04.12.2008

Firefox Korsanları Amazon.com'u Ele Geçirdi: Yılbaşı Alışverişleri Bedava!

Dünyanın en büyük online dükkanı Amazon.com korsanların saldırısına uğradı. “Pirates of the Amazon” denilen bir Firefox tarayıcı eklentisi Amazon.com’a beş kuruş ödemeden alışveriş yapmanızı sağlıyor. Amazon ürün sayfalarında görülen “bedava indir” bağlantısı ürünü bitTorrent dağıtık dosya payaşım sistemi üzerinden bedava indirmenizi sağlıyor. Kitap, DVD, CD, oyunlar dahil yani kısaca tüm sayısal ürünler için çalışıyor.

Pirates of the Amazon sitesi şu anda gördüğü ilgiden dolayı çakılmış durumda. Ama eklenti çoktan internet’de dolaşmaya başladı. Pirates of the Amazon Firefox eklentisini hemen şu bağlantıya tıklayarak tarayıcınıza yükleyebilirisiniz:

http://torrentfreak.com/files/piratesoftheamazon.xpi

Amazon.com bitTorrent için bir arayüz oluyor bu eklentiyle. bitTorrent dünyanın en büyük dağıtık dosya paylaşım sistemi. Internet trafiğinin yaklaşık %40 gibi büyük bir kısmının sadece bitTorrent dosya alışverişlerinden kaynaklandığını düşünürseniz Amazon.com’un ne kadar zor bir duruma düştüğünü anlayabilirsiniz. Pirates of the Amazon projesi alışveriş anına çomak sokuyor. Tam bir kitabı satın almak üzereyken “bedava indir” düğmesine görüp, tıklayıp indiriyorsunuz. Normalde bitTorrent programını açıp bu kitabın PDF dosyasını aramanız gerekirken bu kısayol bir anda olayı basitleştiriyor, ortalığı altüst ediyor. Silikon vadisi peygamberlerinin dilinden düşürmediği ticaretin altın kuralı “basitlik” şimdi kendi varlığını tehdit ediyor.

Pirates of the Amazon‘un tasarımcıları stratejik olarak da zamanlamaya dikkat etmişler, alışveriş operasyonlarının en yoğun olduğu yılbaşı arifesini seçmişler. Projeyi geliştirenler bunu bir sanat projesi olduğunu ve amaçlarının “zenginliği dağıtmak” olduğunu söylüyorlar. Sanat diye duvarda tabloya galeride heykele bakanlar bir kez daha düşünsün.

Pirates of the Amazon bence 2008 yılının en önemli hacklerinden biri ve ayrıca Avusturyalı sanat kolektifi UBERMORGEN’ın Amazon Noir projesinden bu yana (bkz Düğümküme Wiki: Ağda Eylem) Amazon.com’a yapılan en önemli karşı hareket, en önemli aktivizm olayı.

İlgili Düğümküme yazıları:

Etiketler

, , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » Tarayıcı Sanatının Dünü, Bugünü

18 Yorum

 1. engin

  super karsi hareket. aktivist hareketin kimligi guzel olmus. modern korsanlar. turkiye’de olsa kitap kurdu mu olurdu mesela? amazonlar platosu?

 2. arikan

  İsveç’de geliştirien bitTorren arama motoru The Pirate Bay ayrıca uluslarası kanunlar ötesinde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Silikon Vadisi’nin Internet’i ticarileştirme çabası buna cevap, bir nevi Pirate Bay karşısı savaş.

  Türkiye’de ise ancak Twitter logosuna Türk bayrağı yerleştiren lame hackerlar var. Hala Atatürk’ün resmine bayrağa tapan teknolojik insanlar. YouTube kapatılan ülkeden ancak böyle hackerlar çıkabiliyor.

 3. ali

  “Sanat diye duvarda tabloya galeride heykele bakanlar bir kez daha düşünsün.”

  bence fikir güzelse her türlüsü gider ;)

 4. ali

  firefox eklentisi hadisesi kendi basina ilginc ve onemli, boyle durumlar onemini ortaya cikariyor. ozellikle herkeste olmamasi, isteyenin tarayicisini istedigi gibi ozellestirmesi hem internet’in degisik kisisel versiyonlarinin yaratilmasina olanak sagliyor, hem de ayni eklentiyi yukleyenler olarak alt topluluklar olusturuyor. net’in icinde bi karsi-net (“counter-net“) olusmus oluyor

 5. ali

  veya alternatif bir terim kullanarak bu tip eklenti kullancilari arasinda bir “counter-protocol” olustugunu da soyleyebiliriz sanirim..

