02.02.2009

Çocuklarınıza İyi Öğretin

Playmobil oyuncak firmasının “Güvenlik Kontrol Noktası” seti.

Milli Güvenlik ve Vatandaşlık derslerini hatırlayın. Okullarda genelde emekli askerlerin verdiği sıkıcı ezberleme dersler. Türkiye’de bu tepeden inme yöntemle belli bir ideoloji çocukların kafasına kazınır veya kazınmaya çalışılır. Bu yukarıda gördüğünüz oyuncak seti ise çocukların kafasına çocukların dilinden konuşarak, yani çağın gerektirdiği şekilde doğrudan bilinç altına şekerli ideoloji kazıma yöntemi. Soran olursa eğitim, neyin eğitimi?

Amazon’daki müşteri yorumlarında nefis parçalar var, mesela:

“Bu ürünü aldığımda biraz hayal kırıklığına uğradım, fonksiyonları yetersiz. 5 yaşındaki oğlum yolcuların ayakkabılarının çıkarılamadığını gösterdi. Sonra yolcunun atkısına bir tırnak törpüsü yerleştirdik, ne kapı dedektörü ne de güvenlik anteni bunu tespit edebildi. Oğlum “bu gördüğüm en kötü güvenlik!” dedi.”

Bu oyuncak seti bana sosyal web servislerinin şekerli daimi beta logolarını grafik dilini hatırlatıyor. Böyle stilde şeker gibi logo gördün mü bil ki herşeyini paylaşacaksın.

Etiketler

, , , , , , ,

1 Yorum

  1. Guardian

    Milli Güvenlik dersinin yanında kimsenin kişisel fikirlerine saygı gösterilmeden belli ideolojilerin benimsetilmeye çalışıldığı aslında en azından öğrenciye/veliye seçme hakkı verilmesi gereken bir dersimiz daha var.

    Bence ikisini de kaldırsak, sorun çözülebilir. Ama bununla da bitmiyor, sömürü aracı olarak kullanılan ve kaldırılması gereken o kadar çok kurum varki eğitim sisteminin önemsenmeyip çeşitli ellere oyuncak edildiği güzel ülkemde bu tür kurumlar dururken, gereksiz derslere sıra gelmesi mümkün değil…

Yorum Yaz