22.09.2007

Bugün Küresel Isınma İçin Ne Yaptın

newcreatives-kureselisinma.jpg

Bunlatıcı bir yaz geçirdik. Feci bir kışa yaklaşıyoruz. Pek çok defa anlatıldı, küresel ısınma bunun sebebi. Engellemek için herkes tek tek bir şey yapmalı, dikkat etmeli tükettiği ettiği şeylere.

Ancak küresel ısınma felaketine bizi itenler bireyler değil şirketler ve devletler. Mesela uçak üreten şirketler, uçuş şirketleri, petrol şirketleri, araba üreten şirketler ve en önde ABD olmak üzere bu tür şirketleri sınırlamayan devletler. ABDnin devletlere doğaya karşı sorumluk yükleyen Kyoto Protokolü‘nü imzalamaması ise ancak fırını körüklüyor.

realcosts.gif
Yaz başında sanatçı Michael Mandiberg Gerçek Tutarlar (“RealCosts”) Firefox tarayıcı eklentisini çıkardı. Bu eklenti siz alışveriş sitelerinde gezerken baktığınız ürünlerin karbon yayım miktarını gösteriyor. Aynı marketten aldığınız ürünlerin arkasında yazan vitamin miktarları gibi, bu eklenti internetten alacağınız ürünlerin ve servislerin dünyaya ne kadar karbon yayacağını gösteriyor. Bu eklentiyi kurarak küresel ısınma konusunda daha bilinçli olabilirsiniz.

Ayrıca küresel ısınmayı azaltmak için yapabileceğiniz 10 basit şey listesindekileri uygulayın.

realcosts-continental450.gif

En üstteki “CO2 Öldürür” görseli NewCreatives tarafından yapılmıştır.

Etiketler

, , ,

9 Yorum

 1. ece

  eyyyyyyyyyyyyyyyy amerika yazıklar olsun sana

 2. nergis

  kürsel ısınma deyip duruyoruzz..zamanında aids.kuş gribi gibi felaketler yasadık acıkcası küresel ısınmayı da bu şekilde zannediyordum okulda bir slayt izleyene kadar..bize okulda dünyanın sonu insanlıgın ne hale geldigi gösterıldı anladımki gercekten cok tehlıkelı bir sey kürsel ısınma peki nerde BU DEVLET!!! daha 15 yasındayım ama tehlıkenn dvletten daha cok farkındayım..ülkeler birleşip bu sorun için çalışma yapıor ve türkiye buna imza bile atmıyor acıyorum insanlara bu dünyada sadece caba gösteren insanlar yasamıyor türkiyede bişey yapmalı bizde bu dünyadayız ve aynı tehlıkeyle karsı karsıyayız ..lütfen bu yasımda bu sorunlar için yazı yazıyorumm çünkü KORKUYORUMM HERKES SESİMİ DUYSUNN LÜTFENNN NERGİSS HACI AHMET ATIL LİSESİ ÖGRENCİSİ

 3. **küresel ısınmaya karşıyım**

  küresel sınma için yapılacaklar;damlayan muslukları tamir ettirmek,açık kalan ışıkları kapatmalıyız,sadece ışığı değil elektirikle çalışan hiç bir aleti açık bırakmamalıyız,kağıtları boş yere harcamamalıyız çünkü gereksiz yere ağaçlar kesiliyor,ağaçlar kesilince yağmur yağmıyor çünkü ağaçlar yağmuru çekerler,yanii ağaçlar ne kadar uzun olursa veya çok olursa okadar çok yağmur yağar. bu yüzden dünyamıza sahip çıkmalıyız. yanlış işler yapanları uyarmalıyız çünkü sadece biz yaparsak bunun dünyamıza hiç bir iğiliyi dokunmaz.herkez herkesi uyarsın ki dünyamız kurtulsun herkez herkesi uyarsınki küresel ısınma yok olsun**DÜNYAMIZA SAHİP KIKALIM**!!

 4. **küresel ısınmaya karşıyım**

  küresel ısınma değip geçiyoruz bu küresel ısınma için kimse birşey yapmıyor bırakın birşey yapmayı içerideki ışığı bile kapatmıyor.bu küresel ısınmayı biz yaptık sonucunada biz katlanıyoruz ne demişler ¨RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER¨ biz ektik şimdide biz biçiyoruz DÜNYAMIZI KURTARALIM YOKSA SONUCU ÇOK KÖTÜ OLACAK HEPİMİZ İÇİN!!!!!!!!!!!!!

 5. **küresel ısınmaya karşıyım**

  HERŞEY İÇİN TEŞŞEKKÜRLER

 6. elif vatansever

  küresel ısınma için ;sularımızı boş yere harcamamalıyız.elektirik aletlelerini açık bırakmamalıyız.ormanları korumalıyız.bütün bunları lütven yapalım.Başkaları için değil bizim için. LÜTVEN BUNLARI YAPALIM!!!!!!!!!!!!!!!

 7. ELİF VATANSEVER

  yorumum yok

 8. elif

  küresel ısınma ıçın birseyleer yapalım. sularımızı boş yere harcamamalıyız,elektirik aletlerini açık bırakmamalıyız,ormanları korumalıyız,kağıtları boş yere harcamamalıyız.

 9. melisa

  küresl ısınma yaklaşıyor bu felaketi önlemek için birşeyler yapmalıyız
  kimileri su için çocukları kaçıracak çünkü hiç kimse sususlukton ölmek istemez bunun için daha çok dikkatli olmalıyız

Yorum Yaz