mantıklı yatırım araçlarından biri… Zekice…

  2. onur gunduz

    Ben de istiyorum.

  3. hafif uyku

    10 yıl sonra mahalledeki girişimci amcaların yaptığı işlerden biri olacak bu bence. (suculuk, cep telefonculuğu, eskilerin videocu dükkanları gibi)

    Gattaca‘nın bu konuya yaklaşımını beğenmişimdir hep.

  4. arikan

    @hafifuyku :) o günlerde plaza şirketleri –bugunün yazılım IT web şirketleri– ne yapar?

  5. onur gunduz

    büyük çaplı suculuk yapacaklar xd

  6. onur gunduz

    press nine for english

  7. hafif uyku

    :) DNA’na göre tasarım?

  8. onur gunduz

    Bence bu DNA işi yakında pirinç sektörü gibi olacak.

    “DNA’ya isim yazılır” ( 3 ytl )

    “DNA’dan aşk falınız” (2 ytl )

    “DNA sim kodu heklenir” (1 ytl)

  9. namii

    DNA de çözdüler ya artık insan önünü düşünmeli dermişim

    http://www.cizgiperde.net/
    http://www.cizgiperde.net/

  10. dino

    DNA ESKİ ÇAĞLARDA BULSAYDILAR ATEŞİ BULUR GİBİ OZAMAN KANUNLARDA YOKTU ACABA DÜNYA NUFUSU NE OLURDU :)

  11. arkadaş bul

    DNA de çözdüler ya artık insan önünü düşünmeli dermişim

Yorum Yaz