14.08.2008

boDig 08: Enstalasyon İşleri için Çağrı

İstanbul’da hızla artan bağımsız sanat girişimleri arasında bir yenisi boDig (bodig.org) geçtiğimiz sene kuruldu. Çağdaş sanat ve dijital kültürde bedene odaklı İstanbul merkezli boDig oluşumu dans, performans, plastik sanatlar, tasarım, mimari, yeni medya, mühendislik ve tıp gibi pek çok disiplinlerden yararlanarak, çağdaş ve teknolojik bağlamda beden üzerine düşünsel ve sanatsal yaratıma yönelik çalışmalar yapıyor (bkz Lucy).

boDig önümüzdeki ay 15-25 Eylül’de “beden ve teknoloji” üzerine boDig 08 etkinlikler serisini düzenliyor. Teması “ara-yüz(süz)” olan bu etkinliklerde bedenimiz günümüz teknolojileriyle nasıl şekilleniyor bununla uğraşan işleri gösterecekler. Düğümküme’de zaman zaman yazıp çizdiğimiz ve Amber Beden-İşlemsel Sanat Festivali‘nde de konu olan önemli bir alan bu ve yaptığınız işleri göstermek için önemli bir platform boDig. Son başvuru 15 Ağustos 2008. Bize gönderilen tam çağrı şöyle:

Enstalasyon İşleri için Çağrı
boDig 08 – “ara-yüz(süz)”

boDig 08’de canlı sanatlar ve yeni medya teknolojileri etrafında sahne performansları, enstalasyonlar, sanatçı laboratuarları, atölyeler, toplantılar ve “club event”ler yer alıyor. boDig deneysel ve yaratıcı sanat işleri üzerine odaklanmakta ve başvuruda bulunacak olan sanatçıların işlerinde “ara-yüz(süz)” temasına yaklaşımlarını sergilemelerini teşvik etmektedir.

Sanatçıların, enstalasyon işleriyle başvurmak için son günleri 15 Ağustos. Seçici kurul, değerlendirmesini yaparken seçilecek işlerde dijital teknolojilerin kullanımına açık, ancak zorunlu olmadan, bedenin bugünün teknolojileriyle şekillenmesine düşünsel ve eleştirel bir tavır getiren sanat işlerine öncelik verecektir. Daha fazla bilgi ve başvuru formu için:

Seçici Kurul

Dr. Bernhard Serexhe (Baş Küratör, ZKM-Media Museum)
Philippe Baudelot (Multimedya Danışmanı)
Defne Ayaş (Küratör, PERFORMA)
Derya Demir (Art On Stage)
Aylin Kalem (boDig)

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » boDig 08: Ara-yüz(süz) Sergi Açılışları

8 Yorum

 1. Dara Kılıçoğlu

  “boDig deneysel ve yaratıcı sanat işleri üzerine odaklanmakta ve başvuruda bulunacak olan sanatçıların işlerinde “ara-yüz(süz)” temasına yaklaşımlarını sergilemelerini teşvik etmektedir.”

  Ama 15 Agustos yarin. Birakin konsept uzerine dusunmeyi, arsivden konu ile ilgili bir isi cekip basvuracak zaman bile yok. Gec haberimiz oldu. Talihsizlik.

 2. Dara Kılıçoğlu

  boDig ile Amber arasindaki parallelik ilginc hakkaten. Beden ve islemin dunyadaki yeni adresi Istanbul mu oluyor diye dusunmeye basladim.

 3. arikan

  Evet zaman maalesef çok kısa, bu haberi en az iki hafta önce yayınlayabilirdik, ama başka işler arasında bunu yazmayı atlamışım. Böyle durumlarla bir daha karşılaşmamak için isteyen Düğümküme üyesinin güncelleyebileceği bir etkinlikler takvimi yayınlayabiliriz sağ barda. Ne dersiniz? Paylaşımlı bir etkinlik takvimi aynı zamanda kategoriler de içerebilir. Mesela:

  • Başvurular: festivaller, yarışmalar
  • Etkinlikler: sergiler, konuşmalar, workshoplar, partiler

  Bir de RSS besleme eklersek tam olur.

  Yeni iş için zaman yok tabi ama boDig için hali hazırda alakalı işleri olanlar hemen gönderebilir.

 4. arikan

  Çeşit çeşit WordPress takvim eklentisi var, bunları kullanan var mı?
  http://wordpress.org/extend/plugins/tags/calendar

  Genel takvim özellikleri yanında üç özellik istiyoruz bu takvimde:

  1. Kategori / tag
  2. RSS besleme
  3. Tanımlarda bağlantı verebilme

 5. burak genç

  WordPress’in K-2 temasında gördüğüm “Asides” denilen bir özellik var. Bu da bir çözüm olabilir belki. 1, 2

 6. ali

  twitter eklentisini de bu amaçla kullanmak mümkün, etkinliği, sonradan ayrıntılı olarak bilgi vermek vey vermemek üzere kısaca özet geçmek için..

 7. arikan

  Twitter olabilir tabi ama Twitter akan giden bir yapı. Takvim kenarda durağan bir referans olabilecek bir şekilde işe yarayaibilir.

 8. arikan

  Ayrıca az önce Düğümküme twitter’i friendfeed odasına bağladım.

  http://friendfeed.com/rooms/dugumkume

  http://twitter.com/dugumkume

Yorum Yaz