12.04.2007

Geleceğe Dönüş-tür

Dün Palo Alto California’da Intel ve IFTF (“Institue for the Future”) tarafından düzenlenen Algılayıcılar ve Sezmek (“Sensors and Sensemaking”) workshop’una katıldım. Bir tam gün süren bu uzman workshopunda önümüzdeki 5-6 yılda elektronik algılayıcılar ve sezme yöntemleri hakkında bir yol haritası çıkarmaya çalıştık. Bu workshopa katılan Eric Paulos (Intel), Jeff Burke (UCLA), Anthony LaMarca (Intel), David Pescovitz (IFTF, BoingBoing), Andy Greenhalgh (Intel), ve Dave Merrill (MIT Media Lab) gibi diğer vizyoner uzmanlarla fikir alış verisinde bulunma imkanım oldu. Yakın gelecekte mümkün kılıcı teknolojiler (“enabling technologies”), uygulamalar, ve iş imkanlarını tartıştık.

Bütün davetlilerden Gelecekten bir Artifakt (insan yapımı bir şey) getirmeleri istenmişti. Benim Gelecek Artifaktım 2015 yılından bir “eğlendirici virüs”. Bu virüs kişisel bilgisayarlda değil sunucularda yaşıyor. Sosyal ağlardaki online profilinizi karıştırıyor. Kendini arkadaş listenize gönderiyor. Gittiği yerlerde mesela Flickr fotoğraflarınızı MySpace hesabınıza kopyalıyor, MySpace mesajlarınızı Orkut’a, YouTube video etiketlerini başka gelecekte kullanacağımız bir sosyal web servisine kopyalıyor. İlginç olan yanı şu, bu virüsten insanlar keyif alıyor. Sosyal profil karıştırıcı bu virüs 2015 yılının eğlencesi.

Bu artifakt sunuşlarından sonra herkes şu anda uğraştığı projeleri gösterdi Pecha Kucha gibi çok kısa. Ben Open I/O projesini sundum. Nasıl çalıştığı, mimarisi, ağlı kompozisyonlar, ve en önemlisi protokol yazmanın yaratıcı v e sanatsal bir süreç olabileceğini anlattım.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. » Blog Archive » Geleceğe Dönüş-tür

Yorum Yaz