12.08.2007

Facebook Kaynak Kodu Kırıldı

facebook.gif

Az önce Facebook Secrets blogunda Facebook anasayfasının kaynak kodu yayınlandı. Bunun olması için iki ihtimal var: (1) ya kaynak kod bir Facebook çalışanı tarafından sızdırıldı, (2) ya da dışardan server’a yapılan bir atakla ele geçirildi.

PHP ile yazılmış kod içinde herhangi bir veritabanı bağlantı şifresi veya adresi bulunmuyor. Koda bakarak Facebook yapısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Facebook kaynak kodunun yayınlanması radikal bir pazarlama stratejisi de olabilir. Özellikle kaynak kodu yutarak Facebook için çalışacak uygulama geliştirenler eğitilmiş olur.

İlgili Düğümküme yazısı: Dijital İnanç Turizmi

Etiketler

, , ,

8 Yorum

 1. Zoban

  publish ederek ne göstermek istediler anlayamadim. kirilan nedir onu hic anlamadim. ama sasirtici olan, oykundurmede kalan; hepsi birer teenage elinden cikan ve kisa sürede deger kazanan bu yeni nesil web projeleri…

 2. ali

  “teenage elinden çıkma” projelerin başarısına dair şöyle bir görüş de var:
  genelde öğrencilerin başlattığı ve gençlere yönelik birçok proje ağırlıklı olarak bu öğrenci girişimcilerin akranları arasında çabucak yayılıyor ve henüz ekonomi konusunda fazla bilinçli olmayan (veya sadece sorumluluğu olmayan) genç kullanıcılar bedavadan bol bol içerik katkısında bulunuyor ve bu içerik proje sahiplerini zengin ediyor.

 3. arikan

  @zoban disguast’ı tekrar yayında görmek istiyoruz.

 4. arikan

  @ali yeni nesil servislerin nasıl manevi emek sömürüsü yaptıklarını anlatıyorsun di mi?

 5. ali

  daha çok bu sömürünün iş hayatına girmemiş gençler üzerinden yapılmasının daha kolay olmasıyla ilgiliydi yazdıklarım.. ve bu yolla gençler tarafından gençlere yönelik hazırlanan servislerin patlama yapma şanslarının neden daha yüksek olduğuna bir cevap bulma girişimiydi..

 6. ali

  myspace ile ilgili yapılan araştırmalar yaş ortalamasını 35 civarında gösterse de, yaşı küçük çocukların kendilerini 18 veya 21′in üstünde, hatta bazılarının 100 yaşında göstermesi gerçek ortalamanın çok daha düşük olduğunu düşündürüyor..
  Trebor Scholz – What the MySpace generation should know about working for free>

 7. arikan

  Danah Boyd da bu konuyla ilgili “MySpace ve Facebook Üzerinden Amerikan Sınıf Farklılaşması” diye bir yazı yazmıştı bir iki ay önce. BBC dahil bir çok medya şirketnin gündemine bomba gibi düşmüştü Boyd’un sosyal ağ gözlemleri.

  Viewing American Class Division Through MySpace and Facebook
  http://www.zephoria.org/thoughts/archives/2007/06/24/viewing_america.html

  Türkiye’de Sosyomat, Ekşisözlük gibi online ortamlar üzerine bir gözlem yazısı kimbilir neler çıkartır ortaya…

 8. arikan

  Sosyal Ağ Araştırmaları yeni bir kültürel inceleme alanı olarak gelişmeye başlıyor. Danah Boyd bu konuda yapılan bir çok araştırmayı bir araya toplayıp bir web sayfası yapmış. Sosyal ağ incelemesi yapmak isteyenlerin çok işine yarayacaktır.
  http://www.danah.org/SNSResearch.html

Yorum Yaz