07.11.2007

Dağıtımlı Teknik Direktörlük

Her ne kadar son yıllarda hemen her kelimenin sonuna bir “2.0″ ibaresinin eklenmesi can sıkıcı olmaya başladıysa da, dün gördüğüm bir haber “işte futbol 2.0” dedirtti bana…

web2sport.jpg

Haberin hikayesi şöyle: İsrailli girişimci, Web2Sport.com‘un yöneticisi Moshe Hogeg, geçen sene FIFA Dünya Kupası Almanya-Arjantin maçında Lionel Messi’nin ilk 11′de olmadığını görüp hayal kırıklığına uğruyor. Birçok kişi maçtan sonra teknik direktörü suçluyor ve bir kişinin kararının milyonlarca taraftarın hayallerini yıkmasından yakınıyor. Hogeg, bunun üzerine bir şeyler yapmaya karar veriyor ve ilk iş olarak İsrail amatör kümesinde oynayan Hapoel Kiryat Shalom takımını 350.000 € ödeyerek satın alıyor. Sonrasında, web sitesinin ziyaretçilerinin ilk 11′e taktiklere, dizilişlere, hatta web sitesinden yapılan yayın ile anında oyuncu değişiklikleri için oy vermelerini sağlıyor. Sistem kısaca şöyle işliyor:

 • Takımında söz sahibi olmak isteyen kişi web2sport.com sitesine üye oluyor. (yakın zamanda sitenin İngilizce versiyonunun hazır olacağı söylenmiş)
 • Sitedeki istatistiklere göre saha içi diziliş ve taktik seçiyor
 • ‘Yardımcı antrenör’, takımı çalıştırıyor ve en popüler seçimlere göre organize ediyor.
 • Maç esnasında üyeler siteye bağlanıyorlar, oyunu seyrediyorlar ve taktiksel değişiklikler için oy veriyorlar. Yardımcı antrenör, elinde laptop’u ile kullanıcı-taraftarların isteklerini yerine getiriyor.

Normalde 100 kadar izleyicisi olan takım, iki hafta içine Internet’te 8000 kişi tarafından izlenir hale gelmiş. Takımın antrenörü, Internet sörfçülerinin isteklerini yerine getirmek zorunda olmaktan fazla memnun olmasa da böyle bir yeniliğin parçası olmayı ilginç bulduğunu ifade ediyor. “Hapoel Play65 Kiryat Shalom” takımı, son iki maçını kaybetmiş de olsa ilgi gitgide artıyor.

Hogeg, gelecek sene bu fikri ile İngiltere’de yatırım yapmayı, sonraki senelerde de bu işi iyice yaygınlaştırmayı düşünüp milli takımların ileriki yıllarda bu şekilde yönetilebileceğini hayal ederken, biz de aklımızdan acaba başarılı olabilirler mi diye geçiriyor, aynı zamanda da, bu merkezi olmayan, dağıtımlı yönetim modelinin herhangi bir tür topluluğa uygulanmasının verimli olup olamayacağı sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz.

futbolcu.jpg
Harun Farocki’nin documenta 12′de sergilenen, “Deep Play” isimli enstalasyonundan bir kesit

Etiketler

, , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Takipci.Net » Futbol 2.0 da Çıktı

4 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  8-0′lik Liverpool – Besiktas maci sonrasi bu futbol yazisi bende limon tadi verdi. Ama Besiktas takiminin ciddi derece bu teknolojiden nasibini almasi gerektigini dusunuyorum. “Distributed Intelligence” alanindaki gelismelerden kesinlikle spor musabakalari da faydalanmali diye dusunuyorum. Iki Ibrahim’i ve teknik direktor Ertugrul denen adami takimdan cikarmak icin oy verirdim. KAHRETSIN!

 2. Harun Pekşen

  Futbol konusunda dünya genelinde izleyicilerin çoğu teknik direktör vasıflarına sahip :)
  Bence uygulabilir bir fikir. İngiltere de futbol kültürü ve kalitesini düşünürsek deneme için doğru ülke gibi görünüyor.

 3. ba

  Gündüz Vassaf, Cennetin Dibi adlı kitabında tam da bundan bahseder. Gerçi o geleceğe ait bir kurgudur ama görünen o ki, hız çağında hiçbir şey kurgu olarak kalmıyor.
  Kitapta stadyumdaki koltuklardan oy kullanılarak maç yönlendirilebiliyor. Belki böyle bir şeyi de göreceğiz :)

 4. Dara Kilicoglu

  hmm ‘oy sandigi-koltuk’ birlesik objesi fikri gercekten cok iyiymis. tesekkurler ba, cennetin dibi ici bakinicam.

Yorum Yaz