06.07.2008

Fotoğraf Sanatçısı Erdal Kınacı tutuklandı

Yeni nesil tutuklamalara bir yenisi de, 3 Temmuz 2008, perşembe günü eklendi.

Fotoğraf sanatçısı Dr. Erdal Kınacı -fotoğrafını çektiği kimselere belge imzalattığını ve durumun yasal olduğunu savunsa da- “Yol üstü Kerhaneleri” adlı çalışmasında, engelli kişilerden faydalanarak ‘fotoğraflarını çektiği’ ve bu fotoğraflara foto-montaj uygulayarak ‘hayat kadınlarını’ yerleştirdiği gerekçesiyle önce başkanlığını yaptığı Mersin-Anamur İlçe Sağlık Grubunda açığa alındı, ardından nöbetçi mahkemece tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Erdal Kınacı ismini ilk kez dün, bu vahim tutuklama haberi sebebiyle öğrendim. Başarılı bir doktor, ve hobi olarak başladığı fotoğraf sanatı işi bir süre sonra ona uluslararası yarışmalarda önemli ödüller de kazandırmış. Bu ödüllerin en bilineni 2006 yılında National Geographic‘in dünya çapında yaptığı ve 1 milyon fotoğrafın falan değerlendirildiği yarışmada ‘İnsan’ kategorisinde birincilik ödülü.

Portfolyosuna göz atarsanız, Türkiye’de fazla karşılaşamayacağınız türden bir sanatçı olduğunu anlayabilirsiniz. Türkiye’den bir Joel-Peter Witkin, Nobuyoshi Araki ya da Diane Arbus çıkamayacağını, bu tür *ağır* sanatçılara toplumsal olarak hazır olmadığımızı söylemek hiçbirimiz için güç değil, yine de olayın trajedisi, rezilliği altında ezilmemek de imkansız.

Yukarıda, kendisinin şu an *içeride* olmasına sebep olan fotoğraflardan bazıları var. Bundan böyle, Türkiye Cumhuriyetinde böyle fotoğraflar çekerseniz, tutuklanıyor ve cezaevine gönderiliyorsunuz.

Erdal Kınacı’nın daha önceki çalışmaları:
http://erdalkinaci.deviantart.com/

Erdal Kınacı’nın fotoritim.com’daki köşesinde, 30 Haziran 2008 günü yazdığı “Olağanaltı Hal Bölgesi” başlıklı yazı:
http://www.fotoritim.com/yazi/erdal-kinaci-bakis–olaganalti-hal-bolgesi

Bir bölümü sansürlenmiş ‘Yol üstü Kerhaneleri’ fotoğrafları:
http://www.ensonhaber.com/galeri/Yasam/1550/Yol-ustu-kerhaneleri.html?no=1

Etiketler

, , , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Erdal Kınacı’nın Tutuklanması Ardından

19 Yorum

 1. ogunduz

  Kendisine sabır diliyorum.

 2. Ne Farkeder?

  Güzel karelermiş. Ülkeyi nü stüdyosuna çevirmiş.

 3. arikan

  Bu fotoğrafları daha önce büyük olarak Etrafta.com‘da görmüştüm ancak şimdi bulamıyorum.

  Fotoğrafını çektiği kimselere belge imzalattığını ve durumun yasal olduğunu savunmasına rağmen Erdal’ı tutuklamışlarsa yargıda bir kasıt olabilir. Acaba devletin içine sızmış bir Nakşıbendi-Fethullah kasıtı mı bu?

 4. ogunduz

  Nakşıbendi bilemiyorum, olabilir :) Ama olmayadabilir, fotoğrafını çektiği kimselerin bazıları zihinsel engelli. Gel gör ki, 75 fotoğrafa baktım foto-montaja benzer bir şey göremedim.

