25.09.2007

Facebook Sosyetesi

Sosyal sınıflar genelde zenginliğe göre ayrılır. Burjuva ile işçi farklı ortamlarda takılır. Aralarındaki fark ceplerindeki parada, paranın aldığı gömlekte, gömleğin girdiği kulüpte, kulübün kapısındaki kadınlardan ve arabalardan anlaşılır. Dağa kaçmış göle düşmüş diye tekerleme gibi gidiyor ama en azından burjuvazi kelimesinin icat edildiği toplumlarda böyleymiş hayat. Bu sosyal sınıf farklılıkları kendilerini en çok kamusal alanda gösterirmiş. Tabi her toplumun modernleşmesi kendine. Türkiye’de en kamusal alan İstiklal caddesi hem diskodan fırlamışları hem müslüman burjuvaları bir arada barındırır. Aradaki farkı paranın satın alabileceklerinden anlamak mümkün olmayabilir.

Pek çok defa duyduk Türkiye’de İngilizce bilmeyenler ikinci sınıf vatandaş diye. Sınıf ayrımında para değil bilgi ana etken belki de. Internet kullanmayanlar? Google’da arama yapmayanlar? RSS okumayanlar? Blog yazmayanlar? Facebook’a girmemişler?

Kimileri için Facebook bir “teknoloji”, kimileri için hiç bitmeyen bir muhabbet. Arkadaşlarım her zaman orda, yazıyorum, çiziyorum, fotoğraflarda işaretliyorum, kafasına koyun atıyorum, ısırıyorum, içki ısmarlıyorum, duvarına yazıyorum, arkadaşlarına bakıyorum, ekliyorum, çıkartıyorum, virüs gibi dolanıyorum, ordan girip burdan çıkıyorum. Cafede oturuyoruz sanki gelen geçen masaya oturuyor kalkıyor bir muhabbet bazen sanki boğaza nazır bazen kalbur üstü tatlılar söylentiler ekler etekler açıyorum Şamdan dergisi karışıtıyorum sayfaları lüzumlü şeyler 352 arkadaşlı Elif 99 arkadaşlı Hakan ile Laylay’dan çıkarken çeviriyorum Dara’nın 328 arkadaşından 24 tanesi bir partide çeviriyorum Ceren (504) ile Boran (621) hem Darfur’a hem küresel ısınmaya karşı. Düğüm olmuş bir Facebook sosyetesi. Ne avant-garde’ın önde giden Guy Debord’u açıklayabiliyor gösteri sosyetesinden ne simulacaralarla tarif ediliyor bu rivayetler.

Eğer Facebook sosyal bir sınıf farkı yaratıyorsa bu farkı görebileceğimiz kamusal alan neresi?

Etiketler

, , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » OpenSocial Hayat İşletim Sistemi Çıktı
 2. düğümküme » Facebook Sosyal Ağlı Reklam Sistemi Çıktı
 3. düğümküme » 2007 Yılı İnternet Tüketicisi Davranışları
 4. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 5. düğümküme » Facebook’da CIA Parmağı

2 Yorum

 1. vigo

  Microsoft hepimizi dinliyor, log’luyor dedik… Onun yapamadığını Facebook yaptı… Tüm dünyayı süper bir şekilde fişledi… Kendi bilgilerimizi, işimizi, eğitimi bilgilerimizi, arkadaşlarımızı, herşeyimizi verdik… (:

 2. arikan

  Vigo sosyal ağlarda önemli olan ilişkileri kimin kontrol ettiğidir. Bu ancak bilgiyle mümkün. Diğer bir değişle benimle senin aranda nasıl bir ilişki olduğu ne kadar çok bilinirse o kadar daha rahat kontrol ediliriz.

  Bu tartışma aynı zamanda kamusal alan konusuna da girer. Meral Özbek’in düzenlediği Kamusal Alan kitabını tavsiye ederim.

Yorum Yaz