17.02.2009

Ergenekon.tc

ergenekontc-spot1

Ergenekon.tc (http://www.ergenekon.tc) projesi 18 Şubat 2009 Çarşamba günü (yarın) Delüks tarafından düzenlenen sergiyle açılıyor. Çok ortamlı yerleştirme olarak yapılacak serginin açılışında Barış K. müzik yapacak. Resmi ilan şöyle:

Delüks sunar:
Burak Arıkan – Ergenekon.tc

Çok ortamlı yerleştirme
Müzik: Barış K.
Açılış: 18.02.2009 Çarşamba 19.00
Sergi Perşembe – Cuma – Cumartesi 17.00 – 20.00 arası gezilebilir.
(Sergi mekanı sınırlı olduğundan ziyaret etmek için lütfen iletişime geçin: deluks **at** deluks.org )

Ergenekon.tc sergisi 2455 sayfalık Ergenekon iddianamesinde anlatılan sosyetenin diyagramını gösterir. Ergenekon davasında geçen kişiler, kurumlar, gruplar, yerler, teoriler, ideolojiler, ve inançlar arasındaki kaynaşma, toplumda karmaşık bir çatlak oluşturmuştur. Bu çatlağın karmaşası ne o çok merak edilen “bir numara”yla ne de bütün bir hiyerarşik düzen ile açıklanabilir. Ergenekon tek merkezli değil, çok merkezlidir. Ergenekon devlet veya askeriye gibi hiyerarşik yapıların içine geçişebilen, dağıtık, tasarlanmamış ama kendiliğinden büyümüş organik bir yapı olduğu için varlığını sürdürebilmiştir.

Ergenekon.tc projesi iddianamenin ortaya koyduğu bu karmaşada bir anlam aramaz, karmaşanın şiddetine işaret eder.

Ergenekon.tc projesini oluşturan bilgisayar programlarından biri iddianamenin tümünü analiz ederek isimlerin metin içindeki yakınlıklarına göre ilişkilerini çıkarır; diğeri ilişkilerden oluşan ağı gösterir. Ortaya çıkan haritada isimlerin büyüklüğü tekrarları, isimler arası göreceli yakınlıklar ilişkilerin yoğunluklarını, koyu bölgeler bağlılık sıklığından oluşan merkezleri gösterir.

Ergenekon.tc projesine ilham veren ilk olay Ergenekon İddianamesi’ni dijital okur yazarlıktan yoksun olarak yayınlanmasıdır. İddianame dijital olarak hazırlandığı halde, önce basılmış, sonra taranmış, sayfalar resim olarak PDF formatına çevrilmiş ve medyada bu haliyle dağıtılmıştır. PDF iddianame içinde ne otomatik arama ne de programatik okuma mümkündür. Ergenekon.tc sergisinde bu durumun absürdlüğünü sergilemek için 2455 sayfa iddanamenin tümü saman kağıda basılmış ve sergi ziyaretçilerinin kalemle üzerine not almasına veya karalamasına açılmıştır.

http://ergenekon.tc

* “Foucault”, Gilles Deleuze, Sean Hand. Continuum International Publishing Group, 2006

Burak Arıkan
http://burak-arikan.com

Burak Arıkan sanatçı ve araştırmacı olarak makinaların ve insanların etkileşimiyle büyüyen ağlı sistemler yaratır. İşlerinde kültürel sürdürülebilirlik, ağlı ortamlarda yaratıcılık, mikro emek, ve yeni nesil politika konularıyla uğraşır. Yarattığı sistemlerden parçaları baskı, animasyon, görsel yazılım, ve çeşitli elektronik/fiziksel malzemeler olarak sunmaktadır. İşlerini Venedik Bienali, MoMA, Ars Electronica, Neuberger Sanat Müzesi, Sonar Festivali, DEMF, Art Interactive, Hafriyat dahil çeşitli uluslararası ortamlarda göstermiş ve icra etmiştir. Massachusetts Institute of Technology , Rhode Island School of Design, New York University, İstanbul Teknik Üniversitesi, ve İstanbul Bilgi Üniversitesi dahil çeşitli okullarda dersler vermiş ve workshoplar yapmıştır. Ayrıca Dugumkume.org blogunda yazmaktadır. Arıkan 2006 yazında MIT Media Lab’de John Maeda’nın yönettiği Physical Language Workshop grubundan mezun olmuştur.

Delüks
http://deluks.org

Delüks, ‘finansal kapital’e çeviremediğimiz atıl zaman, mekan ve emeği, ‘zihinsel kapital’e tahvil etme projemizdir. İlgimizi çeken her dalda bu kapitali değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Farklı alanlardan gelen, hiyerarşiye inanmayan, dağıtık bir insan ağı olmamızın kazandırdığı avantaj ile sanat, aktivizm, kültür, eleştiri gibi değişik disiplinleri eylemlerimizde değerlendirebilmeyi amaçlıyoruz. ‘Ergenekon.tc’ projesinde de olduğu gibi, bu eylem, bakış açısına inandığımız herhangi bir kişinin çalışmalarına destek olmak şeklinde gerçekleşebilir.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Dugumkume » Ergenekon.tc Sunumu

1 Yorum

  1. Murat Güneş

    Many Eyes / Phrase Net ile gerçekleştirilmiş Ergenekon iddianamesi görselleştirmeleri:

    http://www.aklahizmet.com/2009/04/03/manyeyes-phrasenet/
    http://manyeyes.alphaworks.ibm.com/manyeyes/visualizations/ergenekon-iddianame-ikinci

Yorum Yaz