 6. arikan

  Katılıyorum, Hakim Bey’in “karşı ağ” terimi artık günlük hayatımızda Firefox gibi dağıtık uygulamalar sayesinde.

 7. ali

  bir de hakim bey’in net ve web terimlerini ayirisi var; icinde hiyerarsik yapi bulunduran veya kismen kisitlanmis olan aglara net, daha anarsik yapidakilere web diyor (www’deki web degil bu) ve balik agi – orumcek agi benzetmesini yapiyor; biz tabii turkce’de hepsine ag diyoruz ne farkeder kafasiyla.. =)

 8. arikan

  kullanıcılar arasında bir protokol var diyemeyiz. Kullanıcılar arasında bir iletişim yok. counter-protocological yöntem bir protokolü tersine işletmek gibi daha çok. Ortada ayrıca bir exploit (delik) de yok. Bu sadece anti-simetrik bir atak. Atak gücünü 2 dağıtık sistemi bir merkezi sisteme karşı kullanmasından alıyor.

  Firefox + bitTorrent X amazon.com

 9. alper

  ne kadar alakalı tartışılır ama bu haberi gördükten sonra aklıma gelen ilk şey nedense epilepsi hastalarına karşı yapılan gene farklı bir formdaki hack eylemiydi. kayıtlara bilişim sistemleri dışında direkt insana karşı yapılan ilk hack saldırısı olarak geçmiş olması lazım. bu ikisi tabii ki karşılaştırılamaz ya da aynı kefeye konamaz ama gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği her şeyin antitezinin de beraberinde geliştiğinin en büyük kanıtıdır.

  http://www.wired.com/politics/security/news/2008/03/epilepsy

 10. ali

  ozel olarak bu ornekten cok, firefox eklentilerinin potansiyeli uzerine onermistim bu terimleri. kullanicilarin arasinda iletisim saglayan baska eklentiler var. kullanicilarin olusturdugu alternatif aglari kullanarak simetrik ataklar da mumkun, mesela tor eklentisi geliyor aklima: tcp/ip’ye karsi p2p diyemez miyiz?

 11. onur gunduz

  firefox için bittorrent client çok fazla var zaten. buradaki de ondan farklı değil sanırım, sadece amazondan bulduğu şeyi torrent ağlarinda aratiyor? yanliş miyim?

 12. Dara Kılıçoğlu

  Bu tarz araclari farkli aglari cesitli yonlerde oteleyerek hizalayan ve bunlar arasinda “z” aksinda gecis saylayan asansorlere de benzetebiliriz.

  Twitlet‘i gelistirdigim bir suredir dusundugum baska bir kavram ise parazit uygulamalar. Tarayici uzerinde calisan ve o an goruntulenmekte olan sayfanin ‘body(vucud)’ kismina kendini ekleyerek internet’e cikis yapan scriptler. Amazon’u buyuk organizma, Pirates of the Amazon Firefox eklentisini ise kucuk organizma olarak dusunursek kendinden daha buyuk bir organizma ile iliskiye gecerek ona icerden zarar vermesi sarti da saglandigine gore bu eklentiyi bir parazit uygulama olarak gorebiliriz. Bu da tartismada, ag savaslari perspektifinden saldiri silahinin anatomisi olarak dusunulebilir.

 13. s

  beş kuruş ödemeden alışveriş yapmanızı sağlıyor.

  acaba veriş kısmı nerede bu *aktivist* harekette?

 14. arikan

  @s para vermemiş olmuyoruz doğru, ama başka şeyler harcadığımız kesin, mesela bandwith. Bununla aktivist hareket arasındaki kurduğun bağlantıyı anlayamadım?

 15. arikan

  @onur burada Amazon.com’un bitTorrent için bir arayüze dönüşmüş olması önemli. Herhangi bir kullanıcı için amazon’da satılan bir üründen bitTorrent’e dikişsiz tek tıkta bağlantı sağlıyor. Hatırlarsanız Amazon.com “tek tıkla alışveriş” yönteminin patentini almaya kalkmıştı…

 16. Koray Löker

  Homer Simpson’un zehirli kurbağa yalayıp kafası güzel olduktan sonraki sesiyle:

  “coool” ;) çok güzel hareket olmuş, helal olsun…

 17. onur gunduz

  amazon kapattırmış siteyi :p

 18. Dara Kılıçoğlu

  kapattirir :)

Yorum Yaz