09.06.2009

Cie Mulleras Dans ve Teknoloji Topluluğu İstanbul'da

ciemulleras_bodig

Fransa’nın “dans ve yeni teknolojiler” alanındaki öncü topluluğu Cie Mulleras İstanbul’da. Sahne sanatları ve yeni teknolojiler alanındaki üretime odaklanan boDig‘in davetiyle Cie Mulleras 10 Haziran 20:00’de Talimhane Tiyatrosu’nda bir gösteri yapacak.

boDig (beden odaklı ifadeler girişimi derneği), Fransız Kültür Merkezi desteği ve Kurye Organizasyon işbirliğiyle Cie Mulleras’ın “Traces-96 Détails” adlı dans ve multimedya gösterisini sunuyor.

Sahne sanatları ve yeni teknolojiler alanındaki üretime odaklanan boDig, Eylül 2008’de “ara-yüz(süz) / bedenler ve teknolojiler” adı altında düzenlediği uluslararası etkinlikler serisinin ardından bu sonbaharda organizasyonunu “Fransa’da Türkiye Mevsimi” kapsamında, İstanbul ile eşzamanlı olarak Paris’e de taşıyacak. Bu sürecin bir başlangıcı olarak boDig, Fransa’dan bir dans topluluğunu Talimhane Tiyatrosu’nda 10 Haziran 20:00’da gösteri yapmak üzere davet ediyor. boDig ve Kurye işbirliğiyle Kurye Video Festivali programında yer alan bu çalışma, son derece titizlikle hazırlanmış görsel bir şölen niteliğinde.

Didier ve Magali Mulleras’ın 1986 yılında kurduğu Cie Mulleras dans ve yeni teknolojiler alanında üretim veren ilk topluluklardan. Kurulduğu dönemden beri kesintisiz olarak gösterilerini sunan topluluğun 25’ten fazla koreografik çalışması var. Yapıtları şimdiye kadar, aralarında Monaco Dance Forum, ICA Institute of Contemporary Art – Londra, Centro Cultural de Bélem – Lizbon, Centro ITAU Cultural – Sao Paulo, Montpellier Danse, Dance on Camera Festival – New York, Festival SeNef – Séoul ve ISEA’nın da bulunduğu pek çok önemli organizasyonda gösterildi.

Multimedya sanatçısı Nicolas Grimal’in topluluğa katılmasıyla birlikte, Cie Mulleras 1998’den bu yana çalışmalarını önce web ortamında oluşturuyor, ardından sahne çalışmasına dönüştürüyor. Bundaki amaç yeni teknolojilerin önerdiği ifade biçimlerini araştırıp daha sonra dans, müzik, video, interaktif ve multimedya bölümler arasında etkileşimin olduğu sahne çalışmaları oluşturmak.

Topluluk, bu yöntemle oluşturduğu ilk çalışması “mini@tures” ile 2000 yılında büyük bir çıkış yapıyor. Hareket içeren kısa kesitler, mikro-filmler olarak web ortamında yer alıyor. 100 adet video-klip daha sonra sahne çalışması için ana malzemeyi oluşturuyor. Web, sahneye yönelik yeni bir üretim alanı olarak değerlendiriliyor. Bu yeni alanda, dans ve imge arasındaki ilişki yoluyla sahne çalışması ve multimedya arasında köprü kuruluyor.

“96 Détails” ise koreografiye grafiksel bir estetikle yaklaşan interaktif kullanıcıya yönelik bir web çalışması olarak başlıyor. 96 sayısı, bir kübün her yüzeyinde eşit 16 karenin toplamını yansıtıyor. Kullanıcı, topluluğun internet sitesindeki 96 adet dans sekansında zaman, mekan, yön, ses ve renk üzerinden değişiklikler yaparak kendi koreografik seçimini oluşturabiliyor. İstanbul’da gösterilecek “Traces-96 Détails” ise bu çalışmanın sahne ürünü. Web’den sahneye geçişte bu çalışma, görselliği dramaturjik bir öğe olarak kullanan, dijital sanatlarla canlı sanatlar arasındaki ilişkiye dayanan bir araştırma niteliğinde. Başlıca imge, hareket, ışık, ses, metin ve grafik öğelerden oluşan bu çalışma multimedya estetiğinin sahne üzerinde bir güzellemesi. Aynı web’de olduğu gibi farklı modüllerden oluşuyor. Web ortamındaki versiyonlarına topluluğun internet sitesinden girilip oynanabiliyor, sitelerinde bulunan video kesitlerinden ise web çalışmalarının sahne ortamına nasıl taşındığı izlenebiliyor. www.mulleras.com

Topluluk ile ilgili yurtdışı basından kesitler:
“Mulleras yenilikçi, ve bilgisayar teknolojisini ilginç şekillerde kullanan az sayıdaki topluluklardan.”
The London Times

“Mulleras dijital sanat alanının önemli araştırmacılarından.”
Ballet Tanz

“Mulleras, Avrupa’nın en önde gelen dans topluluklarından. Çığır açan dans/teknoloji çalışmalarından birini görebilmek için nadir fırsatlardan biri.”
ICA London

“Yeni dans çalışması “Traces” alışılmış kodların ötesine geçiyor, seyircinin kendi okumasını yapabileceği anlar ve durumlar sunuyor.”
Danser

Gösteri bilgileri:
Traces – 96 Détails
Cie Mulleras: Didier Mulleras, Magali Mulleras, Nicolas Grimal, Elisabeth Nicol, Severine Prunera
Yer: Talimhane Tiyatrosu
Tarih: 10 Haziran 20:00
Biletler: 15 TL (tam), 10 TL (öğrenci)
Biletileri gösteri öncesi Talimhane Tiyatrosu’ndan temin edebilirsiniz.
www.talimhanetiyatrosu.com
www.bodig.org
www.mulleras.com
www.kuryevideo.org

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Düğümküme » Cie Mulleras Dans ve bTeknoloji/b Topluluğu İstanbul#39;da | 51zxfg.Com

1 Yorum

  1. Erdem Dilbaz

    Ben izlemedim, kaçırdığıma da başta üzülmüştüm. Sonra öğrendim ki dansçılar “playback” yapmışlar. Hazır videolar üzerine dans etmişler. Isadora ile real time etkileşime geçeceklerini sanıyordum oysa ki.

    Kurye Video’nun kötü niyetli bir çalışmasını görmedim şu zamana kadar. Onlarla da konuştum bu mevzuyu. İnatla o ekibi öneren zat-ı muhteremin kurbanı olmuşlar.

    Arada bunlar da olmuyor değil.

Yorum Yaz