 5. ali

  ilk paragraftaki “belkemiği” ifadelerine katılmasam da hemen konuya dönüyorum:

  fotoiz sitesinden olduğu söylenen ama sitede bulamayıp ekşisözlükten kopyaladığım açıklama şöyle:

  fotoiz kurucularından ve sitemiz genel yayın yönetmeni erdal kınacı, hakkındaki bazı şikayetler nedeniyle geçtiğimiz günlerde
  gözaltına alınarak tutuklanmıştır. bu konuda yazılı ve görsel medyada çıkan haberler doğrudur ancak içerik olarak eksik ve yanlış bilgiler bulunmaktadır.

  şikâyete konu olan fotoğraf (yalnızca 1 adet fotoğraftan dava açılmaktadır) model sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen “gir-geç pansiyonlar”
  serisinden bir erkek modelin “bu montajdır ben orda değildim” demesinden kaynaklanmaktadır. bu seri ve davayla “engelsiz yaşam” serisinin
  bir ilgisi yoktur. tempo dergisinde yayınlanan “gir-geç pansiyonlar” fotoğraflarının içine albümler karıştığı için bir iki adet “engelsiz yaşam” serisine
  ait fotoğraf karışmıştır ve bu bir iki fotoğraf bu serinin içindeymiş gibi yayınlanmıştır. tutuklama olayı avukatların “sanığın kaçabileceğini !” düşünerek
  tedbir amaçlı mahkeme tarihine kadar gözaltına alınmasını istemesinden kaynaklanmaktadır.

  anlaşılacağı üzere henüz kesinleşmiş bir mahkeme kararı yoktur. ancak yazılı ve görsel medya “mahkeme kararıyla kesinleşinceye kadar her zanlı
  suçsuzdur” ilkesini dikkate almadan sanki “suçu sabit görülerek tutuklanmış” şeklinde haberlere yer vermektedir.
  ülkemizin fotoğraf sanatı konusunda dünyaya açılan pencerelerinden biri olarak gördüğümüz sayın erdal kınacı’nın suçsuz olduğuna yürekten inanıyoruz.
  yüce türk adaleti’nin en doğru kararı en kısa zamanda vereceğinden hiç şüphemiz yoktur.
  bilgilerinize arz ederiz…

  bu arada yukarıdaki fotoğraflardan bazılarının üzerindeki siyah bant da olaya ayrı bir anlam katmış :)

 6. ogunduz

  Kaçsa nolucak sanki Tempo’da yayınlanmış zaten fotolar? Tuhafmış.

 7. ogunduz

  @ali
  ‘Bel kemiği’ ifadesini kaldırdım. Haklısın biraz yönlendirici olmuş.

 8. ogunduz

  http://www.haberler.com/fotograf-sanatcisi-doktor-erdal-kinaci-tutuklandi-haberi/

  adresinde biraz daha gerçekçi bir açıklama buldum:

  Olay, Anamur’da marketcilik yapan Yunus Gökkaya’nın bir arkadaşının sözkonusu resimleri Tempo dergisinde görmesiyle ortaya çıktı. Gökkaya; “Birgün bir arkadaşım elinde bir resimle bana geldi, “bu senin kayınpederin değil mi? Bu ne hal?” diye sordu. Resmi görünce şok oldum. Çünkü kayınpederimin Engelsiz Yaşam Projesi için çekilen resminin yanına montajla çıplak kadın fotoğrafı eklenmişti. Diğer resimlere de baktığımda pekçoğunun Anamurdaki gariban, özürlü kişilere ait olduğunu, onların da aynı şekilde montajlandığını gördüm.” dedi.

  Buna göre, Erdal Kınacı genelevlere gitmesi olanaksız olan gariban, özürlü insanların ve ‘bizim kayınpederin’ fotoğraflarını foto-montaj uygulayarak genelev ortamına uyarlamış olabilir.

