16.04.2007

Düğümküme'de Yenilikler

Düğümküme’de son zamanlarda basit ama hassas değişikler yaptık.

 1. Güne “beslemeyle” başlayın diye sağ bardaki RSS’e dikkat çektik. Bilenler bilmeyenlere anlatsın, hala RSS nedir, ne işime yarar diyenler tıklasın aklı açılsın.
 2. RSS okuyucunuza gelen Düğümküme yazıları artık özet değil tam sayfa, resimli, renkli kuşe kağıda baskılı!
 3. Bir Düğümküğme yazısını olur da daha sonra tekrar görmek isterseniz, adresini hatırlamak için RSS okuyucunuza gelen yazının sonunda Bag-kur’a tıklayın ve yazıyı Bağcık sosyal imleme servisinde saklayın.
 4. Bir yazıyı ilginç bulup da arkadaşlarınıza göndermek için eposta programınızı açmak istemezseniz, her yazının altında “Bu yazıyı paylaşın”a tıklayıp arkadaşınıza eposta olarak gönderebilirsiniz.
 5. Ben RSS marases anlamıyorum, uğraşamam, bana eposta lazım diyenler için hemen sağ bara “E-posta ile Abonelik” koyduk. Eposta adresinizi girin, yeni yazı yayınlandığında Düğümküme’den mesaj alacaksınız.
 6. Düğümküme ne demek? Kim bunlar? Ne yapmaya çalışıyorlar? diyenler bir kez daha sağ üst köşedeki “info/iletişim“e tıklasın.
 7. Her Düğümküme yazısı konuya göre etiketleniyor. Sağda gördüğünüz etiket bulutunda en az 4 kez kullanılan etiketler gözüküyor. Etiketlerin kullanım sıklıklarına göre boyutları değişiyor. Yani bu etkietlere tıkladığınızda boşa gitmiyor, özenle hazırlanmış yazılara ulaşıyorsunuz. Zamanla bakıyoruz Düğümküme’de en çok internet, sanat, , programlama, web2.0, açık kaynak, estetik, ekonomi, protokol, kontrol gibi konularda yazılar yazılmış. Bayaa karışık, sanki herşey var. Hem genel hem özel. Bunlar da zaten tam ağlı yaşamın ve tekno-kültürel üretimin bizde yarattığı etki, yani hiper-dikkat sonucunda çıkıyor.
 8. Eğer siz de Düğümküme’ye katıkıda bulunmak isterseniz. En azından yorum yazmak isterseniz, kayıt olun sağ bardan, tıklayın “Register” (Kayıt ol) bağına, girin bir eposta adresi ve şifre, o kadar.
 9. Düğümküme’de düzenli veya düzensiz yazıp / çizmek aklınızdan geçiyorsa bir email atın konuşalım.

Etiketler

5 Yorum

 1. Turker

  Ozellikle RSS’te tum metine gecmis olmaniza cok sevindim. RSS beslemenizi ozgurlestirdiginiz icin tebrikler ve tesekkurler.

 2. Lyn

  Ziyaretçileri bilinçlendirmek için, sayfada görünen bir yerde ‘Rss adresini ve Rss nedir, nasıl kullanılır’ linkini bırakarak dikkat çekmeniz gayet iyi olmuş.

  Feedlerinizi ‘özet’ten ‘tüm metin’e dönüştürmenizden ben de çok memnun oldum, teşekkürler. İçeriğe kolayca erişmede, tüm içeriği RSS’le sunmak önemli. Beğenen içeriği önerecek, paylaşacaktır. Yorum bırakmak, arayüzde başka neler var acaba, diye bakmak için de zaten arada direkt link üzerinden de ziyaret edecektir.

 3. arikan

  Turker RSS kullanimi hakkindaki yazilarin icin tesekkurler, bir cok kisinin isine yarior eminim.

 4. arikan

  Lyn bir çok kişi RSS bilmediği ve kullanmadığı için böyle bir yazı faydalı olacak, sana da blogunda yapmanı tavsiye ederim.

 5. Lyn

  Evet, ziyaretçilere içeriğimize ulaşım
  yollarını göstermek gerekiyor.

  Anafikir’den Selim Yörük’ün ‘RSS
  nedir, öğreniyoruz paslaşması
  ‘ başlıklı yazısı sonrası, ben de ‘RSS
  Nedir?
  ‘le ilgili bir yazı yayımlamıştım. Hatta,
  DüğümKüme‘nin linkini takip ettiğim
  feedler arasında da vermiştim :) Rss için içeriğin sadece özet olarak değil, tam
  metin olarak açılmasını önemsediğimden, yaptığınız değişikliği fark edince,
  memnunluğumu belirtmek istedim…

  Firefox browser kullanmak
  gibi bir tercih yapabilenler, Rss’ten de haberdar oluyorlar ve kullanıyorlar.
  Ama iexplorer kullanıcıları %60′ı geçen bir çoğunlukta gözüküyor olmalarına
  rağmen, pek bu tür detaylardan haberdar olmadıklarını gözlemliyorum. Bu
  durumdan, Rss’i fark ettirmemiz gereken %60 civarı bir kitle olduğu, sonucunu
  çıkarmamız yanlış olmaz herhalde, diye düşünüyorum…

Yorum Yaz