19.01.2009

Çinli Ali Baba, İnsan Hakları ve Site Kapattırma: Üç Türk İnterneti Hikayesi

Düğümküme’de tekno-kültür üzerine yazıp çiziyoruz. Bazen yazdıklarımız beklemediğimiz ve kastetmediğimiz tepkimeler yaratabiliyor. Bu tepkimelerin ortaya çıkışına ve evrimine tanık olmak bize Türkiye’de interneti kullanan kitleler konusunda aydınlatıcı bilgiler verebiliyor. Bazen de Aziz Nesin hikayelerini anımsatıyor.

Aşağıda kısaca bahsedeceğim üç Düğümküme yazısı bu tepkimelere çok güzel örnek. Buyrun üç Türk interneti hikayesine:

Ali Baba ve Türk İş Adamları Derneği (Burak Arıkan)

Çinde’ki küçük ve orta ölçekli üreticileri bir araya getiren  alibaba.com‘un ağ servisi olarak nasıl bir hareket yarattığı üzerine yazılmış bir yazı idi. Kısa sürede tüccarlar için ilan tahtasına dönüştü. Uyanık Türk girişimcileri, bu yazıyı bizzat alibaba sitesi gibi kullanarak kendilerinin reklamını yapmaya, bağlantılar kurmaya başladılar. Anladık ki ağ servisleri hikaye. Asıl para buzlu camda, “süper Çince” bilmekte,  “GOGART ARABASI” ithal etmekte. Böyle giderse Düğümküme olarak postmodern ipek yolunu kuracağız, bağlantılar hazır. Yazıya gelen yorumların tamamı şurada.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur? (Burak Arıkan)

Web sitesi kapatmalarına karşı neler yapılabilir diye tartışırken Burak araştırıp bu yazıyı yazmıştı. Yazı bilgi vermek amaçlı idi ve web siteleri kapatılırken yazılmış olması anlamlı idi. Fakat ne olduysa oldu, yazı mı okunmadı, anlaşılmadı mı bilmiyorum. Yorumlar dilekçe formatında gelmeye başladı! “DEĞERLİ MAHKEME HEYETİ SAYIN BAŞKAINIM” diye başlayan hezeyanlardan beynine çip takıldığını ve deneylere tabi tutulduğunu iddia edene, vize alamadığı için tepesi atandan doğurmak yerine evlat edindiği için yasal izinlerden faydalanamayanlara kadar gariplik ve çaresizlik dolu bir sürü hikayeye tanık olduk. Bazıları film gibi olan bu hikayeleri şurada okuyabilirsiniz.

Mahkeme Kararıyla İnternet Sitesi Kapattırma Formu (Burak Arıkan)

Avusturya’da Übermorgen adlı bir sanat grubunun yarattığı, tüm ülkeler için çalışan internet sitesi kapattırma formunu tanıtan bir yazıydı. Formun amacı site kapattırmak değil, site kapattırma gücünü herkese vererek bu keyfi olabilecek güç dengesizliğini eleştirmekti. Ya biz anlatamadık, ya mesaj yerine ulaşmadı, Aziz Nesin senaryosu oluşmaya başladı. Bazı “onurlu kullanıcılar” kendilerine göre nedenlerle (mesela resim paylaşım sitesi erotik fotoğraf içeriyor diye) siteleri kapattırmak amacıyla yorum arayüzünden Düğümküme’ye “başvurmaya” başladı. Bu yorumları da şurada görebilirsiniz.

Etiketler

4 Yorum

 1. Ert

  İlk iki sayfanın PR si 3 google da yazılarınıza gösterilen ilgiyi farketmiş olmalı :)

 2. Burak Arikan

  Internet vahşi bir ortam.

 3. Şekip Can Gökalp

  İnanılmaz gerçekten. Algıda Seçicilik fenomeni vardı bir de, hatırlayanlar vardır. Algıda’yı Algida sanan ve Algida ile ilgili onlarca yorum alan bir blog yazısı vardı.

  AİHM yazısına gelen yorumlardaki bazı vakalar da cidden iç gıcıklayıcı.

 4. Cenk Dölek

  Bunları okuyup üzülen de, katıla katıla gülen de vardır eminim. Yazıların içeriğini okumadan, okunuyorsa da anlamadan verilmiş tepkiler çok enteresan gerçekten.

  Bir yandan da yurdum insanının interneti kullanım şekli hakkında bilgi de veriyor.

  Başvurular devam ediyor, devam edecek.

Yorum Yaz