  Kimse gitmiyorsa, Mersin-Antalya yolunda nasıl 22 tane illegal kerhane olabilir? :|

  Haber şöyle devam ediyor:

  Başka bir mağdur Muhammet Bulut ise; “Ben cilt kanseri biriyim. Devamlı tedavilere gidiyorum. Geçtiğimiz aylarda doktor Erdal Kınacı evimize gelerek size yardım sağlayacağım, fotoğraflarını çekip valiliğe göndereceğim dedi. Ben evliyim. Benim fotoğraflarımın yanına fotomontajla çıplak kadın fotoğrafı yerleştirerek “yasa dışı genel evi” diye gazete, internet siteleri ve dergilerde yayınlamış. Ben ve yakınlarım evden dışarıya çıkamamaktayız. Yetkililerden yardımcı olmalarını, halen doktorluk yapan bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

  Hmm.

 9. Bia

  Cok Yazık.
  Sanata Vurulmuş Tokat!!!

 10. yok

  sag üstteki fotograf apacik montaj!

 11. cengiz akduman

  Yani bunlara fotomontaj demiyorsanız siz bu işten hiç anlamıyorsunuz< demektir… Kaldı ki ister zeka özürlü birinden imza alın veya almayın başka bir amaçla çektiğin fotografları kerhanelere monte etmek çok mu ahlaklı bir tavır ? Ayrıca böylesine bir rezil durum için Türk Hukukunu konu etmeyin lütfen…

  Bu iş “paylaşım sitelerinde ” ödül almak için herşeyi mübah sayan bir zihniyetin hırsına gem vuramamasından kaynaklanıyor…

  Rezilliği mi savunuyorsunuz anlayamadım …

 12. arikan

  @CengizAkduman burada isteyen istediği kurumu kanunu kişiyi ahlakı veya geleneği eleştirebilir. Tartışarak katılarak öğreniyoruz. Tartışmaya katılırsan seviniriz.

 13. cengiz akduman

  Arikan arkadaşım,

  Ben açık kimliğimle düşüncelerimi söyledim… Belliki “Tayfa” taraflardansın ! En azından gerçek kimliğini ortaya koy da kiminle tartıştığımızı bilelim. İkincisi ben Kınacının fotografçılığını değil yöntemini eleştiriyorum… Kınacı çektiği bir dünya güzel kareyi bu tavrıyla siyaha boyamıştır. Yani bir insan ödül aldı diye fotografta istediğini yapmak hakkına sahip değildir olmamalıdır…

  Kaldı ki Kınacı’nın katılıp ödül aldığı bir yarışmanın jürisindeydim… Kişisel bir meselem yok anlayacağınız…

  Sadece bu projede yaptıklarını, yaptıklarıyla ortadayken yakalanınca birden bire “ben yapmadım, siteme saldırmışlar ” gibi savunmaları ayıp buluyorum.

  Yine de kendisine sabır diliyorum…

 14. onur gunduz

  @Cengiz Akduman

  Burada sanırım açık kimliğiyle düşüncelerini yazmayan birisi yok.

  Cengiz bey bunu anlamak çok zor değil, bunu iki yazı boyunca tartıştık. Bu yazıdan sonra ‘Erdal Kınacı’nın tutuklanması’nın ardından’ başlığında da bu konu hakkında daha derin düşünme fırsatı bulduk.

  Bazı kişiler de sizin gibi olayı ‘ahlaklı’ bulmadılar. Biz de bu kişilere sanat’ın “Din kültürü ve ahlak bilgisi” dinamikleriyle yürümediğini, sanatçının ahlaksız da olabileceğini, hatta köpek boku bile yiyebileceğini söyledik (ne?)

  Kaldı ki ne Erdal Kınacı’yı ne sizi tanırım ben de. Sanatçının ifade özgürlüğünün toplumsal ya da değil bir takım ahlaki değerler yüzünden kısıtlanması benim derdim. Yoksa Erdal Kınacı’nın bu fotoğrafları kerhaneye monte etmesiyle, camiye monte etmesi arasında bir fark göremiyorum. Bunun neresi rezillik anlamadım? Sanatda rezillik nedir nedir onu da bilemiyorum? Siz ama muhtemelen bizim gibi genç dimağları bu konular hakkında bilgilendireceksiniz umarım.

