30.01.2009

Dünya Sorunlarına Ağ Liderleri Yetişiyor

Dünya halkının ortak sorunları devlet ülke tanımıyor. Küre her yerde ısınıyor. Ekonomi her yerde çöküyor. İşsizlik her yerde artıyor. Bu sorunlarla birey olarak, yerel olarak, sınırlar ötesi boyutlarda ağlı bağlı olarak mücadele eden yeni toplumsal ağlar ortaya çıkıyor.

Bu yeni ağlar yeni nesil liderler yetiştiriyor. Kükreyen karizmatik lider modeli, yerini insanları ve kaynakları birbirine bağlayan vizyonerlere bırakıyor.

Kaynak: Wired-Nation

Türkiye’deki ağ liderleri neler yapıyor? Nasıl organize oluyor? Hangi sorunlarla mücadele ediyor?

Etiketler

, , , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Düğümküme » Hafta Sonu Okumaları: Organize Olmak

2 Yorum

  1. Kerem Ozan

    ben ağ kavramı ile liderliği pekiştiremiyorum kafamda. çünkü lider terimi bu tablolarda ne kadar farkli olursa olsun neticede aklima yönetimi ve hiyerarşiyi getiriyor ama sizin hep sozunu ettiginiz sey herkesin ayni anda lider olmasi dolayisiyla liderin olmamasi degil mi?

  2. Engin Erdoğan

    Kerem, güzel bir noktaya parmak basmışsın. Hiyerarşi, sistemlerin efektifliğini artırmak için oluşan bir organizasyon yapısı. Günümüzde hiyerarşi modelleri değişiyor çünkü efektiflik, kitleden kitleye paylaşım sistemleri sayesinde yüksek derecede katılımla da sağlanabilecek duruma geliyor. Sonuçta organizasyon yapılarında yataylar artıyor, dikeylerin gücünü dengeliyor. Bu durumda lider, emir komuta zincirinin başında olan kişiden çok karmaşanın boyutunu anlayıp sorunları düğümlere ve kümelere ayrıştırabilen, ağ içerisindeki bağlantıları çözüme odaklı bir şekilde geliştiren ve çerçeveleyen, yeni bağlantı protokolleri geliştirebilen birey olmaya başlıyor.

Yorum Yaz