07.11.2007

Facebook Sosyal Ağlı Reklam Sistemi Çıktı

facebook1.gif

Dün gece yarısı yeni Facebook Reklam sistemi kullanıma açıldı. Artık sosyal ağlar üzerinden reklam yapmak mümkün. Önceki gün reklam vereceklere yapılan açıklamada üç yeni reklam ürünü çıkardığını açıkladı Facebook:

 1. Social Ads: Kullanıcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, politik görüşü, ülke, şehir, ilgi alanları gibi profil bilgilerine göre reklam gösteriyor.
 2. Beacon: Reklamverenlerin hazırlayıp kendi sitelerinden sundukları araçları (promosyon widgetları) Facebook kullanıcıları beğenilerine göre profil sayfalarından yayınlıyor. Yani tuttukları markaları profil sayafaları üzerinden arkadaş ağına dağıtıyorlar.
 3. Insights: Reklam verenler hangi tür kullanıcıların reklamlarına eriştiğini gösteriyor.

beacon-ads.png
Facebook aktivite görüntüsü (kaynak Techcrunch). Bu kullanıcı onu severim bunu tutarım diye bu Facebook Beacon’u nasıl kullandığını görüyorsunuz. Bu bilgiler anında tüm arkadaş ağına virüs gibi yayılıyor.

facebook-apps.png

Artık “rastegele” banner reklam gösterme veya Google AdSense sistemiyle anahtar kelimelere göre reklam gösterme dönemi sosyal ağlı reklamlar karşısında yavaş yavaş gücünü yitirmeye başlıyacak. OpenSocial sosyal ağlar arası ağ sistemini bir hafta önce açıklayan Google bu yeni reklam sisteminin yaratacağı şok etkisini ve kendi reklam sistemi AdSense’in reklamveren kitlesinden kapacağı payı farketmiş, önlemeyi amaçlıyordu. Ancak uzun vaadede tıpkı yıllar önce Google’un Alta Vista arama motorunun reklamveren payından kaptığı ve Facebook Google’un reklam payından büyük parçalar kapacak. Google bugün dünyanın neredeyse en büyük şirketi olma yolunda (bir GOOG hissesi 700 doları geçti). Öyle hızlı bir ekonomi yaşıyoruz ki, Facebook gibi bir sistem böyle bir devi bir kaç yılı içinde tehdit eder hale gelebiliyor.

Kim ne düşünüyor?

 • Servis sağlayıcı (Facebook) mutlu, çünkü her birim reklamdan çok daha fazla para alacak. Reklamverenler sürüsü çoştukça gelir katlanarak artacak.
 • Reklamveren mutlu, çünkü en büyük hayali gerçekleşti. İnsanlara kişisel bilgilerine göre reklam gösterebilecek. “Hedefe yönelik” bu reklamlar çok daha başarılı olacak, markalar çok daha derinden kafamıza kazılacak, marka yöneticileri sonsuz orgazmlar yaşayacak.
 • Reklamcı düşünüyor. Bu sosyal hayatımızın farkında ortamda nasıl daha yaratıcı reklam yapabilirim? Öyle reklamlar tasarlıyım ki arkadaş ilişkilerini en üst düzeyde kullansın, üstelik çaktırmadan.
 • Tüketici (kullanıcı) mutlu, çünkü en sevdiği markaları akadaşlarına sadece vitrin gezerken değil Facebook’da da gösterebilecek. Üstelik tüm arkadaşlarına aynı anda! Artık gezinirken gördüğü reklamlar alakasız değil tamamen kendi isteklerine, arzularına, aklından ve hatta bilinçaltından geçen ideallere göre gösterilecek. Daha iyi, daha “doğal” ne olabilirdi!

Tabii bu yaşadığımız devirde reklamveren de reklamcı da marka yöneticisi de tüketici de kullanıcı da hepsi aynı kişi olabiliyor. Ne güzel. Ancak herkes servis sağlayıcı olamıyor…

Türkiye’de ne olacak?