 15. onur gunduz

  Merhaba,
  Fotoğrafları nedeni ile şu anda tutuklu bulunan Erdal Kınacı’nın konu ile ilgili duruşması 25 Temmuz 2008 tarihinde, Anamur Adliyesi’nde, saat 9.00′da yapılacaktır.
  Bu tarih ve saatte Anamur’da olabilecek herkesi ve özellikle avukat/fotoğrafçı dostları destek vermeye davet ediyoruz.
  Hello,
  The trial of Erdal Kinaci who is under arrest at the moment because of his photographs will take place in Anamur Courts, July 25 th 2008 at 9.00 am
  We are inviting everyone who is able to do so to be there to support him. We will be there. Hope to see you too.
  Bonjour,
  Le procès de Kinaci Erdal qui est en état d’arrestation pour le moment en raison de ses photographies aura lieu dans le Tribunal d` Anamur, le 25 Juillet 2008 à 9.00 heures.
  Nous invitons tout le monde que seront en mesure d’être là pour le soutenir. Nous serons là. En espérant vous voir aussi.
  Biz orada olacağız.
  Görüşmek dileği ile.

  ŞULE TÜZÜL
  GÜZİN TEZEL
  EMRE ÖZBAŞARAN
  FÜSUN AYDINLIK

 16. arikan

  @CengizAkduman halkısın dugumkume.org’u yeni okuyanlar için tek isimden kim olduğum anlaşılmayabilir. Tam adım Burak Arıkan. Sitenin sağ üst köşesindeki Yazar/Çizer listesinde kişisel siteme bağlantı var. Düğümküme nedir kimdir öğrenmek istersen:

  http://dugumkume.org/dugumkume

  Ayrıca sitedeki yazılara ve tartışmalara bakıp ortamın genel tonu hakkında bilgi alabilirsin. Onur’un dediği gibi burada genelde kimliğimizi saklamadan normal veya uç konularda serbestçe tartışıyoruz. Erdal Kınacı davası hakkında fikirlerini belirttiğin için sağol.

 17. cengiz akduman

  Sayın Arikan,
  Tüm öğleden sonramı bu işe verdim… “Düğümküme ve sizlerin” saygın, düşünce birlikteliği oluşturabileceğim varlıklar olduğunuza inandım.

  Ama yinede Kınacı bir hırs uğruna bu yalnışı yapmasaydı…

  Sizlerden dileğim fotografı savunun, sanatı savunun ama sanatla en azında temelinde örtüşmeyen ( yanlış anlaşılmasın nu karşıtı değilim Bkz: Türkiye de Nü ) bu insan aldatmasını savunmayın… Lütfen !

  Mahkemenin vereceği karardan çok hapisten çıkınca kendi vicdanıyla yapacağı hesaplaşma bence çok daha önemli… Bekleyin görelim !

  Sevgi ve selamlarımla…

 18. ANAMUR'LU

  merhaba
  bende yazılarınızı okudum. Bende bir ANAMUR’lu olarak yorumlara katılmak istedim. Erdal beyi tanırım.Aynı zamanda benimde doktorumdu. Avukatıda arkadaşımdır.Ama erdal beyin böyle bişey yaptığına inanmıyoruz. Olayda gerçekten sapıtma var. Bu fotograflar ayıp bişey degil ve olmamalıda diye düşünüyorum. İş imza ise bu özürlülerin yakınlarıyla görüşülmüş zaten aileleri tarafından karar verilmiş fotografların çekilmesine. Önce izin verip sonra şikayette nasıl bulunuyorlar pes doğrusu.

 19. derya balbal

  Merhaba,
  Erdal Bey’e sabır diliyorum.. Türkiye böyle bir ülke işte malesef!! Ne zaman birisi farklı ve başarılı bir şeyler oraya çıkarsa ona kinlenen ve ayağını kaydırmaya çalışanlar faaliyete geçiyor..
  Bu kötü niyetli kişiler istediklerini başaramayacaklar ve Erdal Bey aramıza dönecektir..
  En kısa zamanda fotoğafa ve aramıza dönmeniz dileğiyle..

Yorum Yaz