Düğümküme Nedir / Kimdir?

dugumkume_02

Düğümküme teknoloji kullanan disiplinler arası kültürel üretime odaklanır. Düğümküme yazarları ağlı bağlı yaşamda sanat ve yeni nesil üretim biçimlerini tartışır ve Türkiye’de bu alanda eleştiri üretmeyi amaçlar.

Düğümküme?

“düğüm” ve “küme” kelimeleri bir arada düğümlerin kümeye kümelerin düğüme dönüşmesi anlamına gelir. “Düğümküme” ağlı yapıların büyümesinde görülen bir ritimdir (bkz yukarıdaki diyagram).

İletişim

İletişim formunu kullanarak bize doğrudan yazabilirsiniz.

Biyografiler (Yazarın arşivi için ismine tıklayın.)

Burak Arıkan, New York / Istanbul
http://burak-arikan.com
Burak Arıkan sanatçı ve araştırmacı olarak makinaların ve insanların etkileşimiyle büyüyen ağlı sistemler yaratır. İşlerinde kültürel sürdürülebilirlik, katılım ekonomisi ve ağlı ortamlarda yeni nesil politika konularıyla uğraşır. Yarattığı sistemlerden parçaları baskı, animasyon, görsel yazılım, ve çeşitli elektronik/fiziksel malzemeler olarak sunmaktadır. Venedik Bienali, MoMA, Ars Electronica, Neuberger Sanat Müzesi, Sonar Festivali, DEMF, Art Interactive Cambridge, Hafriyat dahil çeşitli uluslararası ortamlarda göstermiş ve icra etmiştir. Massachusetts Institute of Technology , Rhode Island School of Design, New York University, İstanbul Teknik Üniversitesi, ve İstanbul Bilgi Üniversitesi dahil çeşitli okullarda dersler vermiş ve workshoplar yapmıştır. Dugumkume.org blogunda yazmaktadır. Arıkan 2006 yazında MIT Media Lab’de John Maeda’nın yönettiği Physical Language Workshop grubundan mezun oldu. MIT’deyken dijital ve elektronik ağlı ortamlarda sanatçıları ve tasarımcıları destekleyecek altyapılar geliştirme üzerine calıştı. MIT’den önce Amerika ve Türkiye’de bilgi mimarı ve görsel tasarımcı olarak calıştı. 2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden yüksek lisans, ve 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden lisans dereceleri aldı.

Dara Kılıçoğlu, Istanbul
http://www.darakilicoglu.com
1998 senesinden bu yana İstanbul’da serbest tasarımcı ve programcı olarak çalışıyor. Dara’nın işleri 2 boyutlu tipografik tasarım işlerinden başlayarak veritabanı mimarileri ve programlanması gibi farklı tasarım disiplinlerini içersine alacak şekilde çeşitlilik gösterir. Bu işler internet üzerinde çalışan sosyal servislerden, şirket intranetlerinde çalışan ERP sistemlerine kadar farklılık gösterir. 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olan Dara, bu bölümde okurken, Medya İletişim Sistemleri ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden de dersler aldı. Burak Arıkan ile 2005 senesinde başlattıkları http://www.dugumkume.org adresli web sitesi üzerinden kavramsal sanat, açık-politika, internet hukuku ve işlemsel tasarım konuları üzerine yazılar yayınladı ve Düğümküme bünyesinde konferanslar, atölye çalışmalarını da içeren çeşitli etkinlikler düzenledi. Bunların yanısıra çeşitli üniversitelerde sanat üretiminin ve işlemsel tasarım sürecinin teorik ve teknolojik boyutlarını konu alan sunumlar gerçekleştirdi.

Engin Erdoğan, San Francisco
http://www.xdiscipline.com
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Engin, Turkiye’de bir sure reklam yazarligi yaptiktan sonra Georgia Institute of Technology’de Bilgi Tasarimi ve Teknolojileri (Information Design and Technology) konusunda master yapti. Su anda California merkezli IDEO’da etkilesim tasarimcisi (interaction designer) olarak calisiyor.

Ali Miharbi, Istanbul
http://www.alimiharbi.com
Ali Miharbi, 2000 yılında ABD’de Northwestern University Sanat Bölümü’nden Resim, Mühendislik Bölümü’nden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği dallarında lisans derecelerini aldıktan sonra bir süre Chicago’da yazılım danışmanı olarak çalıştı; sonrasında İstanbul’a döndü. Sanat ve teknolojinin yenilikçilik ve toplumsal etki konusundaki kesişimleri dışında, çağdaş sanatın diğer disiplinlerle olan etkileşimi de ilgisini çeken konulardan.

Katkıda Bulunanlar

Cenk Dölek, İstanbul
http://cenkdolek.com

Koray Löker, İstanbul
http://loker.radiobrecht.org/

Etkin Çiftçi, İstanbul
http://odak.bilende.com

Pınar Yoldaş, Los Angeles
http://www.pinaryoldas.info

Gizem Candemir, İstanbul
http://www.gizemcandemir.com

Orkan Telhan, Cambridge
http://www.orkantelhan.info

Boran Güney, İstanbul
Etrafta.com

Ahmet Atıf Akın, İstanbul
http://www.thebetterworld.net

Onur Gündüz, İstanbul
http://www.onurgunduz.com