Facebook Atatürk Karşıtları Grubu veya Türklüğü Aşağılayanlar Grubu duyulacak ve Facebook Türkiye’ye kapatılacak. Türkiye’deki kullanıcılardan milyarlarca dolar kazanan Facebook mektup yazıp bu grupların kapattırıldığını ve erişimin “derhal” açılmasını rica edicek.

Güncelleme 1: Facebook kullanıcıları isyanda! Sosyal reklam sistemi çıkalı daha 24 saat olmadi, mahremiyet istiyoruz diyor herkes!

Güncelleme 2: Facebook reklam arama özelliği çıktı.

Güncelleme 3: Şirketiniz, ürününüz veya mesela müzik grubunuz için profil sayfası yaratabilirsiniz. Bu sayfa virüssel olarak dağıtılacak. Sistem şu anda bedava ancak yakında bir fiyatlandırma gelecektir.

Etiketler

, ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Sosyal Ağlı Reklam Sistemine doğru : KarageyiK
 2. www.tusul.com
 3. facebook’ta isyan | Adını Sen Koy
 4. düğümküme » İnsanların İnsani Kullanımı
 5. düğümküme » Yorumlarınızı Dağıtın
 6. Düğümküme » 2007 Yılı İnternet Tüketicisi Davranışları
 7. Düğümküme » Yorumlarınızı Dağıtın

5 Yorum

 1. teoman madra

  dogomkume orgu kutlamaktan baska yapacak birsey yok. Iyi niyetli girişimle yapılacak nelerin olacagi önemli bir beklenti değil, yanlista olsa onun dogrulari olacaktir, verimli baslasa da bir an önce alisacağiz yeni etkinliklerle yeni bir düzen kazanmaya. Ancak beklenenleri, yeni teknolojinin uydusu olmak üzere kosullanmanın tersine gelişecektir beklentisinde karşılamak belki daha doğru olacaktır. Yani söylendigi gibi TV ve PC ile yeni uygulamalari edilgen uyumla
  karşilayinca tüm uyarilar dogru çikti İnteraktif iletişimde dogru yolu gösterecginiz ve düzenleyeginiz zaten anlasiliyorr

  saygiyle

 2. arikan

  Teşekküler! Aklımız erdiğince teknolojinin kültürel hayatımıza etkisini yazmaya çalışıyoruz.

 3. teoman madra

  different websites need to have links provided on them
  what is synesthesia in a sense to be concerned on today
  is it an art form changing along the involved artists

 4. teoman madra

  synesthesia sanat yapımları konusunda çeşitli beklentileri
  nasıl uygun görüyorsanız öğrenmekte yarar var…
  sanatçıların öngörüleri iyi yönlenmelere olanak
  sağlayabilir

 5. Facebook Çılğınlığı

  Bilmeyeniniz yoktur sanırım facebook’u populer olan bir sosyal arkadaslık çılgınlığı son gunlerde bu popülerliğini kaybetmis durumda basında, televizyon programlarında, unlulerin azında durmadan anlatılan meshurr facebook :D bi kac haftadır forumları gezerken hep dikkatimi ceken bir site gordum. Yeni bir Sosyal arkadaslık portalı işin garibi turklerin yapmıs olması dikkatimi cekti girdim içeri baktım dolastım cok hosuma gitti acıkcası pek fazla uyesi olmaması dikkatimi cekti birasdaha inceledim sitenin henuz yeni oldugunu anladım. ve portalı ingilizce yapmıslar sanırım facebook cılgınlıgından facebook kroluguna (internette artık bolebirdeyim var :D ) gecis surecinde bu site sanırım daha dikkatli bir pozizsyonda ilerlemeyi planlıyor sizlerlede paylasmak istiyorum adresi incelemenizi tavsiye ederim ve bunu turklerin yapmıs olmasıda bizlerden destek gormesini gerektirir. http://www.alivetimes.com

Yorum Yaz