11.11.2008

Garanti Önce Apple'ı Örnek Alsın

Garanti kullanıcılarına cep telefonları ile bankacılık işlemlerini yapabilecekleri wap.garanti.com.tr adresinden hizmet veriyor. Az önce artık iPhone desteği de olan bu servisi test etmek için bağlandım ve grafik arayüzünde ekranın kenarlarına yapışık düğmeleri görünce irkildim. Apple bu gibi durumların önüne geçmek amacı ile 1987 yılında “Apple Human Interface Guidelines (Apple Arayüz Kılavuzu)” isimli bir belge yayınlamıştı.

20 Piksel Boşluk Bırakın

Yandaki resimden “Ana Sayfa”, “Kredi”, “Yatırım”, “CepBank”, “Kartlar” ve “ATMŞube” düğmelerine bakın: sayfanın (ekranın) kenarlarına dokunacak şekilde ve aralarında hiç boşluk kalmadan yerleştirildiklerini görüyoruz. 6 adet düğme adeta birbirine yapışıp kalmışlar. Bu sadece Apple dünyasında değil grafik tasarım dünyasında da hata anlamına geliyor. Apple kılavuzu kendi aygıtları için arayüz tasarımı yapanlara kullanım kolaylığı ve göz zevki için görsel elemanların arasında en az 20 piksellik boşluk bırakın diyerek tavsiyede bulunuyor.

Apple Kendini Sorumlu Hissediyor

Apple’ın kendi platformlarında uygulama geliştirmek isteyenler için sunduğu XCode isimli ortamında çeşitli araçlar ile tasarımcıların işi kolaylaştırılıyor. Apple uygulamalarının arayüzlerini tasarlarken kullanılan Interface Builder adlı program pencere içesinde herhangi bir arayüz elemanını hareket ettirirken otomatik olarak Apple arayüz kılavuzundaki standartları temel alarak kılavuz çizgiler çiziyor, diğer görsel öğeler ile birlikte hizalama yapmanızı ve nerede durmanız gerektiğini gösteriyor. Bu sayede hazırlamış olduğunuz arayüz isteseniz bile çok kötü görünemiyor.

Ortak Problem

Bir Apple ürünü olan iPhone ile görsel olarak hatalı Garanti wap sayfasını görüntüleyince düşünmeye başladım: Apple, iPhone ürünü ile ilk defa arayüzlerin tasarımı işini Apple geleneğinden gelmeyen tasarımcıların eline bırakmış oluyor. Bu Apple’ın web tarayıcısı Safari ile kötü tasarlanmış bir siteyi görüntülemekten biraz farklı bir durum. iPhone ekranlarının boyutları kısıtlı olduğundan ister istemez arayüzdeki tasarım hatalarının aletin kullanıbilirliğini azalttığını ve Apple’in kalitesini aşağı çekeceğini düşündüm. Ve bu aslında sadece Apple’ın değil aynı zamanda Garanti Bankası ve kullanıcılarının da yani herkesin ortak problemi oluyor.

Muhtemel Çözüm Önerisi

Garanti Bankası websitesindeki Vizyonumuz Misyonumuz sayfasında “Vazgeçilmez Değerlerimiz” başlığı altında son madde olarak şöyle diyor: “Garanti’nin ortaya koyduğu mükemmel örneğin ülke ekonomisi genelinde örnek alınacağına ve büyük katkısı olacağına inanırız.” Ben de Apple Inc’in 1987′de ve 2008′de hazırlamış olduğu arayüz kılavuzlarındaki kuralların Garanti bankasının ilgili birimleri tarafından okunarak şu an sunmuş oldukları ve ileride sunacak oldukları, görsellik içeren tüm etkileşimli ürünlerde örnek alındığı takdirde hayatı kullanıcıları için kolay hale getireceğine ve bunun da ayrıca örnek alınacağına inanıyorum.
 
Tüm uygulama geliştirenlerin ve arayüz tasarımı ile uğraşan tasarımcıların okuyabileceği Apple Arayüz Tasarım Kılavuzları
Apple Arayüz Kılavuzu (1987)
iPhone Arayüz Kılavuzu (2008)

Etiketler

, , , , ,

6 Yorum

 1. onur gunduz

  manuala yok yahuu hazir templateleri falan var. ona bile bakmamiş ama adam cetvelle ölçmüş :( ‘yine bu iyisi’

 2. onur gunduz

  s/manuala/manuala gerek

 3. Vadi Efe

  apple\\\’ı ve mac\\\’i başarıya ulaştıran önemli faktörlerden bir tanesi sunduğu guideline\\\’lar ile kendi platformlarına uygulama hazırlayanları belli standartlara uymak durumunda bırakması ve bu sayede son kullanıcıya kullanımı kolay bir sistem sunmasıydı. yazıdaki görüşlerinize katılıyorum, fakat apple\\\’ın bu kadar popüler bir ürün için her yazılımı kontrol etmesi de mümkün değil gibi görünüyor. kısacası yazılım geliştiricilerin yetkinliğine kaldık, windows\\\’taki gibi hepsi kendi keyfince tasarlanmış arabirimler ile karşılaşıyoruz.

 4. vigo/BRONX

  işin daha da acısı, webkit UI neredeyse hiç kullanılmamış. zaten default gelen safari’de site sorunsuz olarak çalışıyor. “iphone webApp” gibi görünmesi için çok çalışmaları lazım :) :)

 5. arikan

  Güzel noktalar Dara, dün de şöyle bir sunum görmüştüm iPhone arayüzleri hakkında. Yapılan bir kullanılabilirlik testi sonucunda insanların aslında iPhone’u nasıl kullandıklarını anlatıyor:

 6. Dara Kılıçoğlu

  @vigo/BRONX garanti wap anladığım kadarı ile hybrid bir çalışma. üst taraf HTML üzerine kurulu geleneksel garanti mimarisi, alt taraf ise webkit kullanıyor. neden böyle yaptıklarını ben de anlamadım. en azından herşeyi standart bir webkit penceresi içersine koysalardı eminim toplardı.

  @Vadi Efe aslında öyle demek istemedim yani Apple’ın tabiki kontrol etmesi bir yere kadar. Yayınladığı kılavuzlar, arayüz kitleri ve diğer araçlar ile yeterince kontrol sağlıyor ama şehir efsanesi midir bilinmez Ferrari’ye LPG takılması hikayesi geliyor aklıma :) Apple’a her zaman saygı duymamın sebebi hem arayüz hem yazılım hem donanım geliştirirken yakalamaya çalıştığı kusursuzluk anlayışı.

  wap.garanti.com.tr’de “yok artık!” dedirten bir başka şey ise sayfanın altında duran 728 piksel standartındaki reklam bannerı. ortam wap ise — limited device configuration’lar için sunuyorsan, eninin boyuna olan oranı neredeyse 1/10 olan, hemde orijinal eni 728 piksel olan bir öğeyi hangi mantık ile oraya yerleştiriyorsun. wap demek mercimek kadar reklam göstermek midir?

Yorum Yaz