21.10.2006

Çizerek resim arama motoru

“Elma” yazıp elma resimleri aramak bugünün arama motorlarında en yaygın kullanılan resim arama biçimi. Resim aramak için metinsel sorgu yerine görsel bir sorgu ile arama yapmak pek çok zamandır araştırılan bir konu. Avusturya’lı şirket Systemone’in geliştirdiği ile çizim yaparak resim aranabiliyor. Mesela kırmızı elmaya benzer bir şekil çizdip sorgu yaptığınızda içinde kırmızı elma, domates, veya çilek olan resimler bulabiliyorsunuz. Ayrıca diğer kişilerin yaptığı skeçleri de arama sorgusu olarak kullanabiliyorsunuz.

Amerika’da iş ve finans gazetlerinden Wall Street Journal’da da haber edilen retrievr Flickr veritabanında milyonlarca kişinin yüklediği resimleri arıyor ve muhtemelen yakında Yahoo tarafından satın alınıp Flickr’da bir özellik olacak. 1999-2000 yılında Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen SIMPLIcity projesi resim tanıma üzerine geliştirilen algoritmalar yanında benzer bir arama motoru da sağlıyordu.

Bir zamanlar lab ortamında bilim araştırması olarak yapılan resim işleme teknikleri, labden çıkıp sanatçılar ve tasarımcılar tarafından kullanılmaya başladıktan sonra, bugünlerde internette tüketicilerin kullanabileceği “normal” bir işleme dönüşüyor.

retrievr

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » Blog Archive » Kalabalık zekasıyla algoritma geliştirme trendi

2 Yorum

  1. serkan

    iiiiiiiiiii hiç güzel degil

  2. ersoy

    sacma onun yerıne elımızdekı doneyı browse ettıkten sonra benzerlerını bulsa daha super olur kanımcaaa

Yorum Yaz