27.11.2008

Etkileşim Tasarımcıları İçin Yeni Araç

Adobe, bir süredir Flash Catalyst adlı ilginç bir yazılım üzerinde çalışıyor. Thermo kod adıyla da bilinen bu ürün, etkileşim tasarımcılarına yönelik bir araç. Aracın en önemli özelliklerinden bir tanesi, disiplinler arası bir disiplin olan etkileşim tasarımı için yeni bir iş akışı ve süreç öneriyor olması.

Flash Catalyst, tasarımcının arayüz bileşenlerini kullanarak, kod yazmadan prototip üretmesini sağlıyor. Bugün birçok etkileşim tasarımcısı Illustrator, Photoshop, Fireworks, Flash, kalem kağıt vs. gibi duruma özel bir avantaj sağlamayan, başka amaçlar için üretilmiş araçlar arasında gidip geliyor. Catalyst, bu git-geli tek bir araç içerisinde gerçekleştirerek etkileşim tasarımcısının yegane aracı olmayı hedefliyor. Bu açıdan biraz Dreamweaver‘ı hatırlatıyor.

Dreamweaver, hızlı taslak üretmek açısından çok faydalı bir araçtı. Diğer yandan, arka planda geliştiricilerin pek de hoşuna gitmeyecek şekilde kod üretiyordu. Bakalım Catalyst bu konuda nasıl bir yenilik getirecek. Ayrıca, tasarımcıları koddan uzaklaştırmak yerine, taslak ile paralel olarak öğretmek uzun vadede çok daha faydalı olacaktır.

Etiketler

, , , , ,

7 Yorum

 1. Dara Kılıçoğlu

  Catalyst inşallah Dreamweaver ve Flash gibi kullanışsız olmaz. Flash’ın durumunun zaman içersinde inanılmaz kötüye gittiğini düşünüyorum. Macromedia ve Adobe geliştireceğiz diye güzelim programı (bence) bozdular. Flash ile ekrana dinamik text ile bir iki cümle yazı yazacaksınız diyelim. Bunun için textformatlar, css’ler derken 20-30 satır kod yazmak gerekiyor. Flash işleri C dili ile ekrana ‘strout’ olmadan “Hello World” yazdırmaya çalışmak gibi inanılmaz zorlaştırıyor. Bu kadar üst seviye bir dil neden tasarımcının/programcının işini kolaylaştıracak çeşitli helper fonksiyonları ve/veya metodları ile gelmiyor?

  Flash’da programlama ile yazı yazdırmak bence şu basitlikte olmalıydı

  text = new Text(‘Hello World’, 100, 100, {‘html’, ‘greeting’, ‘main’});
  // x = 100, y = 100 koordinatlarina “Hello World” yazdir.
  // ve opsiyonel olarak da html olarak render et, element id’si “greeting” olsun ve ‘/public/stylesheets’ altindaki ‘main.css’ ile formatlansın.

 2. Dara Kılıçoğlu

  Şimdi Thermo demolarını izledim. Herşey çok basit ve rahat görünüyor. Sanırım Flash’ı ikiye parçalamış code kısımları Flex’e UI yardımı ile uygulama tasarımı Catalyst’e gitmiş gibi. Engin senin programı test etme imkanın oldu mu?

 3. arikan

  Adobe hala yaratıcılığın tasarlanmış dijital araçlarla yapılabileceğini düşünüyor olmalı. Halbuki edge’de olanlar bilir ki programlama artık yaratıcı kişilerin esas eylemi olmaya başladı. İşlemsel tasarım dedğimiz.

 4. engin

  @Dara, Flash’ın en önemli sorunlarından biri, senin de işaret ettiğin gibi tasarım ve geliştirmenin iç içe geçmesinden kaynaklanan karmaşa. Bu karmaşayı süreci ikiye bölerek çözmeye çalıştıklarını görüyoruz. Ben yazılımı henüz test etmedim fakat bir yazılım ile bu süreci oluşturmaya çalışmaları ilginç geldi bana.

 5. mehmet duran

  Bence hitap ettigi sorun cok gercek ve uzun suredir ilgilenilmesi gereken bir problem. Tasarimcilarin yaptiklari mock-up\’larin bir sekilde yari interaktif (en azindan uzerinde cali$ilinan ozelligin bir miktar cali$iyor oldugu) bir prototipinin cikartilmasi ve bunun koridor testleri, user acceptability testleri yapilana kadar gecen sure hem uzun, hem de yorucu. Lakin ufak bir degi$iklik CSS veya JavaScript cephesinde buyuk devinimlere yol aciyor ve Flash Catalyst\’le bu gibi sorunlarin cok kisa surede cozelecegi a$ikar. Arka plandan gelecek veriye bakan bir servisin geli$tirme a$amasindan bahsetmek bile istemiyorum. Burada developer\’larla cok fazla muhattap olmadan tasarimcilar kendi tasarim/kullanici testi dongulerini rahatlikla goturebilirler gibi gozukuyor.

  Offtopic: Demo\’daki 30\" ACD\’den de bir tane istiyorum mumkunse.

 6. engin

  @mehmet, problemi güzel özetlemişsin. Tasarımcıların vizyonlarını çalışır prototiplere yerleştirmeleri, özellikle sofistike sistemler için fazla zaman alabiliyor. Görüyoruz ki Adobe, tasarım ve geliştirme süreçlerini birbirinden ayırmaya çalışıyor.

 7. onur gunduz

  adobe, flashi geliştirmek yerine flex sdk sini open source yapti, swf spesikifasyonunu da açti (hatta flv ve f4v de) şimdi isteyen bir başkasi da kendi editörünü yazabilir. ben flash ürününe de her zaman sanki bir “proof of contept” miş gibi bakiyorum. ne programi olduğu muallak. actionscript ticari başarisini büyük ölçüde flash a borçlu, ama artik adobe flash editörden de bağimsiz. isterseniz flashdevelop gibi opensource editörleri de kullanabilirsiniz, ya da command line direkt sdk dan da derleme yapabilirsiniz.

  adobe bence çok büyük gelişme sağladi son 2 senede, hatta yani ağzim açik kaliyor artik bazi raporlari okurken, ticari olarak da inanilmaz zeki hamleler yaptilar.

  bunu en guzel ornegi flex 4 (gumbo) henüz stabil değil ama cvs den takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz