24.02.2010

Düğümküme Toplantıları 01: Dağıtık İş


Prophecy, 2007, Helmut Stallaerts. Fotoğraf: Kristof Vrancken. Z33′de yerleştirme.

Düğümküme Toplantıları, odağında sanat, çevresinde sivil toplum ve teknoloji olan yeni bir tartışma dizisi. Güncel sanat ile hayatımıza yeni gerçeklikler getiren güncel teknolojileri ve ilgili sivil toplum konularını karşı karşıya getirmeyi amaçlıyor. Her ay üç konuşmacının katılacağı toplantılarda Düğümküme’de yazılıp çizilen konuları daha zengin konuşabileceğimiz bir ortam yaratmayı ve ilgilenen kişilerle yüzyüze tanışmayı umuyoruz. İlk konumuz “Dağıtık İş”.

Düğümküme Toplantıları 01: Dağıtık İş

3 Mart 2010 Çarşamba 18:30-20:30

Garanti Galeri – Platform Garanti
İstiklal Caddesi 115, Beyoğlu İstanbul

Katılımcılar:
Karen Verschooren (Brüksel Z33 Sanat Merkezi)
Emel Kurma (Helsinki Yurttaşlar Derneği)
Hasan Yalçınkaya (Pilli Network eş-kurucusu)

‘Dağıtık iş’ üç farklı boyutta incelenebilir. Birincisi, kompozisyon olarak iş. Başkalarının farklı zamanlarda yapmış olduğu işlerin bir araya getirilmesiyle ürün oluşturma. İkincisi, uzaktan veya anlık beraber çalışma. Aynı kuruma dahil olmadan ya da aynı yerde bulunmadan beraber çalışarak bütünsel bir iş çıkarma. Üçüncüsü, ortaya çıkan ürünün bitmemiş hali, gelişime açık olabilmesi. Ürünün katılımcıların, kullanıcıların, ya da izleyicilerin katkısıyla dönüşmesi, gelişmesi.

İletişim teknolojilerin yaygınlaşmasıyla daha da karmaşık haller alabilen bu yeni iş yapma biçimleri iş-hayat dengesini, zaman esnekliğini, yaratıcılığı, motivasyonu, kaliteyi, mobiliteyi nasıl etkiliyor?

Düğümküme Toplantıları boyunca yeni bir tartışmalı-oylama sistemi kullanılacak. Daha fazla bilgi almak ve kullanmak için kayıt olunuz:
http://kopublik.com

Burada biriken sorular ve fikirler oy sırasına göre konuşmacılara yöneltilecektir ve tartışmaya açılacaktır.
http://kopublik.com/entities/2

Düğümküme Toplantıları, odağında sanat, çevresinde sivil toplum ve teknoloji olan yeni bir tartışma dizisidir. Güncel sanat ile hayatımıza yeni gerçeklikler getiren güncel teknolojileri ve ilgili sivil toplum konularını karşı karşıya getirmeyi amaçlar.

- – -

Düğümküme Meetings 01: Distributed Work

Participants:
Karen Verschooren (Z33 Art Center Brussels)
Emel Kurma (Helsinki Citizens’ Assembly)
Hasan Yalçınkaya (co-founder of Pilli Network)

‘Distributed work’ can be examined in three different dimensions. Firstly, it proposes a way to work in composition, in order to create a unique product composed of others’ ideas that were formed at different times. Second, it offers a platform to work collaboratively via ad-hoc and long distance relationships to create a unique product together without working at the same institution or in the same place. Third, it allows the unfinished / open condition of the product to transform through the work of participants, users, or viewers.

As communication technologies become more widespread, the condition of work becomes more complex. How do these new work conditions affect work-life balance, time flexibility, creativity, motivation, quality, and mobility?

We will be using a new consensus-voting tool during the discussions. Please use the link below to sign up and get more info.

http://kopublik.com

Düğümküme Meetings is a new discussion series that aims to confront contemporary art by considering its relationship to rapidly developing technologies in the context of civil society issues.

* Image: Prophecy, 2007, Helmut Stallaerts. Photo Copyright: Kristof Vrancken. Installation at Z33.

Etiketler

, , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Düğümküme » Düğümküme Toplantıları 01: Dağıtık İş (video)

2 Yorum

  1. Burak Arikan

    http://kopublik.com bu gece beta davetlilere açılıyor.

  2. Burak Arikan

    Burada biriken sorular ve fikirler oy sırasına göre konuşmacılara yöneltilecektir ve tartışmaya açılacaktır.
    http://kopublik.com/entities/2

Yorum Yaz