15.09.2007

Burning Man 2007 – Kuşbakışı

Burning Man 2007

Yaz boyunca Venedik Bienali, documenta, Art Basel, Münster Heykel Projeleri gibi saygın etkinlikler sürüp gitmişken, İstanbul Bienali fırından yeni çıkmışken, her sene olduğu gibi ardında bir iz bırakmadan sessizce gelip geçti Burning Man… Kimine göre sosyal bir heykel, kimine göre rutinleşmesine rağmen geçici otonom bir bölge (TAZ), kimine göre geçici olmasına rağmen kalıcı otonom bölgeler (PAZ) için tartışılması gereken bir model, kimine göre Disneyland’in zıttı, kimine göre Internet’in fiziksel versiyonu, kimine göre ise sadece çölün ortasında bir festival, eğlence, parti… Pict’Earth´de hava fotoğraflarından oluşturulmuş bu görüntüye bakılacak olursa, belki de günümüze ait antik bir kalıntı…

Etiketler

, , , , , , , , , ,

9 Yorum

 1. arikan

  Nefis. Teşekkürler Ali.

 2. Murat Ozoral

  :( bana göre senelerdir gitmek isteyip de gidemediğim muhteşem etkinlik. Ama gerçekten bir TAZ.

 3. arikan

  Burningman 2007 Time-Lapse videosu (Turgan’dan)
  http://youtube.com/watch?v=IEdZpoWTBBw

 4. Boran Güney

  bildigim kadariyla bu sene gectigimiz burning man’lerden farkli olarak biraz olayli gecti, olusum icersinde farkli guc gruplari arasinda anlasmazliklar yasandi, iktidar ve soylem tartismalari vukuu buldu, hatta totem planlanan zamandan bir kac gun once burning man yoneticilerine ders olmasi amaciyla bir grup tarafindan yakildi.

 5. ali

  katılımcı sayısında da 47000 kişi ile tırmanış olmuş bu sene.. önceki yılları buradan görebilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Participants_at_Burning_Man_1986-2005.png
  burak’ın gönderdiği videoda da, boran’ın bahsettiği gününden önceden yakılma olayı izlenebiliyor..

 6. arikan

  Bir yanda Burningman katılımcıları çölün ortasında “özgürlüğün tadını çıkarırken” diğer yanda bu resim ortamın ne kadar kontrollü olduğunu gösteriyor. Günlük hayatımızda da böyle bir kontrol varsa, resmi nedir?

  Brian Holmes blogunda “Gelecek Haritası” diye yeni bir makale yayınladı. Makale Cybernetics kavramının kurucusu Norbert Wiener’in şu sözleriyle başlıyor:

  “Tanrı kendi yaradılışıyla oynayabilir mi? Herhangi bir yaratıcı kendi yaradılışıyla oynayabilir mi?”

  Sonra Foucault’un 1978 yılında Collège de France’de verdiği derslerdeki sosyal kontrol fikirleriyle devam ediyor. Hala okuyorum, okurken bu Burningman resmi geldi gözümün önüne, kesip buraya yorum yazmaya geldim.

  Makale Stanley Kubrick’in Dr. Strangelove filminden görsellerle destekli devam ediyor makale.

 7. arikan

  Yazı giderek daha da ilginçleşiyor. Holmes şimdi DARPA’nın FutureMAP projesinden bahsediyor. FutureMAP Suriye, Iran, Irak, Türkiye gibi ülkelerden gelebilecek olası terörist hareketleri anlamak için kurulmuş uzmanların alış veriş yaptığı bir “terörist hareket tahmin marketi”.

  Bir gün “Intel Tahmin Marketi” diye chip çıkartırsa şaşırmayın. Bunu Intel araştırmacılarına bizzat tavsiye etmedim değil bir zamanlar.

 8. ali

  Brian Holmes’ın, WordPress Türkiye’de sansürlendiği için ulaşılamayan bloguna ve bu sebepten “HTTP 404″ hatası veren Future Map yazısına ulaşabilmek için kolay bir yöntem:
  1. Bilgisayarınızda Firefox yüklü değilse yükleyin.
  2. Tor sitesinden en son “Tor & Privoxy & Vidalia bundle”ı indirip yükleyin. Yükleme sırasında Firefox için Torbutton eklentisinin seçili olduğundan emin olun. Böyle bir seçenek yoksa Tor’u yükledikten sonra Torbutton’ı https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2275 adresinden de indirebilirsiniz.
  3. Tor, yükleme tamamlandıktan sonra otomatik olarak çalışmadıysa, Tor’un grafik arayüzü olan Vidalia Control Panel’den çalıştırın.
  4. Firefox’tan http://brianholmes.wordpress.com/2007/09/09/future-map/ adresine veya yasaklı herhangi bir adrese gitmeden önce sağ altta yeşil “Tor Enabled” yazısı olduğundan emin olun. Değilse üzerine tıklayıp etkinleştirin.

 9. arikan

  WordPress.com hala kapalı mı Türkiye’de? Ferhan Şensoy’un dediği gibi adalet o kadar da adil değilmiş demek. Böyle bir kaynağı nasıl kapalı tutarlar bunca zamandır. Türkiye Devleti resmen en doğal insan hakkı olan bilgiye erişim hakkını engelliyor.

Yorum Yaz