25.03.2009

Erdem Ergaz: Superpozisyon Kanunu @ Galeri Splendid

erdem-ergaz-superimpositions

erdem-ergaz-metaphysics-1

Bu akşam Erdem Ergaz‘ın ilk solo sergisi Galeri Splendid‘de açılıyor. 25 Mart – 16 Nisan tarihlerinde açık kalacak sergi açılışı bugün saat 19:00.

http://galerisplendid.com
http://galerisplendid.com/tr/erdem-ergaz

Duyuru şöyle:

Superpozisyon Kanunu – Erdem Ergaz

İnsanın teknolojik devre adaptasyonunu işleyen tabloları, doğaüstü olaylar ve savaşlara karşı insan inancının direncini sorgulayan çalışmaları ile 2004′ten bu yana büyük ilgi toplamakta olan Erdem Ergaz’ın ilk solo sergisi; fizik, tıp, geometri, jeoloji gibi çeşitli bilimsel disiplinlerde farklı kullanım alanlarına sahip Süperpozisyon Prensibi üzerine kurulu.

Diyagramlar, bilimsel şemalar ve grafiklerin kendi bağlamları dışında kurgulandığı çalışmalar üreten Ergaz; bilimsel olan ile bilim-dışının, fizik ile metafiziğin, didaktisizm ile süslemeciliğin karşılıklı olarak sürekli pozisyon değiştirdiği bir anlayış üzerinden sanatını şekillendiriyor. Pozitif bilimlerin kullandığı görsel dil ve metodların normalde ait olmadıkları sosyal, politik ya da metafizik alanlar üzerinden yeniden üretildiği bu çalışmalar, bir yandan bilime atfedilen nesnellik vurgusunu sorgularken, bir yandan da ideolojiler ve meta-anlatıların hizmetine sunulan sanatın ironisini ortaya koyuyorlar.

İtalyan küratör Claudia Di Lecce, sanatçının izleyiciyi “şematize edilmiş bir rasyonellik üzerine kurulu, keskin ve soğuk çizgilerle belirlenmiş bir evrene” davet ettiğini söylüyor. “Erdem Ergaz’ın çalışmalarında inceleme konusu olan nesne izole edilmiş ve bağlamından koparılmış bir halde, monokrom ve iki boyutlu bir uzama hapsedilmiş gibidir. Son derece rafine bir teknik ile üretilen bu çalışmalar, yaratım süreçlerine ait her türlü ipucunu ustaca gizleme eğilimindedirler. Bu sebeple Ergaz’ın resimleri akademik boyama tekniği ile dijital enstrumanlar ile üretilen imajların dünyası arasında kendine ait bir yere sahiptir.”

1977 yılında İzmir’de doğan Erdem Ergaz, Mimar Sinan Üniversitesi’nden 2001 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, halen doktora eğitimini sürdürmektedir. Ergaz geçtiğimiz yıl içinde Stockholm, Venedik ve İstanbul’da çeşitli grup sergilere katılmıştır.

http://galerisplendid.com/erdem-ergaz

Etiketler

, , ,

1 Yorum

  1. Engin Erdoğan

    calismalar nefis, keske hareket de etselerdi

Yorum Yaz