09.07.2006

Blogculara Açık Mektup: Politik Wiki

Wikipedia’nin kurucusu Jimmy Wales politik wiki‘yi baslatti. Bu wiki’nin amaci daha akilli bir politika ortami olusturmak. Wales’e gore son 50 yildir cogu ulkede televizyon ile politika yapiliyor. 1950lerden baslayarak televizyon politikada onemli etkiler yapmaya basladi. Ve bugun agirlikli olarak mesajlar televizyon ile otoriter bir sekilde kafalara kaziliyor. Televizyondan gelen mesaj izleyenenin fikrini sormadan ne yapmasi gerektigini soyluyor.

Oysa Internet’in yayginlasmasi ile etkilesimli bir medya hayati yasamaya basladik. Bloglar ve wikilerle daha da gelisen bu yeni ortam simdi katilimci bir demokrasiyi mumkun kiliyor. Gerkcekten neye ihtiyacin olduguna, neyi umursadigina, ve istedigin mesaji iletmeye odaklanma zamani.

Bu politik wiki ancak ilgilenenlerin katkisiyla gelisip anlamli bir hale gelebilecek. Buna katilmak icin hemen simdi ne dusundugunuzu politik wiki sayfalarina yazarak baslayabilirsiniz.

Patriot Act
Terroism
Digital Haklar
Amerika ve Orta Dogu

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » Blog Archive » agoraXchange: küresel politika oyunu tasarımı

1 Yorum

  1. ismail tüzün

    merhaba, temsili demokrasinin suyu ısınmaya mı başladı ne? helvasını da yer miyiz, erken mi geldik kavanoz dipliye, hani etkileşim etkileşim deyip duruyoruz ya; temsili demokrasi etkileşimsizliğin dayatması değil mi (çok kalabalık, çok ses, az koordinasyon vs.), ama başlangıçdan daha etkisizleştirmeye götürdü insanları sanki, baksanıza dünyada hemen herkes, hemen herkesi öldürmek istiyor, bazıları başarıyor da (?!) ABD’de bile 25 milyon gazi var yanılmıyorsam, adamlar adada yaşıyor yahu, kim saldırır ki onlara kanada mı, meksika mı, (biri küba mı dedi!) dünya vatandaşları olarak etkileşimi artırmalıyız yoksa politikacılar öldürme harici bir yöntem tanımıyorlar, destek olun diyorum naçizane…

    tüzün ismail
    “yurtta sulh, cihanda sulh” diyen tbt’ci…

Yorum Yaz